Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Јумко из Врања има план, продаја или стечај?

rssBookmark and Share

Врање 24.06.2016. РТВ Врање, Јужна Србија Инфо

До краја маја истиче рок за заштиту 11 великих предузећа у Србији од наплате потраживања. Према донетој одлуци ова предузећа до тог рока требало је да буду продата или да оду у стечај.

Јумко из Врања има план,  продаја или стечај?

Прича је у ствари о судбини између 19 и 21 хиљаде запослених у тим предузећима, како не би доживели да као многи пре њих, данас пред судовима траже зараде и правду. Међу њима је и врањски Јумко.

Такав је договор био и са ММФом. Уколико не дође до продаје предвиђа се стечај или банкрот. С обзиром на то да је само једно предузеће почело процес продаје, економисти предвиђају да ће рок бити продужен, за неколико месеци или до нове године. Један од највећих поверилаца ових предузећа је држава, а она неће притискати предузећа да измирују своје обавезе, кажу економисти. Врше се и разговори са банкама и приватним повериоцима да не активирају средства обезбеђења. У таквој ситуацији,  истичу да је  могуће применити три модела за ова предузећа, а то су: приватизација путем продаје, продаја кроз стечај или Унапред припремљен план реорганизације, познат као УППР.  Иначе Унапред припремљен план реорганизације поднси се истовремено са предлогом за покретање стечаја. Како незванично сазнајемо и за Јумко је припремљен посебан план, односно прекомпозиција капитала, тако да запослени не треба да брину због тога што се приближио 31. мај. На који  рок је посебан план за ''Јумко'' није познато, али се предпоставља да ће бар шест месеци бити заштићен од поверилаца. Економисти истичу да су предвиђени модели у ствари вештачко одржавање великих предузећа и да ће ове Компаније морати да буду препуштене пословању на тржишту. Са друге стране Фискални савет упозорава да ће опстанак тих компанија у власништву државе  оптеретити буџет за више од 200 милиона евра, јер готово све фирме послују са губицима. Све ово не би требало да значи да предузећа која имају мањи број запослених буду препуштена сама себи, а то се дешава. Ту је ''Заваривач'' , који је приватизован, па раскинута приватизација, спроведен социјални програм, а запослени туже за заостале зараде. Угоститељско предузеће Врање још увек није приватизовано, иако су сви рокови за приватизацију прошли. Преко 60-оро запослених, не ради око годину и по дана иако се воде да су у радном односу. Нема зарада, нема здравственог осигурања, нити могућности да остваре било какву врсту помоћи. Пропада имовина Угоститељског предузећа, лопови скидају лим са кровова, а у коров је зарасла и имовина, некада једине штампарије на југу Србије '' Нове Југославије''. Ту је што се тиче статуса ситуација јасна, они су отишли у стечај, али многи који су радили у Штампарији, због година нису успели да се запосле, а за пензију не испуњавају услове. Што се тиче ''Симпа'', које је већ добило финансијску помоћ државе, иако је Акционарско друштво,  има обећања са врха државе да ће им опет помоћи.
 


#   Врање   Симпо   Јумко   стечај   Влада Републике Србије   Агенција за приватизацију   Фискални савет   1. мај   социјални програм
@Vlada_SR @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима