Чобански дани у Косјерићу
10.07.2012. Аutor : S.Radović |
Сваке године у јулу у Косјерићу се одржава туристичка манифестација "Чобански дани", ове године манифестација ће се одржати 13. 14. и 15. јула.

Традиционална обележја ове манифестације су такмичења у "чобанским дисциплинама" бацање камена с рамена, надвлачење клипка и конопца, рвање, скок у даљ и у вис. За то време жене спремају јела традиционалне српске кухиње.
Све се то завршава проглашењем најбољих и великим ручком под шатрама, где је већ испечен и во на ражњу.
А увече - избор најлепше чобанице. Сада се истина такмиче младе девојке које су далеко од чобанисања, али су одевене у народну ношњу, како су се девојке некад не селу облачиле.
После такмичарског дела на "Чобанским данима" остаје се до касно у ноћ, уз трубачке оркестре из овог краја.
Значај одржавања манифестације је у подстицању, неговању и промоцији изворног народног стваралаштва.
''Већ више од три деценије ова манифестација окупља велики број учесника и посетилаца, чувајући од заборава народно благо. Некад су брдом одјекивали звуци свирала и двојница, а из многобројних грла ориле се народне песме из свих крајева. И данас, у нашем лепом Косјерићу, покушаћемо да по 32. пут дочарамо лепоту и духовно богатство нашег народа , Изјавио је за портал ''Јужна Србија'' Председник Организационог одбора ,,Чобански дани'' Драган Милаковић.
Он је рекао да су ,,Чобански дани'' истовремено и прилика за успостављање партнерских, пријатељских, културних, привредних и туристичких веза међу градовима, селима, привредним субјектима, међу људима.
Портач ''Јужна Србија'' Ексклузивно објављује комплетан програм манифестације:
Петак, 13. јул
18.00 Отварање манифестацијеиизложбе „Вредне руке“ – Галерија Хол – Народна библиотека ,,Сретен Марић''.
21.00 Концерт - Gale (KERBER) & Najda (ex SMAK)– Централна позорница
Субота, 14. јул
18.00 Ревијални програм: КУД „Максим Марковић“ и гости – Централна позорница:
КУД ,,Бор'' – Бор
КУД ,,Дукат'' – Симићево
КУД ,,Равни'' – Равни
Фолклорни ансамбл ,,Клуба 3'' – Ужице
Недеља, 15. Јул
11.00 ,,Златне руке'' – такмичење угоститеља у кувању домаћих традиционалних јела
13.00 Чобанске спортске игре
14.30 ,,Stihl'' –Браћа Лазић, Косјерић – екипно такмичење у спретности руковања моторном тестером - Кеј
16.00 Саборски дефиле
16.30 Програм на централној позорници:
Смотра „Старо певање у Срба“ (Златиборски округ)
Избор најлепше чобанице
Избор најлепшег чобанског пара
Проглашење победника и уручење награда
Затварање манифестације
#
Јужна Србија регион
Борски округ
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Временска прогноза
- Будући богослови већ положили пријемни
- Почела мала матура
- Обележена годишњица Битке на Кошарама
- Заплењени кокаин, марихуана, оружје и новац
- Европска акција контроле возача:
- Ниш планира нови технолошки развој
- Нови прекиди у водоснабдевању
- Осмаци од понедељка на малој матури
- Најлепша слика једног града су деца
- Од вртића до комуналних питања
- Почињу „Филмови на путу“
- У селу код Врања основана енергетска задруга
- Планирани радови током викенда
- Видовданска академија у Нишу
Најновији огласи
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari












