Konstantin preslab za Zvezdu, sutra derbi kupa

20.02.2015. B92

Košarkaši Crvene zvezde plasirali su se u polufinale Kupa Radivoja Koraća u Nišu, trijumfom nad Konstantinom sa 81:65.

'Crveno-beli', koji brane trofej osvojen prošle godine u Beogradu, u polufinalu će se sastati sa Partizanom, koji je dan ranije bio bolji od Vojvodine.

Taj duel igra se u subotu od 21 čas u niškom "Čairu", dok će se dva i po sata ranije sastati Vršac i Mega Leks.

Osim početnog vođstva Konstantina, u poslednjem četvrtfinalu nijednog trenutka nije bilo dileme oko pobednika. Zvezda je već u prvih nekoliko minuta obezbedila dvocifrenu prednost, koju je potom održavala, a u trećoj četvrtini ona je u jednom trenutku iznosila i 32 poena (73:41).

Domaći tim se u poslednjoj četvrtini razigrao, ‘crveno-beli’ su promašivali šuteve koje su u prethodnih 30 minuta pogađali, ali su Nišlije jedino uspele da smanje razliku na 16 poena.

Zvezdu je do trijumfa predvodio Boban Marjanović sa 15 poena i pet skokova, a on je ujedno jedini imao dvocifreni učinak kod ‘crveno-belih’, koji su se svi upisali u strelce. Marjanovića su pratili Markus Vilijams i Nikola Kalinić sap o devet poena, dok su po osam dodali Nemanja Dangubić, Jaka Blažič i Majk Cirbes.

Među izabranicima Dejana Radonjića nije bilo Branka Lazića, koji je dobio nezgodan udarac na utakmici sa Cedevitom, a njega je zamenio Đorđe Kaplanović.

Kod Konstantina, Goran Ostojić je imao 12 poena i pet skokova, Danilo Tasić je dodao 11 poena i pet skokova, a Vladimir Veličković takođe 11 poena i šest asistencija.

Konstantin je bolje ušao u utakmicu i poveo 4:0 preko Ostojića, da bi usledila serija Zvezde preko Marjanovića i Blažiča za vođstvo 8:6. Od tada, ‘crveno-beli’ su održavali prednost, a usledile su dve trojke Vilijamsa i zakucavanje Blažiča za 16:16 i tajm-aut koji je tražio Cvetković.

Usledio je mali pad u timu Zvezde, pa je Konstantin smanjio na minus pet poenima Despotovića i Veličkovića, da bi mini seriju domaćeg tima prekinuo Vilijams trećom trojkom iz tri pokušaja. Beograđani nisu tu stali, već su nastavili seriju i vratili dvocifrenu prednost (23:11), a potom su imali i plus 15 (30:15) u poslednjem minutu četvrtine. U poslednjim sekundama perioda, Đorđević je nesmotreno faulirao Dženkinsa, koji je odveo Zvezdu na do tada maksimalnih 16 razlike (32:16).

Igrači Zvezde su u drugom periodu nastavili gde su stali u prvom, pa preko Kalinića i Marjanovića već u 13. minutu utakmice imali 20 poena prednosti (37:17). Konstantin je nastavio sa promašajima, pa je u prvih pet minuta druge četvrtine imao samo tri poena, pa su 'crveno-beli' bez problema održavali prednost i igrali atraktivno.

Nišlije su u jednom trenutku prišle na minus 17, ali su se 'crveno-beli' probudili i vrlo brzo otišli i na 25 poena prednosti (51:26). Do kraja poluvremena, Konstantin nije uspeo da značajno smanji zaostatak, da bi Blažič postigao trojku u poslednjim trenucima za 54:30.

Odnos snaga ostao je isti na početku drugog poluvremena, pa je Radonjić odlučio da odmori Vilijamsa i veću šansu pruži Joviću. 'Crveno-beli' su vrlo brzo imali i plus 26, nekoliko minuta kasnije su imali i 28 poena prednosti, a igrači Konstantina nisu nikako mogli ni da im priprete.

U pretposlednjem minutu trećeg perioda, Kaplanović je doneo Zvezdi plus 30, da bi Dangubić povećao tu razliku na maksimalna 32 poena (73:41), ali je usledila serija Konstantina od 4:0 do kraja četvrtine - 73:45.

Zbog razlike koju je stekla pred poslednji period, Zvezda je opuštenije ušla u njega, pa je usledio, može se reći, šou Tasića, koji je vezao šest poena. Zajedno sa Veličkovićem, Tasić je primakao Konstantin na minus 20, a pošto su 'crveno-beli' nastavili sa promašajima, domaći tim se do poslednjeg minuta utakmice primakao na 13 razlike. Međutim, tada je pitanje pobednika bilo rešeno, pa je Zvezda rutinski privela utakmicu kraju i rešila je sa 16 poena prednosti.

#   košarka   Konstantin OKK   Kup Radivoj Korać   Crvena Zvezda KK   Goran Ostojić   Danilo Tasić   Vladimir Veličković