Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Фабрика за рециклажу какву мало ко има

rssBookmark and Share

22.09.2012. Autor: Toma Todorović

У кругу ЕИ почео да ради најсавременији погон за прераду електричног и електронског отпада у овом делу Европе.

Да се и Србија сврстала у ред високо развијених земаља, које на најбољи и најсигурнији начин приступају преради електронског и електричног отпада, доста честог и опасног по атмосферу и планету, односно животну и радну средину човека, показали су вредни људи из нишке фирме „Југо-импекс ЕЕР”. После великих погона у Индустријској зони „Север” и кругу МИН-а, отворених у претходне две године и у којима ради око 250 запослених, јуче је градоначелник Ниша Зоран Перишић на пригодној свечаности отворио најсавременију фабрику за рециклажу у овом делу Европе. На овај начин отворена је и нова страница у пословању компаније „Југо-импекс ЕЕР”, рекао нам је генерални директор и власник Вујадин Шћекић:

– Успели смо, иако је пред реализацију овог нашег пројекта било много скептика, да у рекордном року обезбедимо, пре свега, велика финансијска средства, а одмах потом и да, уз реконструкцију и реновирање погона некадашње фабрике „ЕИ апарати за домаћинство”, инсталирамо најсавременију и најскупљу опрему, која је из последње технолошке генерације у свету – линију за прераду и рециклажу електронског и електричног отпада. Од фирме „Мева” у Немачкој, где је у овој години произведено пет оваквих линија за рециклажу – по две су отишле у Велику Британију и САД, а једна у Србију, купили смо постројење вредно око пет милиона евра. Још око три милиона евра уложено је у уређење пословног и производног амбијента у новој фабрици, где су створени услови за рециклажу по највишим критеријумима Европске уније и светским стандардима, рекао нам је Шћекић.

У новим погонима „Југо-импекс ЕЕР” радиће у почетку 120 нових радника, истакао је Вујадин Шћекић:

– На новом постројењу дневно ће се рециклирати минимум хиљаду фрижидера и сличних расхладних уређаја у независној, инертној атмосфери, без кисеоника. Током најмодернијег технолошког процеса сви гасови који се налазе у апаратима попут фреона и пентана, одвајаће се и од опасног постајаће неопасни отров. Треба свакако знати да сваки фрижидер само у изолацији коју има, носи стотинак грама фреона. Овај гас би, уколико би неконтролисано одлазио у атмосферу или, ако би апарат немарно био бачен на депонију, представљао велику опасност по озонски омотач и могао би да доведе до катастрофалних последица. Битно је, такође, да је осим 120 директно запослених у новим погонима, у цео процес од прикупљања секундарних сировина до рециклаже, укључено преко две хиљаде наших коопераната и око 5.000 људи. Уколико буду испоштоване све законске норме планирамо да у „Југо-импексу” већ до краја 2013. године запослимо најмање још око 130 радника, а, имајући у виду да се посао рециклаже рапидно унапређује и осавремењује, верујемо да у наредних годину дана посао у овој области може добити много више људи.

Производни погони милијарду динара вредне нове фабрике за рециклажу „Југо-импекса ЕЕР” су на 11.500 квадратних метара и импозантно делују, јер је све аутоматизовано и подсећа на амбијент у свету познатих и модерних истраживачких института. На око пет и по хиљада квадрата су складишта и магацини, где се секундарне сировине припремају за финални процес прераде – за рециклажу електронског и електричног отпада.


#   Зоран Перишић   фабрика   секундарне сировине
@ProfdrPerisic @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима