Изгубио сав иметак, кућу, посао, здравље и сада је бескућник
Прокупље 28.01.2015. Јужна Србија Инфо
Прича о Миодрагу Радојчићу из села Вранића у општини Ђаковица, који живи својевољно у шатору у прокупачком насељу Губа, у знак протеста што је протеран са родног огњишта на Космету, медији су помало тенденциозно пренели.

То је изазвало опречна реаговања и дало право многима да ову људску драму и трагедију тумаче и траже кривце на погрешним странама.
Најбитније од свега ипак је то, да је Радојчић у свом родном место изгубио сав иметак, кућу, посао, здравље и као прогнаник и бескућник у сопственој земљи доведен у стање у коме се налази.
Захваљујући бризи Општине Прокупље и Центра за социјални рад, успео је да преживи као прогнаник са Космета и још увек опстаје и поред великих својих егзистенцијалних и здравствених проблема.
- У његовом случају учинили смо све што је било могуће и даље чинимо како би се његово стање поправило, а о свему томе постоји и званична документација, кажу у Центру за социјални рад у Прокупљу.
Чињеница је да је Радојчић привремено настањен у општини Прокупље и да се од 2007. налази на евиденцији Центра за социјални рад у овом месту. Због свог лошег здравственог стања, које је такође последица свега доживљеног на Космету услед прогона и пљачке, Центар му је одредио за старатеља рођену сестру која живи у Нишу. Миодраг је то одбио и током 2013. године се самовољно настанио на поменутом плацу своје мајке у Прокупљу.
Како су изјавили надлежни у Центру, након обавештења старатељу да је њен брат одбио старатељство, Центар је покренуо поступак за његов смештај у адекватну установу социјалне заштите, међутим, он је одбио такав вид смештаја.
Ни ова солуција, на жалост, није одговарала Миодрагу, очигледно незадовољном постојећом ситуацијом и неприликама у којима се нашао услед прогона са свог родног огњишта.
У својству привременог старатеља Центар је покренуо поступак за остваривање права за негу и помоћ другог лица, али је надлежна лекарска комисија одбила тај захтев. Након тога Миодраг добија једнократну новчану помоћ за плаћање станарине у Добричкој улици у Прокупљу и месечну социјалну помоћ у износу од 9.000 динара.
- Судбина људска је често сурова. Поред тога што су ми на Космету отели све материјално, пољуљали су ми људско достојанство и понос. На почетку је било страшно тешко, а сад сам се готово на све навикао, у животу ме једино одржава мисао да ћу кад-тад успети да вратим своју имовину, да се скућим у свом родном крају и да бар старост проживим достојанствено, рекао је Радојчић.
На основу свега овога за Радојчића, који би најрадије да се врати у своје родно место одакле води порекло ,неопходно је обезбедити адекватну здравствену бригу.
Иначе, Општина Прокупље и Повереништво за расељена лица брине и сагледава потребе свих расељених лица са Косава и Метохије и избеглих из некадашње Југославије, којих на њеној територији има више од 5.000.
#
Прокупље
Центар за социјални рад
расељени
лекарска комисија
Миодраг Радојчић
Ђаковица
Општина Прокупље
расељена лица
@
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Временска прогноза
- Полиција ухапсила Нишлију због оружја и дроге
- Кардиолози и васкуларни хирурзи у Ореовцу
- Град стао уз „Бору“ на путу ка националном статусу
- Millennium Team улаже у лесковачки аграр
- Исплате из лесковачког буџета
- Светоилијске вечери
- Не наседајте на лажне поруке РГЗ-а
- Стање ствари: уметност, друштво и аутор у њему
- Да се погледамо у очи
- Где данас неће бити воде у Нишу
- Нишвил окупља хиљаду извођача
- Огњена Марија
- Нишки ватрогасци у Шпанији
- Ухапшен Нишлија у акцији „Армагедон“
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Паре за "помоћ грађанима" из Акционарског фонда - уместо Динкићевих 1000 стиже Вучићевих 50 евра
- ХИТНО ЗА ТУРИСТЕ: Од 5 до 9 сати сутра обустава на прелазима ка Грчкој – очекују се велика задржавања
- Лесковац: Завршена седма централна појачана контрола саобраћаја, откривено око 42.5000 прекршаја
- Запослена у нишкој „Тржници“ спасила живот мушкарцу на Тврђавској пијаци
- Грађанин који је променио пол има права да то буде уписано у матичну књигу рођених
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Топлички округ спреман за зиму
- Градоначелник Павловић најавио изградњу гасне електране: Ниш добија стабилну енергију и јефтиније грејање
- Академик Светислав Божић: "Ниш ми је отворио пут ка свету“
- Успешну зимску сезону испратио снег, почео летњи ред летења -
- Напредак у преговорима: Гасна електрана код Ниша све извеснија
- Топлички округ спреман за зиму












