Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Jura dobila 25 miliona EUR subvencija i besplatno zemljište (video)

rssBookmark and Share

Niš 05.05.2016. insajder

Južnokorejska kompanija Jura, koja je ovih dana dospela u centar pažnje javnosti zbog tvrdnji o veoma lošem položaju zaposlenih, do februara 2015. je od države dobila ukupno 25 miliona evra subvencija, pokazuje finansijski izveštaj kompanije.

Jura dobila 25 miliona EUR subvencija i besplatno zemljište (video)

Kompanija je, takođe, u Nišu i Leskovcu na ime državne pomoći dobila na korišćenje zemljište, i to bez nadoknade.

Jura, čiji je dolazak bio projekat nekadašnjeg ministra Mlađana Dinkića, u Srbiji posluje od 2010. Jura je tada došla u pogone tada propale fabrike Zastava elektro u Rači, koju je inače bio privatizovao Ranko Dejanović, muž funkcionerke SPS-a Slavice Đukić Dejanović.

Nakon Rače, Jura je otvorila pogone u Leskovcu i Nišu.

Kompanija Jura bavi se proizvodnjom kablova, što znači da se radi o manuelnom poslu koji uglavnom obavljaju niskokvalifikovane žene koje praktično po ceo dan pletu kablove.

Ugovori koje je država potpisala s tom kompanijom nisu dostupni javnosti.

Jedini zvaničan dokument o državnoj pomoći dostupan je u arhivi rešenja Komisije za dodelu državne pomoći, koja se bavila ovim projektom. Taj dokument, iz februara ove godine, u vezi je s dodelom zemljišta u Leskovcu.

Jura je htela da proširi proizvodne kapacitete u Leskovcu i u zamenu za zapošljavanje novih 700 radnika i investiciju od dva miliona evra u novi pogon tražila od države zemljište od 3, 7 hektara koje je Poreska uprava Leskovca procenila na 950.000 evra.

Investicioni projekat kompanije Jura u Srbiji je predviđao gradnju postrojenja za proizvodnju elektro-instalacija kojim će u tri grada biti otvoreno ukupno 4.000 novih radnih mesta.

Gradovi Niš i Leskovac su tokom 2011. Juri dali pravo korišćenja zemljišta bez naknade na 99 godina. Jura se obavezala da će zaposliti još 1.500 radnika u Nišu.

Jedan od problema koje predstavlja subvencionisanje ovakvih investicija jeste to da oni fabričke hale pune običnim stolovima, za posao im ne treba nikakva oprema, pa se postavlja pitanje da li će pošto su s plaćenom radnom snagom istrošli sve subvencije države, moći bolju priliku i jeftiniju radnu snagu da nađu u drugoj državi.

Insajder.net se još početkom aprila obratio kompaniji Jura s molbom nam omogući da posetimo fabriku i kratko snimimo proces poizvodnje.

Takođe smo želeli i da razgovaramo s direktorom ili predstavnikom kompanije koji bi nam odgovorio na pitanja o uslovima u kojima rade, značaju državne pomoći za poslovanje i načelnim poslovnim planovima.

Iz Jure nam je odgovoreno da zbog brojnih poslovnih obaveza i isplanirih službenih putovanja u aprilu, nisu u mogućnosti da nam izađu u susret.

Na naše pitanje da li možemo da snimimo fabriku bez snimanja izjava, iz kompanije nam je stigao odgovor: "Trenutno ne postoji ni ta mogućnosti, iz razloga koje smo već naveli."

Veselinović: Pored subvencija, preporučujemo se i obespravljenom radnom snagom

Željko Veselinović iz USS Sloga rekao je za Insajder.net da je u Juri bilo nekoliko pokušaja sindikalnog udruživanja, ali da su svi završeni nezakonitim otpuštanjem članova sindikata koji na posao nisu vraćeni ni nakon odluke inspekcije rada.

On navodi da je sindikat pokrenuo veliki broj tužbi zbog psihofizičke torture radnika u Jurinim fabrikama, da su o svim tim slučajevima obaveštene nadležne institucije, ali da država nije učinila ništa kako bi zaštitila radnike.

Prema njegovoj oceni, osim subvencijama, Srbija se stranim investitorima preporučuje i najeftinijom, a, kako je naveo, sudeći po primeru Jure, i potpuno obespravljenom radnom snagom.

„U Srbiji inistitucije sistema – Inspektorat za rad, Ministarstvo rada, država Srbija, Vlada Republike Srbije – su institucije koje bi trebalo da stanu iza zaposlenih. Naravno, oni nisu stali iza zaposlenih. Poslednjih dana čak imamo priče predstavnika vlasti o tome da smo mi koji prijavljujemo, znači lično ja i desetine kolega, koji prijavljujemo nepravilnosti, zapravo krivci, a da su žrtve Južnokorejci u ovom slučaju, i da mi na taj način teramo investitore iz svoje zemlje, što je apsolutno netačno. Kada vam neko ne poštuje rešenje Inspekcije rada o vraćanju na posao, kada vam sud donese odluku o tome da neko mora biti vraćen na posao, a Jura to ne radi, onda dolazimo do jednog vrlo logičnog zaključka, a to je da država stoji iza njih“, rekao je Veselinović.


#   Niš   Leskovac   Beograd   Jura   subvencije   sindikat   Poreska uprava   Vlada Republike Srbije   Rača   Ministarstvo rada   insajder portal
@Vlada_SR @Insajder_net @


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima