Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Ово је Србија: Протестују јер немају воду за пиће

rssBookmark and Share

Лесковац 25.07.2014. РТС

У Лесковцу су мештани Грделице и околних села протестовали испред Скупштине града, тражећи решење проблема у снабдевању водом.

Проблем је дугогодишњи, кажу надлежне службе, а решење није ни брзо ни јефтино.

Око три стотине мештана Грделице и околних села протестовало је испред Скупштине града Лесковца тражећи решење проблема које већ месецима имају у снабдевању водом. Представници грађана нису разговарали са градоначелником јер нису желели да уђу у његов кабинет.

Из Грделице су дошли у Лесковац да укажу на проблем који дуго траје. Воду ни данас немају, а ни кад стигне не смеју да је пију - већ 24. дан. И раније је кажу било проблема, али оваквих никада. А 40 година користе водовод који су сами изградили.

Раније падне киша, нема воде један дан док се избистри, па је има", каже Грделичанин Миодраг Пешић, "сада је нема данима, а цистерне не знамо ни када прођу."

Били су на корак од разговора - али врата Градске куће није желела да пређе ниједна страна. Зато су се разишли, најављујући да ће решење потражити у Београду.

"Ми тражимо заустављање активности око изградње мини-хидроелектране, санацију еко-система реке изнад водозахвата, испирање водоводне мреже и њено довођење у исправно стање, успостављање редовног снабдевања пијаћом водом", наглашава Срђан Јовић, председник Удружења Рупска река. "Ништа више, и ништа посебно."


Мештани Грделице тврде да је проблем изградња мини-хидроелектране на Рупској реци. С друге стране, за РТС, инвеститор тврди да су сви радови завршени пре скоро месец дана. А да је проблем дугогодишњи потврђују одлуке градског већа из 2008. и 2009. године, када је Цветановић такође био градоначелник.

И претходна власт је одвојила знатна средства за решење проблема на водозахвату. Неко је, очигледно, у реализацији заказао. Решења ипак има.

"Позвали смо декана Грађевинског факултета да нам пошаље два хидро-инжењера који ће утврдити чињенично стање и предложити којим правцем да идемо", каже др Горан Цветановић, градонацелник Лесковца. "Оно што ће одмах бити урађено је таложник на водозахвату како би резерве воде биле знатно веће, а не 3 сата за колико сада има воде када се цевовод затвори. Чули смо да грађани не желе водосистем Барје што је неприхватљиво. Грађен је годинама, има велике капацитете око 840 литара у секунди, а тренутно се користи око 300 литара и то је дугорочно решење."

Пројектна документација биће готова до краја године, тражиће се и финансијска подршка државе. Али грађани Грделице и околних села у данашњем прогласу кажу: "Нећемо Барје, хоћемо своју воду", па прича као да тек почиње.


#   Лесковац   Горан Цветановић   скупштина   вода   протест   село   Рупска река   Грделица   мештани   Срђан Јовић
@CvetanovicG @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима