Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Представљање збирке песама УДАХ БАЗ КРАЈА Оливера Ињца

rssBookmark and Share

Ниш 02.10.2019. Јужна Србија Инфо

У четвртак, 3. октобар 2019, у малој сали НКЦ-а од 20 сати, биће представљена збирка песама УДАХ БАЗ КРАЈА Оливера Ињца.

Представљање збирке песама УДАХ БАЗ КРАЈА Оливера Ињца

Адвокат Oливер Б.Ињац  рођен је 1969.године у Бору, од оца Бошка (Видово Село, Дрвар, западна Босна) и мајке Мирјане (Бучје, Књажевац, источна Србија).

Пре него што је решио да се и званично опроба у поетском изразу, бавио се реториком, новинарством и публицистиком.

Тако је на Другом обновљеном такмичењу у беседништву на Правном факултету у Београду 1994.године освојио равноправно прво место у дисциплини слободне теме инаграду Адвокатске коморе Србије. На истом такмичењу наредне године добио је специјалну награду жирија, у којем је између осталих, био и доајен глумишта Љуба Тадић. Био је члан  жирија на такмичењу у говорништву на Правном факултету у Нишу 1999. и 2005. године. Године 2005.  био је један од дародаваца свих такмичара на овом надметању на београдском Правном факултету, а претходно и на Правном факултету у Нишу, када је био поклонодавац  студенту са најлепшом беседом на духовне теме.  Запажене наступе  имао је и на Фестивалу беседништва ''Sirmium lux verbi – светлост речи” у Сремској Митровици 1994, 1995. и 2001. године. На овом фестивалу је 2001. био члан Беседничког судског већа. Исте године је био и  демонстратор при “Малој школи реторике” у оквиру “Рашких духовних свечаности”. Сопственим монодрамским перформансом “Беседе кроз векове” наступао је  у Соко Бањи и Лесковцу као и у Ахену и Синделфингену крај Штутгарта (Немачка) а у Паризу је држао, такође 2001.године, пред представницима нашег дипломатско-конзуларног кора, културно-образовног живота и пословног света као и бројним присутним грађанима традиционалну ''Светосавску беседу.'' 
У школским данима био је награђиван на литерарним конкурсима а на ''Миљковићевим вечерима поезије 2006.'' у Нишу освојио је треће место (статуа цара Константина).

Сарађивао је, између осталих, са “Политиком” ,“Браничем”,“Студентом”,“Нашом борбом” (видео издање на “НТВ Студио Б”) и “Књижевним новинама” из Београда , магазином “Јустиција” из Подгорице, затим са “ТВ5”, “НТВ” и “Народним новинама” из Ниша, часописом за књижевност, уметност, науку и културу “Рашка” и франкфуртским “Вестима”, између осталог објављујући и  поезију .

Био је главни и одговорни уредник међународног часописа ''Евробалкан'', у којем је уређивао и рубрику посвећену балканској поезији XX века.

 Објављене песме у зборницима поезије:

         Рудничка врела, Књижевни клуб „Момчило Настасијевић” и Културни центар, Горњи Милановац 2004.
         Анђео Име пламен, Књижевна заједница Југославије, Београд 2004.
         Међународни сусрети песника „Између два света – сећање на Бранка Миљковића”, Удружење књижевника „Бранко Миљковић”, Ниш 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011. и 2013.
        Алманах, Књижевни клуб „Љуба Станојевић”, Ниш 2007.
        Нишки песнички венац, Удружење писаца „Чегар” и „СВЕН”, Ниш 2014.
        Глас пријатеља и друге песме за Дејана Манчића, Фондација „Дејан Манчић”, Ниш 2015.

Остала библиографија:
 
        У царству благе речи – духовно беседништво кроз векове  – четири издања, „Градина”, Ниш 1998. и „Просвета”, Ниш 2000, 2001. и 2002. ( са личним благословима патријарха Павла и тадашњег владике нишког, а сада патријарха Иринеја).
          Jeдно омилитичко трагање (избор најлепших духовних беседа са  стилистичком критиком беседника), „Службени гласник”, Београд 2009.
         Адвокатска читанка – савети, рокови, обрасци, извори (са адвокатом Мирославом Станковићем из Ниша), „Штампар Макарије”, Београд и „Октоих”,  Подгорица, 2013.
          Право и предузетништво за почетнике, самиздат, Ниш 2016.
          Адвокатска комора Ниш 45 година 1972 – 2017. (са адвокатима Мирославом Станковићем и Драганом Митровићем), Ниш 2017.
          Велике адвокатске одбране – три издања, „Службени лист Србије и Црне Горе”, Београд  2004. /Књига године/, „Службени гласник”,  Београд 2007. и „Штампар  Макарије”, Београд, „Ободско слово”, Подгорица и „Херцеговина издаваштво”, Требиње 2017, која књига има и литерарну димензију јер су, кроз обраду чувених српских и југословенских судских процеса XIX, XX и XXI века, обрађена и литерарна стваралаштва  Драгише Васића (српског Хемингвеја по „Њујорк хералд трибјуну”), Ива Андрића, Михаила Полит - Десанчића и др. а  која су била непосредно или посредно повезана са тим суђењима.

Заступљен је у Енциклопедији Ниша - култура Центра за научна истраживања САНУ и Универзитета у Нишу - Одсек за српски језик и књижевност Ниш 2011, власник  лепе колекције грамофонских плоча и књига и отац прекрасних Василија и Дарије.

Бранку Миљковићу  I

Вода годинама тражи 
погодну пукотину
да би се излила у свет
сачинивши извор.

Удахнувши живот долини
сви стихови света
чезну за Твојим судњим даном.

Обале  да узлете
мора да пресуше
усковитлани облаци у небо да се претопе

неимарска рука да се скамени
неми да проговоре
песници да занеме.

Јер стихови су створени
да би нестали
када реч земаљска
на крилима птице обневиделе
расточи се у титрају звезда усхалих.

Оливер Ињац


#   Ниш   Београд   песник   Нишки културни центар   Бранко Миљковић   Оливер Ињац   Удах без краја - збирка
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима