Двојка у Нишу: Звезда "окренула" круг!

22.11.2015. Никола Јанковић, Мондо

Први пут после 2001. године, Црвена звезда победила је на "Чаиру" захваљујући мајсторији Ибањеза у финишу.
Пре тога, дивне голове постигли су Катаи и Јовановић.
Ово је 15. победа у низу Божовићевог тима.

Црвена звезда "обрнула је круг" у Суперлиги!

У тој серији од 15 победа, после којих више нема клубова које лидер није савладао ове сезоне, данашња је свакако била најтеже извојевана.

Борбени, срчани, на тренутке груби, али поштени у својој намери фудбалери Радничког, умало су и други пут ове сезоне одолели у мечу са најбољим тимом у Србији. Летос у Београду спасао их је голман Александар Јовановић, који је одбранио пенал имењаку Катаију у надокнади времена за 1:1, али им овог пута није било спаса када је пред Јовановића истрчао вешти Луис Ибањез.

Сјајан потез Аргентинца у финишу решио је одличан дерби 18. кола Суперлиге и донео Црвеној звезди прву првенствену победу на "Чаиру" још од 2001. године и генерације коју је с клупе водио Славољуб Муслин:

Раднички – Црвена звезда 1:2 (0:0).

Ништа мање лепе голове у односу на Ибањезов нису пре тога постигли Алексндар Катаи за 0:1 у 54. минуту и капитен домаћих, голманов имењак Александар Јовановић у 65.

Куриозитет: Ово је први пораз тренера Нишлија Милана Раставца у мечевима са Звездом, Партизаном, Војводином и Чукаричким, а генерација коју самоуверено предводи Миодраг Божовић од данас је по броју победа у низу изједначена са шампионским тимом тренера Славише Стојановића, док до изједначења Муслиновог рекорда из 2000/01 стоје још две победе.

Дуел који је у првом полувремену био тежак за гледање, са 22 фаула за 45 минута, солидно је водио Владо Глођовић, није му било лако ни у наставку, не због обарања, шутирања и лактања, већ због серије шанси на обе стране, гола који је уз помоћ руке постигао Ибањез почетком полувремена, офсајда који је можда, али само можда (изражено у центриметрима) постојао код изједначујућег гола Радничког, а и пре тога играња руком у свом шеснаестерцу капитена домаћих Јовановића, али требало би бити фер и рећи да је, иако ће комисија можда утврдити грешке судијског тима, ниједна није начињена тенденциозно.

И, утолико, меч је на крају добио за нијансу бољи и конкретнији тим, што је уосталом у изјави после дуела потврдио и тренер домаћи Раставац.

ГОЛОВИ

Стрелац водећег гола за Београђане био је, ко други, него Александар Катаи - мајсторски је савладао Александра Јовановића ударцем десном са 20 метара. Погодио је сам леви голманов угао, такозвану "малу мрежу" и разгалио северну трибину.

Звезда је повела мајсторијом најбољег играча у 54. минуту, након што пре тога није створила ни шансу за гол. Био је то 11. Катаијев гол ове сезоне, уз седам асистенција. Он је први стрелац и први додавач Суперлиге.

Ипак, само 11 минута касније, "Реал са Нишаве" је изједначио. Високи Марко Томић пасом са центра казнио је лоше постављену офсајд замку гостију, Никола Ашћерић је био дубоко у офсајду, али не и капитен Радничког, Александар Јовановић, који је био у линији са штоперима Црвене звезде, истрчао пред Дамира Кахримана и хладнокрвно га лобовао левом ногом за радост јужне трибине.

Али...

Последњу реч имао је Луис Ибањез. Аргентинац је у 84. минуту постигао диван гол, после немуште контре Радничког коју је на 35 метара од гола домаћих вешто пресекао Мичел Доналд, видео је да Ибањез тражи простор и лопту на левој страни, додао му, а омалени бек нашалио се са тројицом чувара, предриблао их и протурио лопту испод Јовановића за 1:2!

Заиста потез вредан репризе.

Репризирао би се и шут Дарка Булатовић из првог полувремена, који је при резултату 0:0 уздрмао оквир Кахримановог гола, али колико леви бек домаћих није имао среће може се изразити у центиметрима.

На крају, заслужена победа најбољег напада у лиги над најбољом одбраном у лиги.

РАДНИЧКИ: А. С. Јовановић, Петровић, Лакић-Пешић, Р. Булатовић, Д. Булатовић – Томић, Марјановић – Ђуричковић (од 80. Крстић), Земљанухин (од 75. Апостоловић), А. М. Јовановић – Ашћерић.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Кахриман – Петковић, Јовановић, Луковић, Ибањез – Доналд, Грујић – Матос (од 66. Вијеира), Катаи, Срнић (од 82. Јовић) – Сикимић.

#   фудбал   Раднички ФК   Црвена Звезда ФК   Александар Јовановић   Никола Ашћерић   Марко Томић   Миодраг Божовић   Црвена Звезда