Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Banja Ždrelo

Bookmark and Share

Banja Ždrelo 28.01.2014. Vladimir Ciplic

Malo je poznat podatak da je u Srbiji moguće takozvano “zimsko kupanje” u otvorenim bazenima. Na svega 130 kilometara od Beograda, u neposrednoj blizini Petrovca na Mlavi nalazi se Banja Ždrelo, koja svojim posetiocima nudi mogućnost kupanja u otvorenim bazenima napunjenim lekovitom termomineralnom vodom temperature od 40 Celzijusovih stepeni. Tako da u njima, komotno možete da uživate i tokom zimskih meseci.

Banja Ždrelo

Čak i kada je napolju sneg, kupači su potpuno zaštićeni od hladnoće, jer do centralnog objekta mogu jednostavno da prođu toplim providnim tunelom. A nakon toga, ako vremenski uslovi dozvoljavaju, posetioci ove jedinstvene banje u Srbiji mogu da nastave brčkanje i uživanje u otvorenim bazenima sa hidromasažnim tuševima, prvenstveno namenjenim rekreaciji. Takođe, u sklopu kompleksa ove banje postoji i mali bazen sa uređajima za podvodnu masažu. Gostima su na raspolaganju i: đakuzi, solarijum, sauna i različite vrste masaža.

Do sada je utvrđeno da lekovita termomineralna voda koja izvire na 200 metara dubine u Banji Ždrelo pomađe kod različitih kožnih oboljenja, a posebno kod psorijaze, kao i kod različitih vidova reumatskih oboljenja. . Ukoliko se unosi ova ohlađena voda pomaže kod oboljenja ogana za varenje. Takođe je utvrđeno da boravak u ovoj banji, te uživanje u blagodetima termomineralne vode blagotvorno utiče u slučaju trauma i stanja nakon preloma kostiju ili, pak hirurških intervencija na kostima ili zglobovima.

Banja Ždrelo je smeštena na nadmorskoj visini koja varira od 160 do 240 metara, a okružena je Homoljskim planinama sa dve strane i to vrhovima Mali i Veliki Vukan.

Pretpostavlja se da naziv ove banje potiče od njenog prirodnog položaja, jer je smeštena na samom ulasku u Gornjačku klisuru.

U samoj banji se nalaze mahom lečilišni objekti, a od skora i novi wellness centar. Kako Banja Ždrelo nije još dovoljno turistički razvijena, mada je iz godine u godinu posećuje sve veći broj turisti, ni kulturni život nije naročito bogat. Ali, zato se u neposrednoj blizini ove banje nalaze brojni objekti koje bi svkako trebalo obići.

Najpoznatiji od njih je srpski manastir nastao krajem 14. veka. Zadužbina čestitog srpskog kneza Lazara Hrebeljanovića, manastir Gornjak pripada takozvanoj Moravskoj školi. Zanimljiv je podatak da je ovaj manastir prvobitno bio nazvan Ždrelo. Iako postoje podaci da su manastir nekoliko puta palili Turci on i danas ponosno stoji na istom mestu, a pored njega žubori reka Mlava. Pored ostalog, ovaj srpski srednjevekovni manastir je nadaleko čuven po svojoj isposnici, odnosno Kapeli Grigorija Sinajita, koji ju je i načinio tokom svog upravljanja manastirom.

Kad krenete u obilazak okoline Banje Ždrelo, ne zaboravite da posetite i manastir Vitovnicu, koji je prema predalju podigao srpski kralj Milutin, kao spomen na pobedu nad bugarskim odmetnicima (1289. - 1291.). I ovaj manastir, kao i Gornjak pripada Moravskoj školi, a za njega se naročito čulo u doba kada je iguman bio plaženopočivši srpski duhovnik, Starac Tadej. U neposrednoj blizini ovog manastira se nalazi izvor lekovite vode, u narodu znan kao izvor Svetog Jovana.

U neposrednoj blizini ova dva čuvena srpska srednjevekovna manastira možete videti i ostatke, takođe srednjevekovnih srpskih crkava: Mitropolija, Reskovica i Blagoveštenje. Ostaci bedema i kula ovih crkava i dalje privlače znatiželjne turiste.

Više informacija o ovoj banji možete pogledati ovde.


#   manastir   vremenski uslovi   Banja Ždrelo   Mineralna voda   Kralj Milutin
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima