Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Како све Срби зову свој WiFi: Ни код бабе џабе

rssBookmark and Share

03.10.2013. Autor: M. Beljan

„Ни код бабе џабе”, назвао је један Ресничанин свој рутер. Наиме, појавом савремених АДСЛ модема који одашиљу бежични сигнал могуће је врло лако користити комшијин проток на интернету. То многи чине са слашћу, а назив вашег вај-фаја, ма како био духовит или претећи, неће их у томе спречити.

Како све Срби зову свој WiFi: Ни код бабе џабе

ЗАШТИТА - Узалуд називи: „Не пипати”, „Злотвор” или „Недоступна мрежа”. Ако хоћете да само ви користите свој интернет проток, морате се боље заштитити.

- Сваки рутер (модем) који се користи за емитовање бежичног сигнала поседује више различитих типова заштите. Најважније је да корисник своју мрежу заштити неким од протокола за заштиту (WПА,WПА-ПСК или WПА2) и наравно лозинком. Распон дужине лозинке је од 8 до 63 карактера. Препоручује се лозинка са бар 13 карактера и са више различитих симбола - кажу у Телекому Србија.

Осим лозинке и протокола, можете свој уређај да учините невидљивим или да ограничите приступ само за неке уређаје, на пример мобилне телефоне чланова породице или омиљеног комшије.

- Постоји опција заштите по MAC адреси, где корисник у рутер уписује тачну MAC адресу уређаја којем жели да дозволи приступ бежичној мрежи. Већина рутера има опцију да се искључи видљивост мреже, тако да је корисници који не знају тачан назив бежичне мреже не могу ни видети. Корисници који знају тачан назив бежичне мреже могу је пронаћи и ако имају лозинку конектовати се - објашњавају у Телекому Србија.

Ипак, неки и нису тврда срца, па мање или више љубазно уступају свој интернет. Тако смо наишли и на имена „Ето ти га, на” или „Комсија фрее фор yоу”. Али корисници би требало да буду пажљиви јер у том случају за уплаћени новац могу да добију знатно лошију услугу, поготово ако се комшија одлучи да са нета скине неки филм, игрицу или музику.

- Неовлашћено пријављивање на приватну бежичну мрежу може знатно да успори интернет проток или да направи трошкове, у зависности од интернет пакета за који се корисник определио - додају у Телекому.

Има и оних који комшијама поручују оно што не смеју да им кажу у лице. Обично су то жалбе на прегласну музику или гласне ноћне авантуре живахних суседа. Један такав пример је „Чујемо вас како се…” или „Поздрави бакуту 3”.

Српски називи за WiFi

- Не може тако комшија
- Два одвратна мала гада
- Сад га кради
- Три прасета
- Римтутитуки (вулгарно)
- Куплерај Б&Ј&Х
- СФРЈ
- Марсовци
- Друштво мртвих рејвера
- Још један незаштићени нет друг


#   интернет
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима