Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Danas se obeležava Svetski dan borbe protiv raka

Bookmark and Share

04.02.2016. Južna Srbija Info, palankadanas.com

U preko 500 zemalja se obeležava Svetski dan borbe protiv raka. Ovogodišnji slogan je “Mi možemo. Ja mogu“.
Svake godine u svetu od raka oboli preko 10 miliona osoba.

Danas se obeležava Svetski dan borbe protiv raka

Podatak je utoliko alarmantniji, ako se ima u vidu da većina malignih bolesti nastaje pod uticajem našeg ponašanja i uticaja sredine.

Veći broj ovih bolesti može se sprečiti delovanjem na faktore rizika, jer se skoro dve trećine umrlih od raka dovodi u vezu sa pet rizičnih faktora, a to su: pušenje, navike u ishrani-gojaznost, fizička neaktivnost, zloupotreba alkohola, UV zračenje.

Unapređenje svesti o uticaju faktora rizika na obolevanje od raka, može doprineti sprečavanju pojave ove bolesti. Budimo  zato odgovorni prema sopstvenom zdravlju!

PUŠENjE
Upotreba duvana je najzastupljeniji preventibilni uzrok malignih bolesti u svetu. Procenjuje se da je pušenje odgovorno za 30% ukupne smrtnosti od malignih bolesti i 80-90% smrtnosti od raka pluća. Pacijenti koji puše, bez obzira na broj popušenih cigareta, treba što pre da prestanu sa tom navikom. Neophodno je podržavati odvikavanje od pušenja, obezbediti savetovanje, supstituciju nikotina i druge dostupne programe za odvikavanje od pušenja.

NAVIKE U ISHRANI-GOJAZNOST
Navike u ishrani su povezane sa nastankom 30% slučajeva raka u razvijenim zemljama. Na rizik za nastanak raka utiču izbor vrste hrane, kvalitet i način pripremanja namirnica, kao i ukupan kalorijski unos. Sa povećanim rizikom povezuje se usoljena riba, konzervisano meso, so i usoljena hrana, veoma vreli napici i hrana, aflatoksin-gljivična kontaminacija koja se ponekad može naći na zrnastoj hrani, npr. kikirikiju.
Ishrana treba da bude bazirana na najmanje 5 porcija raznog voća i povrća, mahunarki, leguminoza, ribe, na unosu celih žitarica, oraha, badema. Gojaznost definisana kao indeks telesne mase (BMI) veći od 30kg/m2 povezana je sa oko 10% svih slučajeva raka.

FIZIČKA NEAKTIVNOST
Fizička neaktivnost kao faktor rizika povezana je sa oko 1% svih slučajeva raka. Fizička aktivnost se najčešće povezuje sa prevencijom raka debelog creva, dojke i prostate. Preporučuje se umerena fizička aktivnost (brza šetnja,trčanje,vožnja bicikla,aerobik vežbe) svakog dana po 30 minuta.

ZLOUPOTREBA ALKOHOLA
Svakodnevno ispijanje više od 2 standardna pića povećava rizik za nastanak raka jetre, usne duplje, ždrela, jednjaka, grkljana, dojke i debelog creva.Rizik raste sa povećanjem količine alkohola.

UV ZRAČENjE
Dugogodišnje izlaganje UV zracima (sunce ili solarijum) povezuje se sa nastankom karcinoma kože. Prekomerno izlaganje UV zracima, naročito u detinjstvu, povećava rizik nastanka melanoma kože.

Istraživači procenjuju da bi se uklanjanjem štetnih delovanja i uvođenjem pozitivnog ponašanja mogao sprečiti nastanak do 2/3 slučajeva karcinoma.


#   zdravlje   UN   godišnjica   Institut za javno zdravlje   kancer   Udruženje obolelih od malignih bolesti   Svetski dan borbe protiv raka   fizička aktivnost
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima