Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Evropska nagrada Daliboru Todoroviću nastavniku IKT iz Niša

rssBookmark and Share

22.10.2016. Mladen Jovanović

Dalibor Todorović, profesor informatike i računarstva, je još jedan od vrednih prosvetnih radnika koji je dobio visoko priznanje za svoj rad.

Dalibor Todorović dobitnik nagrade eSkills for Jobs 2016
Dalibor Todorović dobitnik nagrade eSkills for Jobs 2016

Iako svoju normu ostvaruje predjući u dve niške osnovne škole i jednoj van Niša, to mu nije predstavljalo problem da se permanentno stručno usavršava, napreduje, učestvuje u brojnim međunarodnim projektima i ostvaruje zapažene rezultate na domaćim i međunarodnim takmičenjima i konkursima sa svojim učenicima.

Poslednje u nizu priznanja za profesora Todorovića stiglo je ovih dana iz Bratislave. Nagrada "eSkills for Jobs 2016 - Outstanding digital skills developer" dodeljuju se za izuzetno zalaganje u razvoju digitalnih kompetencija učenika. Dodeljuje se na prestižnoj „eSkills“ konferenciji ("Europe in Digital Era" - Where skills are making the difference), koja je ove godine održana u glavnom gradu Slovačke, koja trenutno predsedava Evropskom unijom.

• Na početku samog razgovora i iskrene čestitke zamolili smo profesora Todorovića da nam malo detaljnije objasni o kakvoj se nagradi radi.

Radi se o prvoj nagradi u okviru takmičenja eSkills for Jobs 2016. Takmičenje se odvijalo u tri kategorije: Young digital talent, Outstanding digital skills developer i Innovative App developer. Kategorija u kojoj sam učestvovao i u kojoj je jedino i bilo moguće učešće za mene je Outstanding digital skills developer.
Pravo učešća imali su nastavnici upisani na kurs Developing Digital Skills in your Classroom u organizaciji European Schoolnet Academy. Na kraju ovog kursa od polaznika se tražlo da pripreme konačan projekat - lekcije koje se mogu dostaviti u okviru eSkills for Jobs 2016 nagradnog takmičanja koje je deo kampanje Evropske komisije eSkills for Jobs.
Da bi poslali video, nastavnici su morali da uspešno završe kurs. Ako ste smatrali da možete dokazati izuzetnu upotrebu IKT-a u nastavi, inovativan način razvijanja kompjuterskih veština učenika i kros-kurikularni pristup u podučavanju digitalnih veštine trebalo je izraditi trominutni video koji predstavlja lekciju ili aktivnost koja se fokusira na razvoj digitalne sposobnosti vaših učenika.

• Koliko je bilo učesnika na konferenciji, iz kojih zemalja su dolazili konkurentni za priznanje u kategoriji u kojoj ste vi učestvovali?

Konferecija "Europe in Digital era" je organizovana od strane DIGITAL EUROPE i  European Schoolnet -a u saradnji sa IT Association  Slovačke. Ona je poslednja i seriji konferencija organizovanih od strane Evropske Komisije ovoga puta pod pokroviteljstvom Slovačke kao predsedavajućom zemljom Evropske Unije pod ovim logom u okviru kampanja eSkills Weeks (2010. i 2012.) i eSkills for Jobs (2014-2016.). Konferencija je održana 17. i 18. oktobra 2016. u Bratislavi i okupila je više od 200 učesnika različitih interesnih grupa, kreatora politike, poslovnih lidera i stručnjaka koji su raspravljali na temu kako digitalne tehnologije transformišu naše živote tempom nikada viđenim do sada.  Ova digitalna transformacija koja je u toku oslanja se na dostupnost odgovarajućih digitalnih veština za sve građane, od najmlađih do najstarijih, i na to kakav će pozitivan uticaj sticanje takvih sposobnosti imati na pronalaženje posla, smanjenje nezaposlenosti i integraciju svih građana u digitalno društvo.
Konkurenti za priznanje u kategoriji u kojoj sam ja učestvovao su iz različitih evropskih zemalja a među njima i nekoliko njih iz naše zemlje.

• Molim Vas da pojasnimo našim čitaocima koja je procedara za učešće na „eSkills“-u i koji su kriterijumi morali da se ispoštuju za učešće na konkursu.

Na konkursu su mogli da učestvuju samo oni nastavnici koji su uspešno završili onlajn kurs Developing Digital Skills in your Classroom u organizaciji European Schoolnet akademije. Kurs je trajao sedam nedelja, od 4. aprila do 22. maja 2016. godine. Sastojao se od šest modula i jednog dodatnog modula za završne aktivnosti. Nakon svakog modula učesnici su imali zadatke koje su morali da odrade i test koji su morali da polože da bi prešli na naredni moduo.
Sam kurs je organizovan tematski po oblastima digitalnih kompetencija koje su bitne na svim nivoima osnovnog i srednjeg obrazovanja. Kurs je imao za cilj da upozna nastavnike kako da razviju niz digitalnih veština i upozna ih sa alatima i resursima koji su im na raspolaganju. U šest modula se najpre istražuje definicija i uloga ovih kompetencija uopšte, a zatim se akcenat stavlja na određenim područjima veština i kako da se one razviju u učionici.
Na kraju kursa, kao finalnu aktivnost, nastavnici su morali da u Learning designer-u,  posebnom sofisticiranom alatu za izradu scenarija časa koji je razvio Londonski institut za obrazovanje, dizajniraju lekcije koje se fokusiraju na razvoj niza digitalnih veština upotrebom inovativnih alata. Lekcije se zatim razmenjuju i radi se tzv. peer review odnosno ocenjuju se od strane evropskih kolega. Vaša lekcija dobija tri ocene, od troje učesnika po jednu. Svaki učesnik je imao obavezu da pregleda i da konstruktivno oceni tri scenarija koja su mu dodeljena, a ceo proces ocenjivanja nije anoniman već potpuno transparentan.

• Sigurno je da iza ove nagrade stoji ogroman rad na projektima, ne samo rad na časovima u školi. Pa hajde da nabrojima domaće i međunarodne projekte u kojima ste učestvovali.

Zaista su brojni domaći i međunarodni projekti u kojima sam učestvovao sa svojim učenicima. Od novijih, dve godine za redom, 2013. i 2014. dobijali smo nagragu na nacionalnoj smotri kratkog đačkog filma "FILMić". Posebno mi je drago učešće u nacionalnom projektu digitalizacije kulturne baštine Srbije  - "Virtuelni zavičaj" u kome su moji učenici učestvovali sa čak 15 radova pa smo pored druge i treće nagrade dobili i nagradu za izuzetan doprinos ovom nacionalnom projektu. Zatim prva nagrada na takmičenju u Rumuniji "Take attitude" u kategoriji "Think, reuse, create" prošle godine. Takođe smo prošle godine dobili dve Nacionalne i jednu Evropsku Oznaku kvaliteta za eTwinning projekte koja predstavlja zvaničnu potvrdu da su sve aktivnosti na projektu i kvalitet rada na najvišem evropskom nivou. I ove godine smo učestvovali u više  eTwinning projekata pa očekujemo priznanja i za njih jer su već nagrađeni u partnerskim zemljama. Učenici moje škole su pod mentorstvom kolege Aleksandra dobili nedavno dva značajna priznanja - drugu nagradu na konkursu "Budi kao Tesla" i prvu nagradu u kategoriji kreativog edukativnog filma "Minecraft u obrazovanju" na šta smo takođe svi ponosni. Pored toga učestvujemo i na konkursima i aktivnostima koje se bave promocijom STEM grupe predmeta (nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike), organizujemo i posećujemo događaje iz ove oblasti pokušavajući da povežemo ono što se uči u školi sa realnim svetom koji nas okružuje i na taj način pomažem učenicima u profesionalnoj orijentaciji na prelazu u srednju školu.

• Po Vašim saznanjima, šta je bilo presudno za dobijanje nagrade.

Verujem da je to bila ispunjenost svih uslova konkursa kao i kvalitet lekcija. Predstavnica Microsoft-a, koji je sponzor prve nagrade u ovoj kategoriji, na svečanoj ceremoniji proglašenja pobednika doslovno je rekla da je pažljivo pregledala videa svih učesnika i da može sa sigurnošću reći da nastavnik koji je napravio ovaj video odlično obavlja svoj posao. Nadam se da zaista i misli tako.

• U vremenu kada se borba da informatika i računarstvo konačno zauzmu mesto u prosvetnom sistemu Republike Srbije kao obavezan predmet, sigurno da će ovo priznanje samo doprineti Vašoj borbi da predmet koji predajete to i postane.

Ja se već godinama institucionalno zalažem za promenu statusa predmeta koji predajem kao član Pedagoškog društva informatičara Srbije. U okviru ovog društva član sam radne grupe za izradu predloga obrazovnih standarda za predmet Informatika i računarstvo za osnovnu školu, član komisije za udžbenike za predmet Informatika i računarstvo i  koordinator Radne grupe PDIS-a za nastavne planove i programe za osnovne škole za izradu predloga nacrta okvira predmetnog kurikuluma informatike i računarstva za drugi ciklus osnovnog obrazovanja. Takođe sam bio i član Radne grupe Ministarstva prosvete za redefinisanje informatičkih sadržaja.
Preneću samo neke zaključke sa ove eSkills konferencije na najvišem nivou na kojoj sam imao čast da prisustvujem - digitalne veštine moraju biti osnovne veštine poput čitanja i pisanja, ne smeju se postaviti kao opcione već moraju biti obavezne, a nastavnici su upravo oni koji imaju najveći značaj u tome, koji mogu doneti ključne promene u društvu i od kojih zavisi budućnost digitalnog pejzaža Evrope.

• Dajte savet ostalim nastavnicima i kolegama da se osnaže i kako da učestvuju na vako važnim i prestižnim konkursima i konferencijama.

Konkursi i pozivi su otvoreni za sve. Prošle godine ovu nagradu na istoj konferenciji koja je održana u Luksemburgu, dobila je moja draga koleginica Katarina Aleksić, nastavnica informatike u školi "Branislav Nušić" u Beogradu. Ako dve godine za redom prva nagrada odlazi u zemlju koja je, nažalost, veoma eksplicitno pokazala kako joj uopšte nije stalo do budućnosti njenih građana time što je ulogu i društveni status nastavnika marginalizovala do krajnjih granica, mislim da je to jasan pokazatelj kvaliteta rada naših nastavnika koji u skoro nemogućim uslovima i bez osnovnih sredstava za rad postižu izuzetne rezultate. I ona i ja smo učestvovali na konkursu sa amaterskim i nesavršenim radovima bez ikakvih pretenzija i očekivanja. Ali neko tamo je prepoznao i nagradio profesionalnost u radu. Zato, nemojte da odustajete i pre nego što pokušate, verujte sebi i verujte meni kada kažem da tamo negde neko iako ima bolje uslove za rad ne znači da radi svoj posao ni bolje ni kvalitetnije od vas.  

• Ne možemo da na kraju ne pomenemo učenike i kolege, pa Vas molimo da na kraju razgovora kažete koliko Vam znači rad sa njima i njihova podrška.

Najpre moram da kažem da sam srećan što imam zaista divne učenike koji rado učestvuju u svim nastavnim i vannastavnim aktivnostima. Vole da istražuju, eksperimentišu i otkrivaju nove alate i nove mogućnosti. To je prirodna dečja potreba a naše je da obezbedimo načine i metode kroz koje će se ona realizovati. Deca su pokazala i dokazala da su vredna, kreativna, da mogu i žele da rade ukoliko im pokažete smisao toga, postavite im izazov i pokažete im kako učenje može i treba biti zabavno.
Mnogo mi znači podrška mojih kolega sa kojima odlično sarađujem, koji imaju razumevanja i koji su uvek spremni da podrže moje ideje i pruže mi tehničku i logističku podršku u njihovoj realizaciji. Često organizujemo zajedničke aktivnosti ili časove u okviru tematski planiranih aktivnosti i upravo energija koja je onda prisutna i kod učenika i kod nas je najveća satisfakcija u radu. Naravno, uvek ima i onih drugih kolega kojima to što radite nije po volji i koji upadaju u sopstvene zamke, ali oni su već iz neke sasvim druge priče.


#   obrazovanje   Branislav Nušić   informatika   nagrada   Dalibor Todorović
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima