Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Kombajneri ne poštuju dogovor, prinos pšenice iznad višegodišnjeg proseka

rssBookmark and Share

14.07.2011. Autor: Danilo Kocić, Izvor: gradleskovac.net

Žetva koja je na području Jablaničkog okruga započeta pre nekoliko dana završena je na oko 40 odsto posejanih površina – saopštavaju iz leskovačke Poljoprivredno savetodavne stručne službe, a prosečan prinos kreće se oko 4 tone suvog zrna po hektaru.

Kombajneri ne poštuju dogovor, prinos pšenice iznad višegodišnjeg proseka

LESKOVAC -U leskovačkoj opštini žetveni radovi su okončani na oko 70 odsto površina i prosečan rod je 4.000 kilograma po hektaru, što je za oko 15 odsto više od višegodišnjeg proseka.

Na teritoriji opštine pod pšenicom se našlo oko deset hiljada hektara, što je 90 odsto jesenjeg Akcionog plana, a procena stručnjaka je da je kvalitet pšenice veoma dobar.

-Agrotehniči uslovi za razvoj pšenice bili su povoljni, kvalitet pšenice je izuzetno dobar, a rod će na području opštine biti oko 40.000 tona – kaže Boban Sokolović, načelnik Gradske uprave za privredu i poljoprivredu.

Sa leskovačkih žitnih polja: rod iznad višegodišnjeg prosekaU ževene radove, od 330 registovanih kombajna, uključeno je 250, a cene kombajniranja su za pet odsto više nego lane. Po Sokolovićevim rečima kombajneri naplaćuju između 12.000 ako ne vezuju slamu, odnosno 15.000 dinara po hektaru ako je vezuju slamu.

-Cena pšenice na tržištu je 20 dinara, a prema našim informacija privatni mlinovi odmah daju novac za preuzete tržne viškove hlebnog žita! – ističe Sokolović.

Kako naglašava dr Miodrag Đorđević, savetodavac za ratarstvo u Poljoprivrednoj savetodavnoj stručnoj službi u Leskovcu, žetva je, kao i ranijih godina, najpre započela na severu opštine, gde je zabeležen rekordan prinos u poslednjih desetak godina. Prema njegovim rečima ratari su na tom području prikupili oko 4.100 kilograma žita po hektaru. Za razliku od prošle, ove godine cena pšenice je znatno viša, ali je i cena kombajniranja veoma šarolika. Po oceni dr Đorđevića pojedini kombajneri naplaćuju i18 hiljada dinara po hektaru, što je neprihvatljivo!

Stručnjaci procenjuju da na području okruga neće biti značajnjih količina tržnih viškova pšenice, a iz mlinsko-pekarskih organizacija izražavaju spremnost da preuzmu sve ponuđene količine hlebnog žita.


#   Miodrag Đorđević
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima