Колумна: лечите хомофобију, а не сексуалну оријентацију!
Моја прва асоцијација на реч хомофобија није ни незнање, ни предрасуде и стереотипи, ни Парада поноса, ни антидискриминаторни закони или геј бракови. Моја прва асоцијација на реч хомофобија је насиље.

Апсолутно сам уверен да је овакав ток мојих мисли последица живота на нашим балканским просторима те пречестог присуства управо тог екстремног физичког насиља према припадницима сексуалних мањина, односно особама које су другачије сексуалне оријентације од хетеросексуалне, ма брате да не увијам насиљм и надамном.
Геј параде у Београду и Загребу, Сарајевски Qуеер фестивал, појединачни случајеви премлаћивања гејева и лезбејки испред ноћних клубова, кафића, напади на активисте – само су неки примери када смо били сведоци манифестације мржње односно бруталног физичког насиља према ЛГБТ особама (лезбејке, геј мушкарци, бисексуалне и трансродне особе).
Морамо знати да када говоримо о сексуалној оријентацији, заправо говоримо о људском праву, а за промоцију, заштиту и поштовање људских права је задужена држава односно њене институције.
Оно што је мање више заједничко бившим југословенским државама је постојање некаквих законских одредби и прописа који штите права сексуалних мањина тј. забрањују дискриминацију и насиље. Оно што је такође заједничко овим друштвима јесте да су све ове постојеће мере углавном мртва слова на папиру када дође до примене истих па се основна људска права ЛГБТ особа заправо крше на свакодневном нивоу. Са изузетком Словеније, наравно.
Жалим случај, али хомофобија се најмање искорењује дизањем руку у парламенту и изгласавањем некаквих закона под притиском европске и међународне заједнице. Едукација, државне кампање, јасне поруке подршке геј-лезбејској популацији од стране политичара, те бескомпромисна примена усвојених закона када су они прекршени, акције су које доводе до промене друштвене свести и мењању ставова према овој мањинској групацији.
Да ствар буде компликованија, хомофобија је само део ширег дискриминаторног концепта, и обично иде руку под руку са национализмом, ксенофобијом, сексизмом – укратко са страхом, мржњом и насиљем према свему што се доживљава као другачије, те као такво, угрожавајуће по већину.
Ипак, то што се већина не слаже са одржавањем Параде поноса или сматра да гејевима и лезбејкама треба забранити да донирају крв – не даје алиби држави за наставак системске дискриминације, већ баш супротно – сигнал је онима који воде једно друштво на којим питањима морају најнапорније радити да би се та дискриминација потпуно сузбила.
Годинама, широм света, 17. мај се обележава као Међународни дан против хомофобије. Овај датум је значајан је јер на тај дан 1990. године, Светска здравствена организација скинула хомосексуалност са листе менталних обољења и на тај начин и званично заправо послала поруку да није реч ни о каквој болести, већ о једном варијетету људске сексуалности.
Порука државама је зато врло јасна и кратка - хомофобију треба лечити, не сексуалну оријентацију.
Ја бих рекао да се полако али сигурно ствари у Србији мењају на боље барем што се тиче права ЛГБТ популације.
Са друге стране кажу да проблем није само у државним институцијама,и ја се слажем него и у образовању и васпитавању (код куће и у школама), који не потстичу поштовање различитости.И није највећа трагедија то што у неким уџбеницима пише да је хомосексуалност болест, него то што деца кроз практичну наставу више науче да мрзе, него да воле. И све док је то тако, сексуалне мањине ће имати судбину непожељних и искључених али и то се полако мења...
П.с : И за крај, да додам... Сви ви, прави мушкарци, длакаве Србенде, мачо типови, погледајте се мало у огледало. То на вама су дизајнирали управо хомосексуалци, а та мајчица, те патикице, гел у косици, ташница преко груди и свеопшти фенсерај је у ствари класична педерска естетика коју више ни они не фурају. Тако да пссссссстттт! (Из колумне ЈК)
До читања, ваш Стефан Радовић
#
Стефан Радовић
људска права
Светска здравствена организација
хомофобија
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Временска прогноза
- „Ситроеном“ слетела са пута и усмртила старицу
- Више беба, бољи услови у нишком породилишту
- Код ЕИ вода тек после 21 час
- „Чувари иконе“ отварају Филмски фестивал у Нишу
- Стото извођење представе „Приче за лаку ноћ”
- Јовановићу признање Реч баштине
- Μεταμόρφωσις του Σωτήρος
- Погинула жена на електричном мотоциклу
- Филмски сусрети у новом руху
- Вероватноћа за седмицу
- Подршка за 54 корисника у Лесковцу
- Јавно слушање о правосуђу и борби против корупције
- Четири дана филма младих аутора у Нишу
- Нишвил уз рекордну подршку Града
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Миле Ристовић: Данас нема ничег јаднијег него бити Ћаци.
- Код Главне аутобуске станице у Нишу комунална милицајка спречила превару странца од стране нелегалних мењача новца
- Упозорење Сектора за ванредне ситуације МУП Србије
- Пожар код Бованског језера захватио викенд-насеље, изгореле три викендице
- Данило Коцић, новинар: Када одлазите из родног краја… (прича)
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Где је истина: Ниш у огледалу протеста - млади, грађани и ВЛАСТ пред испитом поверења
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Дан примирја у Првом светском рату
- Где је истина: Ниш у огледалу протеста - млади, грађани и ВЛАСТ пред испитом поверења
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -












