Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Američki ambasador: Ne znam šta rade Rusi u Nišu, to je pitanje za Srbiju

rssBookmark and Share

15.06.2017. Insajder, Južna Srbija Info

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kajl Skot rekao je danas u Nišu da "ima dobrih razloga za zabrinutost" zbog postojanja Rusko-srpsko humanitarnog centra u tom gradu, piše Insajder.

Foto: Srđan Ilić / Kajl Skat
Foto: Srđan Ilić / Kajl Skat

Ne znam tačno šta oni rade, nikada nisam posetio taj centar, ali mislim da ima dobrih razloga za zabrinutost", rekao je Skot, odgovarajući na pitanje novinara da li smatra da je Rusko-srpski humanitarni centar zapravo špijunski centar.

Skat je rekao da je to pitanje više za Srbiju, za ljude koji tu žive i za Vladu Srbije.

"To je pitanje za njih, šta misle da oni  zapravo rade u tom centru", naglasio je američki ambasador. 

Američki ambasador je u Nišu otvorio simpozijum "Uloga NATO u jugoistočnoj Evropi" i pri tom istakao da je saradnja sa tom vojnom alijansom pre svega u interesu Srbije.

On je podsetio da Srbija i NATO sarađuju već deset godina i sada postoji skoro 100 zajedničkih aktivnosti.

"Odluka je na Srbiji da li će ostati neutralna ili će ući u NATO. Mislim da može ostati neutralna, a ući u Evropsku uniju. Ima članica EU koje su neutralne", rekao je Skot.

Istina je, rekao je Skat, da je 1999. godine bilo civilnih žrtava i SAD žali za svakom civilnom žrtvom, ali i SAD i Srbija moraju ići dalje.

Ruski centar u Nišu: Humanitarci ili špijuni

U Nišu već pet godina radi Srpsko-ruski humanitarni centar. Objekat je, prema zvaničnoj verziji, namenjen za obuku srpskih i ruskih spasilaca i pomoć stanovništvu, a prema kritičarima, špijunski centar, i tačka sporenja istočnih i zapadnih sila u Srbiji. 

Sporazum sa NATO

Podsetimo, Skupština Srbije ratifikovala je 12. februara 2016. sporazum Srbije i Organizacije NATO za podršku i nabavku (NSPO) o saradnji u oblasti logističke podrške. Sporazum sa NATO, između ostalog, predviđa slobodu kretanja i diplomatski imunitet svim pripadnicima NATO u našoj zemlji; razmenu poverljivih informacija i opreme; NSPO, njena sredstva, prihodi i druga imovina biće izuzeti od svih poreza, carine i drugih dažbina, osim plaćanja javnih komunalnih usluga, dok će osoblje NSPA, uključujući i njihova vozila, uživati pravo slobodnog prolaza i pristupa kroz čitavu Srbiju.

Pripadnici Rusko-srpskog humanitarnog centra bili su anagažovani na evakuaciji stanovništva u Obrenovcu tokom poplava 2014. godine, a u pomoć su u slučaju elementarnih nepogoda išli i u Bosnu i Hercegovinu i Sloveniju.

Ruski zvaničnici već nekoliko godina traže da se status ruskih državljana angažovanih u centru u Nišu izjednači sa statusom pripadnika NATO u Srbiji koji, prema sporazumu Srbije sa NATO iz 2016. predviđa, između ostalog, slobodu kretanja i diplomatski imunitet svim pripadnicima NATO u našoj zemlji.

Još u oktobru 2014. godine, tokom Vojne parade u Beogradu, najavljeno je potpisivanje Sporazuma o uslovima boravka, privilegijama i imunitetima Rusko-srpskog humanitarnog centra u Nišu. Međutim, taj dokument, ipak, nije potpisan.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić 4. maja ove godine rekao je da status centra treba ili rešiti ili ga ugasiti.

"Već treću godinu ovo izaziva smetnje u funkcionisanju centra u Nišu, Rusija ne izdvaja sredstva koja je namenila, jer nije rešen status. Ovo pitanje se mora rešiti ili centar ugasiti", rekao je Dačić.


#   Ivica Dačić   ambasador   poplava 2014   Skupština Srbije   RSHC Ruski humanitarni centar   diplomatski imunitet   Kajl Skot   simpozijum
@DacicIvica @


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima