Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Студенти у Нишу направили робота који пружа податке о непознатој територији

rssBookmark and Share

19.12.2013. Izvor: eKapija

Да ли свако од нас може да опстане у неповољним условима и да се суочи са потенцијалним опасним и неприступачним пределима? Уколико смо авантуристичког духа, можемо сигурно, али било би још боље када бисмо са безбедне удаљености сазнали да ли имамо икакве шансе на непознатој територији.

Студенти у Нишу направили робота који пружа податке о непознатој територији

Потребно је да се прво упознамо са температуром подручја, осетимо влажност ваздуха, али и да прикупимо податке о надморској висини, атмосферском притиску и квалитету ваздуха. Иако нам подаци могу помоћи, шта када се заиста нађемо тамо? Или, можда и не морамо да будемо тамо да бисмо све ово сазнали.

У оквиру "Samsung Apps лабораторије", студенти Високе техничке школе струковних студија у Нишу, направили су управо један овакав уређај који нам може пружити све потребне податке о непознатој територији. Млади истраживачи и студенти Никола Живковић, Никола Николић, Бранислав Мајкић и Славимир Стошовић, координатор лабораторије и професор, аутори су "ВТШ Explorer робот-возила за аквизицију података", који је пројектован и конструисан са циљем да замени човека у неприступачним и опасним подручјима.

- На овогодишњој конференцији студентских пројеката IEEESTEC 2013, на којој су учествовали аутори 40 пројеката са различитих факултета, високих и средњих школа, наш пројекат "ВТШ Еxплорер робот" освојио је прву награду. Са овим пројектом, пријавићемо се на једно од најстаријих студентских такмичења "IEEE Region 8 Student Paper Contest", заједно са студентима из Европе, Азије и Африке - рекао је Славимир Стошовић, координатор лабораторије.

"ВТШ Explorer робот" само је један у низу бројних пројеката и апликација ВТШ Аппс Тима, чији чланови три године за редом пројектима насталим у оквиру "Samsung Apps лабораторије" освајају награде. "Samsung Apps лабораторија" део је дугорочног пројекта сарадње "Самсунга" и Високе Техничке школе у Нишу, покренут са циљем да студентима омогући праћење савремених ИТ трендова, и укључе се у практичне пројекте.

"ВТШ Explorer робот" опремљен је бројним сензорима за мерење параметара околине (температуре, влажности ваздуха, атмосферског притиска, надморске висине, квалитета ваздуха), сензором растојања као и инфрацрвеном камером за ноћно снимање. Возило се контролише Андроид уређајем, односно апликацијом која је у потпуности креирана у оквиру "Samsung Apps лабораторије". Такође, постоји могућност контроле возила са било ког удаљеног места преко ПХП веб апликације. То значи да се управљање роботом може предати оператеру који није на терену већ у својој канцеларији километрима далеко.

 


#   студенти   Никола Живковић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима