Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Бања Ждрело

Bookmark and Share

Бања Ждрело 28.01.2014. Vladimir Ciplic

Мало је познат податак да је у Србији могуће такозвано “зимско купање” у отвореним базенима. На свега 130 километара од Београда, у непосредној близини Петровца на Млави налази се Бања Ждрело, која својим посетиоцима нуди могућност купања у отвореним базенима напуњеним лековитом термоминералном водом температуре од 40 Целзијусових степени. Тако да у њима, комотно можете да уживате и током зимских месеци.

Бања Ждрело

Чак и када је напољу снег, купачи су потпуно заштићени од хладноће, јер до централног објекта могу једноставно да прођу топлим провидним тунелом. А након тога, ако временски услови дозвољавају, посетиоци ове јединствене бање у Србији могу да наставе брчкање и уживање у отвореним базенима са хидромасажним тушевима, првенствено намењеним рекреацији. Такође, у склопу комплекса ове бање постоји и мали базен са уређајима за подводну масажу. Гостима су на располагању и: ђакузи, соларијум, сауна и различите врсте масажа.

До сада је утврђено да лековита термоминерална вода која извире на 200 метара дубине у Бањи Ждрело помађе код различитих кожних обољења, а посебно код псоријазе, као и код различитих видова реуматских обољења. . Уколико се уноси ова охлађена вода помаже код обољења огана за варење. Такође је утврђено да боравак у овој бањи, те уживање у благодетима термоминералне воде благотворно утиче у случају траума и стања након прелома костију или, пак хируршких интервенција на костима или зглобовима.

Бања Ждрело је смештена на надморској висини која варира од 160 до 240 метара, а окружена је Хомољским планинама са две стране и то врховима Мали и Велики Вукан.

Претпоставља се да назив ове бање потиче од њеног природног положаја, јер је смештена на самом уласку у Горњачку клисуру.

У самој бањи се налазе махом лечилишни објекти, а од скора и нови wеллнесс центар. Како Бања Ждрело није још довољно туристички развијена, мада је из године у годину посећује све већи број туристи, ни културни живот није нарочито богат. Али, зато се у непосредној близини ове бање налазе бројни објекти које би свкако требало обићи.

Најпознатији од њих је српски манастир настао крајем 14. века. Задужбина честитог српског кнеза Лазара Хребељановића, манастир Горњак припада такозваној Моравској школи. Занимљив је податак да је овај манастир првобитно био назван Ждрело. Иако постоје подаци да су манастир неколико пута палили Турци он и данас поносно стоји на истом месту, а поред њега жубори река Млава. Поред осталог, овај српски средњевековни манастир је надалеко чувен по својој испосници, односно Капели Григорија Синајита, који ју је и начинио током свог управљања манастиром.

Кад кренете у обилазак околине Бање Ждрело, не заборавите да посетите и манастир Витовницу, који је према предаљу подигао српски краљ Милутин, као спомен на победу над бугарским одметницима (1289. - 1291.). И овај манастир, као и Горњак припада Моравској школи, а за њега се нарочито чуло у доба када је игуман био плаженопочивши српски духовник, Старац Тадеј. У непосредној близини овог манастира се налази извор лековите воде, у народу знан као извор Светог Јована.

У непосредној близини ова два чувена српска средњевековна манастира можете видети и остатке, такође средњевековних српских цркава: Митрополија, Ресковица и Благовештење. Остаци бедема и кула ових цркава и даље привлаче знатижељне туристе.

Више информација о овој бањи можете погледати овде.


#   манастир   временски услови   Бања Ждрело   Минерална вода   Краљ Милутин
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима