Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Стоп за утајиваче пореза

Bookmark and Share

22.07.2014. Марија Савић Стаменић, РТС

За грађане који касне с порезом казна је до 50.000 динара. И даље за порезе највише дугују исти, махом они чији је џеп најдубљи. У Пореској управи тврде да ће заплена кренути од највећих дужника.

Стоп за утајиваче пореза

Недавно усвојене измене Закона о пореском поступку требало би да омогуће бољу наплату пореза. Ипак, у Пореској управи кажу да је тренутно наплативо мање од 10 одсто укупног дуговања. Осим тога, подаци говоре да су и даље највећа предузећа највећи порески дужници.

Уколико касните са плаћањем пореза - у року од 30 дана стиже опомена, а само пет дана касније следи и одузимање имовине или блокирање рачуна. Најмања казна је 50.000 динара чак и ако је износ који дугујете вишеструко нижи. У Пореској управи тврде да ће заплена кренути од највећих дужника.

"Пооштравање дисциплине је било нужно јер су велики порески обвезници измиривали све друго, а порез су остављали на крају. Сад када знају колике су казне - тако високе - сами треба да крену да обрну ситуацију, да прво плаћају порезе и доприносе", каже Рада Костић, помоћник директора Пореске управе.

Проблем је што од укупно 412 милијарди динара више од половине дугују предузећа у реструктурирању, потом у стечају и угашена предузећа, чија дуговања не могу да се наплате. Од близу 58 милијарди активних дуговања скоро половина је у процесу репрограма па је наплативо свега око 30 милијарди, дакле мање од десетине укупног дуга.

И даље за порезе највише дугују исти, махом они чији је џеп најдубљи. Навикли да им држава с времена на време опрашта пореске дугове и даје разне олакшице, сналазе се на различите начине, али дуг не плаћају.

Међу највећим активним дужницима су "Застава оружје", "Симпо", предузећа Драгана Ђурића, Мирослава Богићевића, Марка Мишковића.

"Почели смо да пленимо оно што се води на предузећа, рецимо продата је 'Зајача'. Нико се не ухвати за то шта је велико него крене од аутомобила који вреди 4.000 евра, четири по четири пуни буџет", каже Костићева.

Уколико се измене недавно усвојеног закона буду примењивале доследно и обвезници буду доживљавали порез као грађанску дужност, а не као казну, наплата би могла да буде ефикаснија, сматрају стручњаци.

"Надам се да ниједан министар финансија више неће предложити никакав репрограм, мировање за оне који не плаћају порез, јер у тој ситуацији они који су редово плаћали и измиривали обавезе испадну на крају не толико паметни за разлику од ових других", каже Милица Бисић, порески стручњак.

Нови закон предвиђа могућност плаћања пореског дуга на рате, најдуже до 24 месеца, уз могућност одлагања плаћања у првих годину дана.


#   порез   Пореска управа   Милица Бисић   Рада Костић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима