Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Садашње осмаке у септембру чекају “нове” гимназије

rssBookmark and Share

28.11.2017. В.Петровић, Народне новине, Јужна Србија Инфо

Медијска писменост, друштвена одговорност, језик, медији и култура, спорт и здравље, примењене науке, уметност и дизајн, део су нових изборних програма за будуће гимназијалце, односно садашње осмаке, које ће они већ у првој години бирати.

Фото: Белами
Фото: Белами

Од понуђених шест пакета предмета, ђаци ће у првој години бирати два, али, како незванично сазнајемо, изборне програме ће у другој години моћи да промене у зависности од склоности које покажу. Новина је и то да ће гимназијалци од идуће године за обавезне предмете имати и вежбе, а матура коју буду полагали замениће пријемне испите на факултетима.

Новине чекају и професоре који ће се за часове у “новим” гимназијама припремати на посебним обукама које ће бити организоване за њих.

Како ће тачно изгледати рад ученика у реформисаним гимназијама, директори за сада не могу најпрецизније да објасне и додају да се све још полако “крчка” у Заводу за унапређивање образовања и васпитања. Тек када они дају зелено светло, у гимназијама ће почити припреме за новине које се спремају.

ГИМНАЗИЈА 9 МАЈ“У сваком случају, биће то позитивне новине за будуће гимназијалце јер се мења начин предавања, па ће часови бити занимљивији, а судећи по најавама предавња екс катедра ће постати заборав”, каже Набојша Лекић, директор Гимназије “9.мај” у Нишу.

Он очекује да са новинама, које очекују ученике, школе буду упознате већ пред крај првог полугодишта како би зимски распуст професори могли да искористе за обуке које ће морати да прођу како би спремно дочекали нову школску годину и нов начин рада у учионицама.

ВЕЖБЕ ИЗ ОБАВЕЗНИХ ПРЕДМЕТА

Једна од новина која очекује будуће гимназијалце су и вежбе из обавезних предмета, а међу њима се налазе математика, физика, хемија, страни језик, биологија, као и низ других.

“Када се ради о вежбама, то јесте, али и није новина, јер се ученици и сада срећу са њима из природних предмета”, додаје директор Лекић. “Питање је само како ће те вежбе бити организоване, односно како ће од нас ресорно Министарство тражити да их организујемо. Гимназије већ имају лабораторије у којима ђаци вежбају, али није спорно да успоставимо сарадњу и са факултетима на којима наши ученици могу да имају часове вежби. Та сарадња и сада већ постоји , а наша школа, конкретно, сарађује са више факултета које ученици посећују, али и чији студенти долазе на праксу код нас. То је случај са Филозофским, Правним, али и још неким, попут Природно-математичког факултета”, објашњава директор Лекић.

Осим обавезних предмата, ђацима ће бити понуђене и групе изборних програми за које ће се они опредељивати на основу својих интеросавања и способности. Садашњи ученици осмог разреда који буду уписали гимназије у септембру идуће године бираће два изборна програма, а биће им понуђено шест и то језик, појединац, група и друштво, медији и култура, образовање за одрживи развој, примењене науке, здравље и спорт и уметност и дизајн.

“Од шест понуђених програма, прво ће школе у складу са интересовањем ученика и професорима које имају бирати четири програма који ће се наћи на листи, а са које ће ученици изабрати два програма”, кажу у ресорном Министарству.

Директор Гимназије “9.мај”,Небојша Лекић, додатно објашњава да ће ученици изабране програме учити током првог разреда.

“Али, то не значи да ће те програме морати да уче током свих година, јер већ у другом разреду они могу да изаберу два нова програма, или да наставе да уче оне које су већ изабрали”, каже директор Лекић.

Оно што изборни програм чини јединственим и новим је његова интердисциплинарност. То значи да ће се избисати предметне границе, па ће у једном програму да се нађе неколико премета, али тако што ће њихови садржаји бити смислено обједињени у одговарајућу целину. На тај начин ће ученици учити они што их занима. Посебно је важно то што ће садржаји изворних програма бити креирани тако да ученици кроз њихово изучавање стичу знања и вештине које су им потребне за рад у 21.веку, а то ће значити да ће бити и припремљенији за студије, али и за рад.


#   образовање   гимназија   реформе   студенти   Министарство просвете   Гимназија 9. мај   страни језик   зимски распуст   одрживи развој   Небојша Лекић   медијска писменост
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима