Отворено писмо Епархије милешевске поводом скрнављења лика Белог анђела
Поводом скрнављења лика Белог анђела, најпознатије европске фреске која се налази у манастиру Милешева, отвореним писмом огласили су се Управа манастира Милешева и Црквени суд Епархије Милешевске.

Ово писмо преносимо у целости.
„Поштована Господо,
Дубоко смо повређени, неморалним понашањем, безобразлуком, нељудским и нехришћанским гестом организатора тзв. „Геј недеље поноса“, скрнављењем Српске Православне Цркве, њених светиња – лика Белог Анђела.
Нажалост, ово није први пут да се СПЦ, њене светиње, као и верски службеници прикивају на зид срама „од великих моралиста“, невладиних организација, и свих оних који мешетаре по земљи Србији. Није први пут да се у Србији пљује по православљу, светосављу, које је извор воде живе који нас је описменио, осветио, просветио и у културну баштину светских народа увео. Не треба да се чудимо шта нас је све снашло и шта нас сналази, јер је један стари владика свом проти рекао: „Ко је на ову камилавку лајао, грдно се кајао“. Поменути организатори и сви њима слични на све могуће начине пљују по свим светињама и ударају по свим шавовима православља.
Пред фреском Белог Анђела много је молитава и песама изговорено и суза проливено, али ето, Бели Анђео дочека да од својих буде оскрнављен. Много је лепих речи о Белом Анђелу написано у Књизи утисака у манастиру Милешеви, како од страних, тако и од домаћих поштовалаца, али како у Светом Писму пише: „Својима дође, своји га не примише“ (ср. Јн. 1,11).
Верујући народ СПЦ, Епархије милешевске, и Управа манастира Милешеве, згранути су овим недопустивим и скандалозним чином скрнављења светиња СПЦ и манастира Милешеве, и стога упућујемо апел свим одговорним институцијама, како у Цркви, тако и у држави, да се заштите светиње СПЦ. Да ли они који скрнаве и обезвређују значај Белог Анђела, знају да је Европа 1962. године поздравила сателитским снимком Америку управо ликом Белог Анђела. На хиљаде Француза, Енглеза, Руса, Италијана, Шпанаца, Јапанаца, Кинеза, студената из Африке, као и других делова света долазе да се диве и поклоне том ремек делу.
Уместо да се боре да фреска Белог Анђела буде уврштена у светску баштину и заштићена УНЕСКОМ, они је стављају где не треба и тиме је скрнаве.
Они који говоре и „на сва звона брује“ како су њихова права угрожена, овим гестом управо вређају и угрожавају верска права и осећања оних који своје светиње поштују, хвала Богу, да нису оскрнавили Мухамеда, не би овако олако прошли као што код нас пролазе.
Са надом да ћете све учинити и заштити СПЦ, њене светиње, културну баштину, као и њене службенике, и да ће престати са овом невиђеном хајком у Србији на све што је српско, а уз сво поштовање других религија, конфесија и верских заједница, унапред смо захвални и благодарни.
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Милић признао: Опозиција још није уједињена
- Орљане 2026: Култура и традиција Дољевца
- Син осумњичен да је ножем усмртио мајку
- Чувајући сећање на борце за слободу
- Делови Ниша без воде у суботу и недељу
- Временска прогноза
- Кварови на мрежи и прекиди у водоснабдевању
- Шестогодишњи дечак задобио тешке повреде
- Запалио се шинобус на прузи Ниш–Сврљиг
- 9,7 милиона за археолошкo налазиштe „Медијана“
- Више делова Ниша данас без воде
- Фудбалска грозница не јењава
- Обнова храма у Горњем Адровцу
- Нови квар, без воде део Ледене стене
- Квар код Железничке: цистерне на локацијама
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Акција „Армагедон“: Ухапшен мушкарац из Алексинца, Нишка полиција учествовала у акцији против злоупотребе деце на интернету
- Научни скуп поводом 150 година од Првог српско–турског рата у Алексинцу
- Тешка несрећа код Ниша: У судару аутобуса и аутомобила погинуо 49-годишњак
- Превентивни прегледи и савети за здравље у нишким ромским насељима
- „Евергрин“ фестивал од 24. до 27. јуна доноси Нишу вечери безвременске музике
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Топлички округ спреман за зиму
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Топлички округ спреман за зиму










