Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Економија: Ер Србија лети у пропаст?

Bookmark and Share

03.03.2016. vesti-online.com, Недељник Време

Отварање директне авионске линије Београд-Њујорк је прави спектакл за творца ове политичке, а не економске идеје - председника Владе Александра Вучића. Међутим, ова летећа авантура ће скупо коштати Србију, предвиђа Драшко Вујовић, некадашњи челник Јата, у интервјуу недељнику "Време".

Фото: Танјуг
Фото: Танјуг

- Прво, у Европи нема аеродрома са мање од пет милиона путника годишње а да има директну везу са САД. Такође, у саобраћај улазимо са само једним авионом, а и тај неће бити набављен преко тендера, већ од партнерске фирме Етихада. Шта ћемо ако се авион поквари, ако због промене руте изгуби време слетања и полетања у Њујорку - пита се Вујовић.

Гибаница и народњаци

Вујовић као проблем види и концепт услуге за лету за Њујорк. Он истиче да Ер Србија планира да привуче путнике из региона који би потом летели из Београда за САД.
- А онда ће их у авиону дочекати с народњацима и гибаницом - приметио је Вујовић.
Подсетимо, Ер Србија врло амбициозно планира да са само једним авионом лети преко Атлантика пет пута недељно, почевши од 23. јуна. Такви летови су неисплативи, чак и Луфтханзи и другим великим компанијама, али те велике компаније генеришу огроман регионални саобраћај и отуда у Европи и имамо чворишта у Франкфурту, Минхену, Лондону или Амстердаму, на пример.

Дијаспора слаб аргумент

Тачно је да између Беча и Истанбула нема аеродрома с директним летовима за Њујорк, али постоји добар разлог зашто је то тако. Грчка, на пример, има далеко бројнију дијаспору од Србије и чланица је ЕУ, пословно повезана са САД, па нема летове из Атине.
- Уосталом, ако је то тако исплативо, како се ниједна америчка компанија није сетила генијалне идеје и отворила линију ка Београду - закључио је Вујовић.

Премијер Србије је, руку на срце, отворено признао да ће линија бити губиташка бар три године, те да се "отвара због престижа". Оно што није рекао јесте да ће тај губитак покрити грађани Србије.

- Луфтханза може да има почетну цену карте од 500 евра, али је то зато што има пуну бизнис класу и попуњеност кабине 96 одсто. А Ер Србија ће као нови такмац на тржишту морати да иде с ниском ценом. Међутим, ако не буде имала десет путника у бизнис класи, то ће морати да се прелије на економску класу. За пет летова недељно морамо имати 105.000 путника годишње на линији - додаје Вујовић. Он подсећа да од четири милиона путника у Београду њих 600.000 лети само између Београда и Подгорице и Тивта, а ту су и стране компаније.


#   саобраћај   летови   Ер Србија   интервју   економија   Њујорк   Драшко Вујовић  
@airserbia @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима