Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

У Пироту факултетски образовани људи у реду за социјалну помоћ

rssBookmark and Share

Пирот 24.02.2014. Блиц

Према подацима Центра за социјални рад међу онима који траже новчану помоћ све је више факултетски образованих људи. Они долазе по било какву помоћ да би преживели јер немају посао и никакве приходе.

У Пироту факултетски образовани људи у реду за социјалну помоћ

- Дипломирала сам на Правном факултету у Нишу. Посао немам већ три године. У међувремену сам се удала и основала породицу. Само супруг ради, а помоћ немамо ни од кога. Тражим посао, чак не мора бити у струци, али да имам неке приходе који ће мојој деци, супругу и мени омогућити нормалан живот. Прихватила бих и физички посао - каже Марија Р., која је помоћ затражила од Центра за социјални рад.

Директорка Центра за социјални рад Марија Васић каже да су гужве у ходницима свакодневна слика.

- Има дана када кроз нашу установу прође и педесеторо људи. Међу њима је све више оних са завршеним факултетима који кажу да су без посла и да немају од чега да живе. Радили би било који посао. Траже и помоћ око коришћења народне кухиње јер им значи и макар један топли оброк дневно. Најчешће су то млади људи. Долазе и брачни парови, обоје образовани и обоје без посла, а имају децу - каже Васићева.

- Завршила сам Економски факултет и без посла сам више од пет година. Супруг нигде не ради, сем повремено неке пољопривредне послове. Имамо једно дете, а друго је на путу. Обраћала сам се Центру за социјални рад и Црвеном крсту јер немамо средстава за живот - каже Милица Ј.

Пироћанац Милан П. је завршио Технички факултет пре три године и нигде не ради. Обраћао се разним институцијама, али помоћи није било.

- Онда сам дошао у Центар за социјални рад и потражио помоћ како бих могао да издржавам себе и породицу. Не желим помоћ, већ посао - прича Милан.

Број захтева за социјалном помоћи повећан је и до 40 одсто.

- На крају прошле године смо имали смо 1.420 породица са више од 3.500 чланова које су користиле социјалну помоћ. У 2011. је било 800 породица са 2.200 чланова. И кад је реч о једнократним новчаним давањима и ту бележимо знатно повећање броја захтева. У току 2012. издали смо 1273 решења о једнократној помоћи, а прошле године донели смо 1600 решења. Највише једнократне помоћи тражи се за куповину лекова, одеће и обуће, огрева, исхрану, превоз - каже Васићева.


#   Пирот   социјална помоћ   Центар за социјални рад   Марија Васић   Економски факултет   брачни пар   без посла   топли оброк
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима