Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Брусница исплативија него боровница

rssBookmark and Share

15.09.2010. Катарина Лазаревић, Бизнис

Брусница исплативија него боровница


У септембру из Словеније стижу прве саднице овог лековитог бобичастог воћа, чија цена на тржишту достиже и 1.000 динара за килограм

Брусница ће по свему судећи у наредном периоду бити прави хит у Србији. Како је за Бизнис најавио Владисав Вучковић, менаџер у фирми „Економ коп" из Суботице, ова фирма би почетком септембра требало да увезе из Словеније први контингент садница овог јединственог бобичастог воћа.

- Постоји велико интересовање за гајење овог воћа у Србији. Због изузетних здравствених својстава, брусница је све заступљенија на менију, а пошто је овде има јако мало и много кошта, људи су одлучили да је сами гаје - тврди Вучковић.

Иначе, до сада у Србији није било организоване производње брусница.

Ускоро увоз

С обзиром на чињеницу да је тражња за овим воћем интензивирана последњих неколико година, наметнуло се питање зашто ће тек у септембру да се увезу легално, први засади. Вучковић је објаснио да је споран био папир о морфолошком опису биљке коју треба да изда земља из које се увози.

- То није аутохтона култура. Дакле, расте у дивљини и због тога је било јако тешко добити тај документ. Ипак, успели смо да се са Словенцима договоримо, а Министарство пољопривреде Републике Србије изашло нам је такође у сусрет и у потпуности олакшало процедуру увоза - рекао је Вучковић.

Закон предвиђа да се за сваку културу која планира да се увози мора доставити морфолошки опис и прописана количина садног материјала који се сади на огледним њивама, како би се детаљно проучила генеза и сви остали услови гајења, у овом случају бруснице.

Како Бизнис сазнаје у Одељењу за признавање сорти у Министарству пољопривреде, ускоро неће постојати препреке за увоз ових садница, јер је до сада недостајало само то да заинтересовани поднесу захтев за признавање, што би требало да буде учињено у најкраћем року.

Како је Вучковић објаснио, цена саднице утврђена је у договору са потенцијалним произвођачима и коштаће око седам евра.

Да би се подигао засад бруснице на једном хектару потребно је око 2.000 садница. Трошкови подизања засада слични су као и код боровнице, али би ако се буду примењивале пуне агротехничке мере, зарада требало да буде дупло већа него код боровнице. Наиме, килограм боровнице у слободној продаји кошта око 600 динара, док килограм бруснице достиже и цену од 1.000 динара.

Садња на јесен

Ако се иде са претпоставком да је принос сличан као код боровнице, зараде на једном хектару би требало да буду много веће од 50.000 евра у години када доживљава пуну зрелост, јер се ова зарада постиже са ценом боровнице од 600 динара по килограму.

Ово воће би могло да буде решење за све оне који имају уситњена пољопривредна газдинства. Као што је недавно министар пољопривреде Саша Драгин рекао у интревјуу за наш лист, велики проценат газдинстава код нас је уситњен. Према његовим речима, сви они би требало да почну да се баве производњом воћа и поврћа, а не уобичајених ратарских култура, као што су кукуруз и пшеница.

Прошле године боровница је доживела у производњи прави бум, а како се чини, ове године ће то бити брусница.

Брусницу треба садити на јесен и то на влажном, скоро мочварном земљишту. Уколико не постоје такви услови, брусницу треба доста наводњавати. Саднице су плодне чак 30 следећих година.

Лековито воће

Брусница је врста бобичастог воћа пореклом из северне Америке. Први организовани узгој ове биљке започео је 1816. године, на подручјима где је брусница расла самоникло. Лековита својства и начин узгоја чине брусницу јединственом биљком.

Брусницу су у давним временима користили Индијанци као лек за многе болести. Овај драгоцени плод се може користити свеж, чувати смрзавањем или сушењем, а у последње време популаран је и сок од брусница. Као и од боровнице, и од бруснице се може правити лековито вино. Плодови су богати витаминима, минералима и другим хранљивим састојцима и имају снажно антиоксидативно дејство



#   брусница   Министарство пољопривреде
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима