Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Након што је постао модел за целу Србију, ЛАФ НИШ донео одлуку о самораспуштању

rssBookmark and Share

Ниш 04.07.2017. Јужна Србија Инфо

Локални антикорупцијски форум Ниш  (ЛАФ) донео је одлуку о самораспуштању након безмало четири године реализације и праћења примене Локалног плана за борбу против корупције града Ниша, борбе против свих облика корупције у органима јавне власти, локалној самоуправи и јавном сектору, стоји у делу саопштења.

Након што је постао модел за целу Србију, ЛАФ НИШ донео одлуку о самораспуштању

Саопштење преносимо у целости...

Одлука ЛАФ-а донета је у складу са националним Моделом Локалног антикорупцијског плана (ЛАП-а), на основу којег све локалне самоуправе у Србији треба да усвоје Локалне антикорупцијске планове и изаберу локална антикорупцијска тела. Локалне самоуправе које већ имају такве планове и тела, а у које спада Ниш, треба да усвоје нове планове и изаберу нова тела.

Чланови ЛАФ-а ће наставити институционални и други антикоруоцијски активизам јер немају намеру да оно што су до сада постигли „препусте“ онима који би евентуално успорили или зауставили борбу против ове друштвене пошасти, која је у Србији и Нишу широко распрострањена. 

ЛАФ је ових дана, а пре него што је обавестио Град о колективној оставци, већ захтевао од надлежних органа да шест његових садашњих чланова, бивших чланова и добитника Годишњих награда за борбу против корупције, а који су се изјаснили да то желе, постану чланови будуће Радне групе за доношење новог Локалног антикорупцијског плана и Комисије за избор чланова новог антикорупцијског тела. 

Захтев ЛАФ-а заснован је на уверењу да је реч о људима који имају доказани антикорупцијски интегритет, те значајно антикорупцијско искуство, знање и вештине.

Разлог за доношење одлуке о самораспуштању јесте и чињеница да локална самоуправа, која ни на који начин није бирала чланове ЛАФ-а, не треба ни да их разрешава.

Чланови ЛАФ-а су, наиме, изабрани на јавном конкурсу, од стране независне комисије у којој није било представника локалне самоуправе, а Градско веће Ниша је након тога донело формално решење о оснивању, у којем је навело имена изабраних чланова, а без дискусије о њима.

Подсећамо да се у Моделу ЛАП-а, који представља нову фазу у борби против корупције „на локалу“, наводи да би сва будућа локална антикорупцијска тела у Србији, која се у Моделу називају „телима за праћење примене ЛАП-а“, требало да буду формирана по угледу на ЛАФ Ниш, који је, на тај начин, а као пример добре праксе, постао „системско решење“ на нивоу државе.

У Моделу се прецизира да је “предлог решења за процес избора чланова Тела за праћење  примене ЛАП-а, као и организације и рада тог тела, дат према пракси и искуствима Локалног антикорупцијског форума у Нишу”. 

Наводи се, такође, и да „активности из Локалног плана за борбу против корупције Града Ниша представљају могуће области деловања и активности будућих тела која ће се бавити праћењем примене ЛАП-а“ у свим локалним самоуправама у Србији .

При  том се подсећа  да се „од свих јединица локалне самоуправе у Србији Локални антикорупцијски план континуирано спроводи једино у Граду Нишу, највише захваљујући Локалном антикорупцијском форуму, телу које је формирано за потребе примене, координације и праћења примене ЛАП-а, и Бироу за друштвена истраживања, на чију иницијативу је ЛАП усвојен и који пружа значајну подршку раду овог тела“. 

У Моделу ЛАП-а је наведено и да све јединице локалне самоуправе у Србији имају обавезу да, на основу решења дата у том документу, до 30. јуна 2017. године, усвоје сопствене Локалне антикорупцијске планове. 

Град Ниш је, нажалост, овај рок пропустио.

На тај начин је озбиљно довео у питање антикорупцијски кредибилитет који је стекао јер је још 2010. године, као један од ретких градова у Србији, усвојио ЛАП, те добио Локални антикорупцијски форум, који се етаблирао као образац за будућа антикорупцијска тела у Србији.

Такво понашање локалне власти наставак је игнорисања борбе против корупције на локалу, која је, упркос другачијим тврдњама, вођена најчешће само вербално, папирнато, селективно и неефикасно, а уз повремене политичке злоупотребе.

Локална власт није активно реализовала нити једну меру из постојећег Локалног плана за борбу против корупције, а однос према ЛАФ-у био је најчешће пасиван, уз повремене директне притиске на чланове тела. Што је ЛАФ био активнији, комуникација (не)малог броја градских функционера са њим била је пасивнија.

Међу таквим функционерима су и они на „највишим позицијама“ на локалном нивоу власти. Предходни градоначелник Ниша је месецима, па и годинама, одбијао сваки службени контакт са члановима ЛАФ-а. Актуелни градоначеник Ниша имао је само један састанак са ЛАФ-ом, а на захтев овог тела за разговор о усвајању новог ЛАП-а, за које је 30. јуна истицао рок, а који је поднет пре три седмице, до данас није одговорено.

Чланови ЛАФ-а су од почетка радили волонтерски и без икакве накнаде из буџета, коју нису ни желели. 

Ипак, ЛАФ сматра недопустивим да ни после скоро четири године нису обезбеђени иоле пристојни услови за његово функционисање. Иако још увек важећи нишки Локални план налаже обезбеђење свих услова за рад ЛАФ-а, канцеларија тог тела била је неусловна и месецима без струје, са расходованим намештајем и опремом, а технички секретар ЛАФ-а није обезбеђен.


Ово самостално и независно градско тело је од септембра 2015. године, а након што је мониторисало конкурс за пројектно суфинансирање медија, изложено и цензури од стране већине градских медија, пре свега оних највећих, који су, према извештају Савета за борбу против корупције о власничкој структури и контроли медија, блиски властима

Подршка коју смо добијали од појединих медијских кућа, ретких удружења, невладиних организација или синдиката, а пре свега грађана, била је драгоцена.

Желимо да верујемо да ће се нова фаза у борби против корупције „на локалу“, која почиње од доношења Модела ЛАП-а, одвијати са далеко више политичке, друштвене и професионалне воље власти, опозиције, невладиног сектора и медија да се у њу укључе, а да ће надлежно градско антикорупцијско тело бити изложено мањој опструкцији.

Још једном подсећамо да је за иоле успешнију борбу против корупције неопходан пре свега далеко већи активизам грађана, ма колико то било тешко. Без њих, а у условима опште незаинтересованости и апатије, свака борба против овог системског зла биће салонска, неефикасна, па и донкихотовска.

Ниш, 4. јул 2017. године
Локални антикорупцијски форум Ниш у оставци


#   Ниш   Градско веће   корупција   локална самоуправа   ЛАФ   без струје
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима