Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Именовани први јавни бележници у Србији

rssBookmark and Share

Лесковац 08.08.2014.

Први јавни бележници у Србији положили су заклетву

Именовани први јавни бележници у Србији

Увођење јавног бележништва у правни систем Републике Србије мотивисано је потребом приближавања савременим правним токовима, стварању правне сигурности и позитивне климе за инвестициона улагања, рекао је данас министар правде Никола Селаковић на полагању заклетве првих јавних бележника у Републици Србији које је одржано у Дому Народне скупштине.

Селаковић је подсетио да је након спроведеног конкурса, 1. августа 2014. године именовано 94 јавна бележника за подручје 32 основна суда у Републици Србији, а да за подручја 5 основних судова (Пожега, Горњи Милановац, Аранђеловац, Врбас и Кикинда) није било пријављених кандидата. Такође, он је додао да ће поред досадашњег броја именованих јавних бележника и у наредном периоду постојати потреба за организовањем јавнобележничких испита и расписивањем конкурса за именовање, имајући у виду да је Правилником о привременом броју јавнобележничких места предвиђено укупно 371 јавнобележничко место за територију Србије.

„Јавно бележништво је служба од јавног поверења, а јавни бележник обавља делатност као искључиво и стално занимање док му не престане делатност, у складу са законом, док печат јавног бележника, у стварима из бележниковог делокруга, замењује печат суда“, истакао је Селаковић. Он је додао да су у обављању свог посла јавнибележници самосталани и независани, али  да својим радом и понашањем морају да оправдају да су достојни обављања јавнобележничког посла.

Говорећи о будућем раду јавних бележника, Селаковић је рекао да поред послова састављања исправа и послова овере, који ће бити у њиховој искључивој надлежности, њима може бити поверен и значајан део надлежности судова, пре свега из ванпарничнe материје (нпр. оставински поступци), чиме се доприноси растерећењу судова  и стварању услова  за ефикасан рад самог правосуђа. Такође, он је нагласио да се потпуни ефекат увођења јавнобележничког система уз спровођење закона, може постићи само кроз ефикасан систем надзора и да ће Комора јавних бележника поред вршења надзора над радом јавних бележника покретати и спроводи дисциплински поступак у складу са  законом, док ће Министарство правде вршити надзор над радом Коморе у обављању поверених јој послова.

„Јавнобележничка комора имаће значајну улогу у очувању угледа, части, интегритета и права јавнобележничке професије“, нагласио је Селаковић и додао да ће јавнобележничка скупштина, бити одржана 15. августа 2014. године и том приликом биће изабран председник Коморе, усвојен  Статут коморе, Јавнобележнички пословник и Пословник о раду скупштине, а разматраће се и избор члнова Извршног одбора и Дисциплинских органа.

„Ретке су генерације којима се пружи прилика да у својој професији буду зачетници нечег новог“, рекао је Селаковић и позвао јавне бележнике да дају свој максимум како би  јавнобележничка струка заживела на најбољи и најквалитетнији начин.

На подручју југа Србије само су 3 општине добиле јавне бележнике, а укупно је 43 општина добиле овакве службенике:

- за подручје Основног суда у Нишу, град Ниш: Драган Николић, Алета Стојановић, Данило Дозет и Зорица Стојановић

- за подручје Основног суда у Лесковцу, град Лесковац: Јасмина Спасић;

- за подручје Основног суда у Пироту, општина Пирот: Ђорђе Петровић;

 


#   Лесковац   Пирот   Драган Николић   суд   министар   заклетва   Никола Селаковић   Министарство правде   јавни бележници   нотари   дисциплински поступак   Јавнобележничка комора
@selakovicnikola @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима