Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Избегавају порез: Певачи преварили државу за милијарду евра

rssBookmark and Share

Београд 23.10.2013. Autor: Kurir

Естрадни уметници, њихови менаџери и угоститељи у последњих десет година утајили су милијарду евра на тезгама, концертима и свадбама у иностранству и код куће. На 100 евра које зараде, држава би требало да добије око 35 на име пореза на доходак грађана. Мање уплаћеног пореза значи мање новца за градњу вртића, болница, путева, помоћ старима, сиромашнима, социјално угроженима...

Избегавају порез: Певачи преварили државу за милијарду евра

Озбиљна контрола

- Певач и организатор наступа у највећем броју случајева не потписују уговор, а кад га потпишу, онда се обично наводи 1.500 до 2.500 евра. Остатак добијају на руке. На концертима се муља с картама, а на свадбама се све добија на руке. По тезги могу да зараде од 3.000 евра па навише, а као бакшиш појединци успевају да добију и 50.000 евра. И то им није довољно, већ преко својих пријатеља политичара уговарају наступе које им плаћају из буџета - испричао је за Курир један од менаџера и додао да многи од њих порез плаћају у иностранству.

Андрија Јовичић, порески стручњак, каже да би порез прво требало да плати правно лице или предузетник који је организовао догађај, а ако он то не уради, онда је естрадни уметник дужан да пријави овај приход и плати порез.

Али, како истиче Ђерђ Пап, стручњак за порезе који је радио у Пореској управи, у естрадним круговима се све „плаћа на руке“, што је најчешћи и најлакши начин утаје.

- Потребно је велико ангажовање инспектора ПУ, али колико вам треба људи да покријете, на пример, све такве догађаје током једног дана у Београду?! Решење су казне, доследно и упорно спровођење закона - саветује он.

„Плаћање на руке“ држава би могла да спречи евиденцијом промета по рачунима грађана. Пореска управа добија извештаје банака и на основу њих би могла неке певаче и певачице да пита одакле им новац и да ли су платили порез.

Ситно је то

Гане Пецикоза, менаџер, каже да је логично да они који више раде у иностранству тамо и плаћају порез, јер су тамо и зарадили новац.
- Е сад, у свакој земљи постоји начин за избегавање пореза. Треба видети шта они тамо уплаћују. Опет, нису ту криви само певачи већ и човек у дискотеци или организатор концерта - сматра он.

Пецикоза истиче да ко има фирму, попут њега, све плаћа регуларно. Дивљи менаџери, наиме, како каже, не могу да раде кад треба да се прикажу јавне набавке и тендерска документација. Такође, озбиљни естрадни уметници уплаћују порез и доприносе преко својих удружења.
- Ја све с пуним износом ставим на рачун, а постоје и уговори. Исто, на крају године постоји образац колико је неки певач остварио код мене у фирми. Ту је реч о великом порезу. Скупо ја то све плаћам. А и то што неки певач можда утаји је ништа у односу на неке друге. Музичари су последњи на маргини. Ситно је то. Треба испитати политичаре и тајкуне... - тврди Пецикоза.

Не одговарају

Мирослав Илић, Светлана Цеца Ражнатовић, Лепа Брена и Јелена карлеуша нису нам се јуче јављали да одговоре на питање да ли плаћају порез.

Шта кажу певачи и менаџери

Ацо Пејовић, певач: Порез мора да се плати

Порез плаћам у Србији. За мене је то исправно јер кад бисмо сви плаћали у иностранству, како би наша земља живела?! Тај посао сам препустио супрузи, која је економиста. После сваког наступа дам јој уговор, с којим она оде у ПУ Нови Београд и плати порез. Што се тиче великих концерата као што је Арена, онда организатор плаћа порез у моје име.

Момчило Бајагић, музичар: Забавњаци не могу на црно

Плаћам порез у Србији већ 35 година преко Удружења музичара. И кад наступамо у иностранству, на пример у Словенији, новац добијам преко рачуна јер радимо наступе на којима се продају карте. Ми извођачи забавне музике не можемо да радимо на црно и да не платимо своје обавезе држави.

Адис Гојак, менаџер: Не постоји начин да Чола не плати

У Србији плаћам порез. Кад радимо концерте, трансакције иду преко наше фирме. За наступе у иностранству плаћање пореза је обавеза организатора концерта, где спадају сродна и ауторска права. Не постоји могућност да нешто утајимо. Здравко је у обавези да на своје личне приходе плати порез на добит и сваке године то учини у марту, што можете проверити.

Ера Ојданић, певач: Част не пријављујем

Све што ми је уплаћено на жиро рачун буде пријављено. На крају године банка ми шаље извештај и ако пређем лимит за опорезивање, онда општини подносим пријаву за порез. Порез плаћам на време. Бакшиш? Чашћавање нема везе с фиксном ценом. Ако радим у иностранству, онда газда неке дискотеке у својој општини пријави забаву и плати порез.

Пореска управа: У току је контрола

Најчешће се плаћање пореза избегава непријављивањем, односно делимичним пријављивањем прихода. У току су контроле обрачунавања и плаћања пореза естрадних уметника и организатора музичких и сличних манифестација које продајом карата остварују приходе - наводе у Пореској управи.


#   Београд   порез   менаџери   Пореска управа   Јелена Карлеуша   Ацо Пејовић   Момчило Бајагић   Ера Ојданић   јавне набавке   ауторска права   Мирослав Илић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима