Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Ђавоља варош светли као Њујорк, али узалуд

rssBookmark and Share

Ђавоља Варош 04.10.2013. Autor: M. Kosanović

Пројекат осветљавања Ђавоље вароши, који је коштао 30.000 евра, а спроведен је с намером да овај споменик природе учини још атрактивнијим за туристе, није дао резултате. Разлози што број посетилаца није порастао, упркос томе што је употребљено исто осветљење као на Емпајер стејт билдингу у Њујорку, јесу високе цене и страх туриста.

Ђавоља варош светли као Њујорк, али узалуд

За дневни обилазак Ђавоље вароши цена је 350 динара, а за ноћни, који се организује од 20 до 21 час, улазница кошта од 700 до 900 динара. Међутим, нису ретки они који кажу да је разлог за мали број туриста страх јер се за Ђавољу варош везују бројне легенде, а једна од њих је да су ове земљане фигуре заправо окамењени ђаволи које су људи дуго носили на својим раменима.

А кад нема туриста, нема ни спектакуларног осветљења. Наиме, пошто овај пројекат није успео да привуче велики број посетилаца за ноћне туре, које морају посебно да се најаве у оближњем хотелу, расвета на Ђавољој вароши ради до 20 сати.

- Расвета се увече пали само кад се обилазак најави. Стазе су доста стрме, обезбеђење мора да буде ту, па се ноћни обиласци, иако су невероватно искуство, не практикују свакодневно - каже Ирфан Хасановић, директор компаније "Лигхт Десигн Центер" (ЛДЦ) из Београда, која је светлом овај природни феномен учинила атрактивнијим за туристе из целог света.

Осветљавање Ђавоље вароши покренуло је Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију још 2008. године.

- Све је почело сређивањем хотела у близини Пролом бање. Како се на само 11 километара од ње налази и српски кандидат за светско чудо, Ђавоља варош, акционарско друштво “Планинка” тражило је од Министарству за екологију средства за осветљење ове туристичке атракције - каже Хасановић.

Ђавољу варош чине земљане фигуре различитих облика, високе од два до 15 метара, које су настале као последица ерозивног процеса који траје вековима и због којег се ове фигуре непрестано смањују, нестају и поново настају. Шарено осветљење овај необичан призор чини још невероватнијим.

- Природни споменик смо осветлели еколошком расветом, истом којом је освеветљен и Емпајер стејт билдинг - каже Хасановић и додаје да систем осветљења мења чак 15 милиона нијанси.


Поређења са кањоном Колорадо

ЕНТУЗИЈАЗАМ - Пројекат осветљавања Ђавоље вароши није био лак. “Шест месеци смо радили на томе. Пели се по блату, радили по киши... Међутим, ентузијазам који људи из тог краја имају нас је покретао сваког дана”, објашњава он и додаје да многи осветљену Ђавољу варош сада пореде са кањоном Колорадо.


#   Ђавоља Варош
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима