Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

ЛЕТОВАЊЕ У СРБИЈИ: Запуштени хотели и путеви, а скупље него у Грчкој!

Bookmark and Share

24.06.2015. С.Томчић, Курир, Јужна Србија Инфо

Од 550 лиценцираних туроператера, тек десетак нуди одмор у земљи, и то у трајању од три до седам дана јер грађанима не могу да понуде јефтин и квалитетан аранжман.

Лоша понуда... Срби немају довољно новца да летују код куће Фото: Дамир Дервишагић
Лоша понуда... Срби немају довољно новца да летују код куће Фото: Дамир Дервишагић

Судећи према понуди туристичких агенција, кампања „Летујмо у Србији“ била би осуђена на пропаст.

Осим што свега десетак од укупно 550 лиценцираних агенција у Србији нуди неку дестинацију за одмор у домовини, оне се углавном своде на аранжмане од три до седам дана боравка у већ центрима попут Златибора, Копаоника и бања.

Препуштени сами себи
Гледајући првенствено дубину џепа туриста, агенције су домаћу понуду прилагодиле страним гостима, којима нуде кружне туре по Србији, па домаћи грађани који пожеле да летују у земљи морају сами дебело да се потруде и нађу место за одмор које ће имати колико-толико приступачну цену и пристојан смештај и услугу. Милан Лаиновић, потпредседник Асоцијације туристичких агенција Србије (ЈУТА), каже да од 260 њихових чланица, само 10 у понуди има летовања у Србији, и то због тога што грађанима не могу да понуде јефтин и квалитетан аранжман.

- Хотели по Србији су запуштени, путеви су лоши, а цена је виша него у Грчкој, па људи неће да иду тамо без обзира на то што је особље љубазно и храна добра. Они пак хотели који су реновирани, скупи су за средњу класу, јер хотел са четири звездице кошта од 50 до 70 евра дневно. Приватни хотели имају мали капацитет и брзо се попуне - каже Лаиновић. Он сматра да држава мора да се потруди око доброг бањског потенцијала који у Србији пропада, док наши грађани иду на бањање у Словенију. Љубиша Нешовановић, директор агенције „Робинзон“, која је међу реткима које у понуди имају одмор у Србији, потврђује да су поблем скромни смештајним капацитетима.

- Национални парк Тара са Дрином у залеђу је бисер Србије који има све осим хотела. Хотели нису реновирани и са ниским су стандардом, па нису достојни те лепоте- истиче он.

Позив угоститељима
Министарство туризма објавило је позив угоститељима да се пријаве уколико желе пруже смештај уз ваучере од по 5.000 динара грађанима. Могу да се пријаве сви угоститељи из Србије, изузев Београда, Новог Сада, Ниша и Крагујевца, а ваучерима се могу плаћати смештаја и хране за најмање пет ноћења од 1. августа до 20. новембра 2015.

Мрачна страна српског туризма

СТРАНЦИ СЕ ЖАЛЕ НА ХРАНУ И ТРАНСПОРТ
Угоститељи кажу да странци који бораве у Србији имају примедбе на то што им уместо традиционалне српске кухиње - пуњених паприка, пита зељаница и сармица - нудимо бечку шницлу и помфрит. Замерају нам и на лошој путној инфраструктури, упозорва Ивана Шуберић из Удружења ПКС за туризам.

- Путеви су прва препрека. Однос запослених према гостима мора да буде бољи. Домаће агенције су научиле на велику куповну моћ и навику грађана да иду на море, али су се сада те ствари промениле, а наше дестинације нису конкурентне- истиче она.


#   туризам   саобраћај   Србија   хотел     Министарство туризма   запуштено
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима