Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Ni pola poreskog duga se ne može naplatiti

Bookmark and Share

29.06.2015. D. I. Krasić / Novosti

Ukupno 776,2 milijarde dinara težak je dug privrednika po osnovu neplaćenih poreza i doprinosa.
Kako je „Novostima“ rečeno u Poreskoj upravi Srbije, od te sume, naplativo je svega 390,1 milijardu dinara.

Ni pola poreskog duga se ne može naplatiti

Preostala polovina duga odnosi se na preduzeća od kojih je naplata – nemoguća, najčešće iz razloga što ih zakon štiti od prinudne naplate, kao što je to slučaj sa stečajnim postupkom. Međutim, i ono što je teoretski naplativo – u praksi ume da bude teško sprovodivo.

„Nenaplativ dug iznosi 386,1 milijardu dinara, ili 50 odsto ukupnog duga. Od toga se 230,3 milijarde dinara odnose na stečaj, 82,1 milijarda na preduzeća u privatizaciji, 3,9 milijardi na preduzeća u likvidaciji, 68,6 milijardi na brisana preduzeća, dok se 1,2 milijarde dinara odnosi na fantomska preduzeća“, ističu u Poreskoj upravi.

Međutim, jedan deo duga, koji je naplativ iz zakonskih razloga, u praksi je nenaplativ zato što poreski dužnici nemaju u svom vlasništvu imovinu iz koje se dug može naplatiti.

Takođe, od 1. juna je iz zone „nenaplativih“ u kategoriju „naplativih“ prešlo 43 preduzeća, koja je proces restrukturiranja do tada štitio od blokade računa. Ovo je tek deo grupacije preduzeća u restrukturiranju, uglavnom nekadašnjih giganata, koji su „oštećeni“ kroz raskinute privatizacije, ili se za njih nijedan kupac nije interesovao do sada. Država je 17 firmi iz ove grupe proglasila za strateški važne (poput firmi FAP iz Priboja, RTB Bora, Petrohemije, rudnika Resavica…).

Za više od 30 je raspisan oglas o privatizaciji (čime je do oktobra produžena zaštita od prinudne naplate svih poverilaca između ostalih za: „21. oktobar“ Kragujevac, „Budimku“ iz Požege, „Tehnohemiju“ iz Beograda…), dok je 43 ostavljeno „na vetrometini“ (Jagodinska pivara, Vršački vinogradi, „Boreli“…). Njihovi računi su uglavnom već blokirani, i to većinom po osnovu starih naloga, ispostavljenih pre uvođenja firmi u svojevrsan vid zaštite kroz restrukturiranje.

„Od preduzeća koja više nisu pod zaštitom Poreska uprava potražuje 55,3 milijarde dinara“, ističu u Poreskoj upravi. „U pogledu naplate navedenog duga, Poreska uprava će preduzeti sve zakonom raspoložive mere i sredstva, radi naplate poreskog potraživanja. Stoga, u zavisnosti od likvidnosti samih poreskih obveznika zavisi i naplata poreskog duga“.

Ogromna kamata

Od ukupnog duga po osnovu javnih prihoda, koji iznosi 776,2 milijarde dinara, na kamatu se, prema podacima Poreske uprave Srbije, odnosi gotovo 60 odsto, odnosno čak 455,2 milijarde dinara.

 


#   porez   Poreska uprava   dug
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima