Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Удружење грађана "Акција и помоћ" из Ниша организује Трибину о касетној муницији на Филозофском факултету

rssBookmark and Share

01.12.2014. В. Петровић, Јужна Србија Инфо

Трибина има за циљ да студентима приближи процес заговарања потписивања Конвенције о забрани касетне муниције од стране државе и да направи везу измедју заговарачке активности и њиховог опредељења

Удружење грађана "Акција и помоћ" из Ниша организује Трибину о касетној муницији на Филозофском факултету

Студентима ће бити приказан и документарни филм “13 година после, где смо данас?

На Филозофском факултету у Нишу данас се одржава трибина „ Када би Србија приступила Конвенцији о касетној муницији“, а организатор је Удружење грађана Акција и помоћ из Ниша. Трибина, почиње у 12 сати, је намењена студентима, али и свим заинтересованим суграђанима који желе нешто више да сазнају о овој теми, а тим поводом обратиће им се председник УО одбора Удружења „Акција и помоћ“ Слађан Вучковић, деминер, жртва касетне бомбе који је након страдања постао активни заговарач забране касетне муниције, члан тима БАН Адвоцатес Хендицап Интернатионал. Он ће на трибини говорити из угла жртве и активног заговарача, о положају Србије у односу на светски процес забране касетне муниције, као и о страхотама које изазива најподмуклије оружје данашњице.

Присутнима ће се обратити и Драгана Родић, Нишлијка која се посветила свеукупном побољшању положаја особа са инвалидитетом и преко своје организације помаже овој рањивој групи говорила би о положају особа са инвалидитеом и о поштовању одредаба Конвенције о заштити права особа са инвалидитетом, будући да је један део трибуне посвећен и овој проблематици.

Студентима ће бити приказан и документарни филм  “13 година после, где смо данас?” који говори проблему касетне муниције у Србији, а приказиван је на више Фестивала документарног филма у Европи.

''Трибина има за циљ да студентима приближи процес заговарања и да направи везу измедју заговарачке активности и њиховог опредељења”, каже Слађан Вучковић. „Наша је жеља да се кроз свој рад студенти активно укључе у процес заговарања усвајања ових, за модерно Српско друштво, врло битних медјународних конвенција.Својим будућим радом желимо да приближимо проблем касетне муниције млађој генерацији како бисмо у њима имали јаког савезника у процесу заговарања за постизање крајњег циља, да Србија ратификује Конвенцију о касетној муницији. Тиме би решили проблем заосталих касетних бомби које се и даље спорадично појављују, а од којих најчешће страдају цивили”, истиче Слађан Вучковић.

Поред загоравања приступања Србије Конвенцији о касетној муницији, током пројекта “Ја кажем НЕ” Удружење ''Акција и помоћ“ жели да скрене пажњу и на Конвенцију о заштити права особа са инвалидитетом.

''Иако је Србија потписник ове Конвенције, она се не поштује у потпуности јер особе страдале од касетних бомби немају своја загарантована права, нити помоћ државе коју би у случају забране касетне муниције добили”, додају организатори трибине.

Путем овог пројекта усмереног ка млађој популацији, Удружење “Акција и помоћ” жели да побољша права особа са инвалидитетом и да ојача заговарање поштовања тих права, као и да врши контролу спровођења Конвенције.

Удружење ''Акција и помоћ“ из Ниша  залаже се за унапређење положаја особа са инвалидитетом, као и за забрану коришћења касетне муниције и других убојитих средстава. Своје циљеве остварује спровођењем акција у оквиру различитих пројеката којима жели да информише грађане и јавност о опасности због неочишћених терена од касетних бомби. Тренутно актуелан пројекат је „Ја кажем НЕ касетној муницији“ којом желе да се посвете млађој популацији грађана од 16 до 30 година, младим људима, доносиоцима промена у Србији.


#   студенти   трибина   касетне бомбе   Филозофски факултет   Весна Петровић   касетна муниција   Удружење грађана   Акција и помоћ удружење   Драгана Родић   Акција и помоћ   особа са инвалидитетом
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима