Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Више воле Кинески него Српски

rssBookmark and Share

Нови Сад 29.04.2013. Autor: Rts

Почели су од "добар дан" и основних бројева и, за две године, научили много речи и већ стигли до Конфучија и проучавања његових мисли.

Више воле Кинески него Српски

Ученици лесковачке ОШ "Вук Караџић" већ другу школску годину предано и успешно уче кинески језик. Кинеско пролеће - обележавање преласка из старе у нову годину - била је прилика да ученици покажу шта су научили.

Ученици Основне школе „Вук Караџић" у Лесковцу, који уче језик али и културу и традицију древног народа, једва чекају час кинеског. Кажу да је језик тежак, али и да им наставница увелико олакшава учење.

"Мислим да ће за неколико година кинески бити главни језик у свету", каже Вук Цонић, ученик 6. разреда, "и ја ћу бити у предности у односу на остале."

Двадесеттрогодишњој Ванг Мин, која је пре два месеца дошла у Лесковац, ово је прво радно место и, како каже, велики изазов. Зна тек неколико српских речи а у раду јој помаже наставница енглеског језика.

"У Лесковцу су сви  пријатељски расположени", каже Ванг Мин, наставница кинеског језика. "Деца су дивна и приметила сам код њих велику страст према кинеском језику. Јако ми је драго због тога."

Да су деца веома заинтересована за учење, потврђује и наставница енглеског језика Виолета Благојевић: "Кад ја не могу да присуствујем часу ту су деца која одлично знају енглески."

Основна школа "Вук Караџић" је једна од две школе у Јабланичком округу у којој се учи кинески.

"Трудили смо се да уведемео неки нови садржај", објашњава директор школе Ненад Ивановић.

"Кинеско пролеће" је, кажу у школи, круна досадашњег рада. Од историје до плеса. Колико су научили о Кини то показали на приредби којом су гости били одушевљени.

"Ђаци који уче кинески језик имаће убудуће велику улогу у јачању пријатељских односа и сарадње двеју земаља", сматра Шу Хонг, саветник за културу амбасаде Кине. "Биће као мост разумевања два народа."

Дводневна манифестација зачињена је традиционалним јелима, чајем и надом да учење кинеског језика неће остати само пилот пројекат.


#   језик   Виолета Благојевић   Нови Сад   радно место
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима