Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Јунаци коначно добили обележје: У Игришту откривен споменик Гвозденом пуку

rssBookmark and Share

Куршумлија 02.10.2016. Милен Ђорђевић

Они су носили јунаштво у срцу а њихови потомци понос у души. Сто година након што су стекли бесмртну славу, “Гвоздени људи”, како их је назвао један песник, добили су достојно обележје за вечно памћење, једино у Србији.

Фото: Топличке вести
Фото: Топличке вести

Јуче је у селу Игришту откривен споменик Другом пешадијском пуку 1. позива “Књаз Михајло”, који је у ратовима од 1912. до 1918. године стекао бесмртну славу а од осталих јединица српске војске добио почасни назив-Гвоздени пук. Церемонији су присуствовали представници Војске Србије, општине Куршумлија и осталих општина Топличког округа, јавни радници Топлице, мештани Игришта и велики број гостију.

Споменик су открили председник општине Куршумлија Радољуб Видић, командант Копнене војске генерал-потпуковник Милосав Симовић и један од иницијатора подизања споменика Раде Петровић, бизнисмен из Београда, рођени Игриштанин.

Сунцем обасјано мало село Игриште, у коме живи једва двадесетак душа, данас је поносно пригрлило своје госте. Са места где је подигнут споменик пуца поглед на све стране- ка Куманову, Брегалници, Церу, Кајмакчалану… где је 17 момака водило тешке борбе за слободу своје земље. Од њих 17, вратила су се само тројица. Није било куће на којој није био постављен црни барјак. Баш то је била идеја водиља да се у овом селу подигне неко обележје. Прво су Игриштани на овом месту засадили 17 оморика. Касније су размишљали да подигну достојан споменик али су на крају одлучили да подигну споменик целом Гвозденом пуку, под чијом заставом су њихови преци ратовали.

Фото: Топличке вести

Поздрављајући окупљене у име начелника Гемералштаба Војске Србије Љубише Диковића командант 3. бригаде Копнене војске, која баштини традицију Гвозденог пука, бригадни генерал Миле Јелић је у свом говору посебно поздравио баш Радета Петровића и Животу Јевремовића, који су били иницијатори идеје да се подигне споменик и који су изнели највећи терет на својим плећима да се та идеја реализује.

Церемонија је обављена баш како и приличи оваквом чину.

О борбеном путу Гвозденог пука говорио је виши кустос Народног музеја Топлице из Прокупља историчар Петко Марјановић, који је подсетио које је све борбе водила и каква су све одликовања њени припадници добили за своја јунаштва.

- 255 официра, подофицира и војника овог пука одликовано је највишим српским ратним одликовањем - Орденом Карађорђеве звезде са мачевима, а 35 њих два пута су одликовани овим одликовањем-казао је Марјановић.

Председник општине Куршумлија Радољуб Видић је казао да се данас налазимо на месту где ћемо од сада сваке године обележавати сећање на јунаке Гвозденог пука.

- Данашњи дан је доказ да их нисмо заборавили а овај величанствени споменик припада свим јунацима тог доба-казао је видић и додао да највећу захвалност за подизање споменика дугујемо Одбору из села Игришта.

Живота Јевремовић је у име Удружења Гвоздени пук-Игриште председнику општине симболично предао кључ спомен парка где се налази споменик појаснивши да је ово удружење формирано само да се подигне споменик и да се гаси јер је свој задатак обавило и да бригу о њему треба да преузме општина. Председник Видић се захвалио и казао да ће кључ предати следећем председнику општине.

Након откривања споменика свештеници су служили помен погинулим јунацима Гвозденог пука, а након тога разна удружења и потомци положили су цвеће. Као завршни чин церемоније из руку седамнаесторо деце полетело је 17 голубова у знак сећања на 17 ратника Гвозденог пука из Игришта.


#   Куршумлија   Радољуб Видић   споменик   председник општине   Игриште   Гвоздени пук   Петко Марјановић   Милосав Симовић   Миле Јелић   Команда копнене војске Србије   Топлички устанак   Живота Јевремовић   Војска Србије   Раде Петровић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима