Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Колико ће нас бити 2060. године?

rssBookmark and Share

Лесковац 05.01.2014. Сања Љубисављевић, РТС

Становништво у Србији спада међу најстарије популације на свету, јер се више од пола века суочава с недовољним рађањем. Сваке године у нашој земљи нестане једна општина величине Ћуприје.

Колико ће нас бити 2060. године?

Ако се тако настави и остваре претпоставке демографа, број становника Србије би 2060. године био сведен на 4,9 милиона, односно за трећину мање него сада.

Празно село је прави симбол све празније Србије. У Зоровцу код Лесковца, са само три домаћинства, ни пута ни воде - извор је километар далеко.

"Да је снег не бисте могли да дођете да нас видите", отпоздравља становница Зоровца.

Сваке године 40.000 је мање рођених од умрлих, старији смо од просечног Европљанина. Жене се касније одлучују да рађају, најчешће између 30 и 34 године, а миграције се не заустављају.

Србин је старији од просечног Европљанина, а сваке године је 40.000 мање рођених него умрлих. Парови се све касније одлучују да оснују породицу, а миграције се не заустављају. Ако се тај тренд настави, 2060. ће нас бити као 1927. године.

Демографи у обзир узимају неповољне друштвено-економске прилике у земљи, не прогнозирају побољшање - отуда претпоставка да ће наредних десетак година бити настављен пад фертилитета.

"Ако би се те претпоставке оствариле онда би Србија 2060. године имала 4,9 милиона становника, враћамо се на број становника из 1927. године. Да би била проста репродукција потребно је да свака жена роди 2,1 дете у просеку, да би била замена генерација", објашњава демограф Владимир Панев.

Да би се то десило нужни су економски предуслови, свесни су и демографи и политичари.

Председник Скупштине Србије Небојша Стефановић каже да неће толерисати ствари попут отпуштања трудница. Док је он председник парламента, тврди, жестоко ће се супртостављати таквим покушајима.

"Све касније се одлучују да имају потомство, али зато што је тежа економска ситуација, него пре 30 година. Морамо да преокренемо тренд и да помогнемо да у земљу дођу инвестиције и отворе радна места која ће младе људе запослити", додаје Стефановић.

"У нашој кући је пуно среће зато што има толико деце", каже једна од шесторо деце породице МИладиновић из централне Србије.

Мајка Тања Миладиновић каже да пето и шесто деце не постоје нигде за државу и да за њих нема дечијег додатка.

"Стално причамо о некој белој куги. Ја нисам родила децу да ми држава помогне", прича Тања Миладиновић.

Председник Владе Србије Ивица Дачић истиче да је наталитет тема број један.

"Надам се да ће наши министри, који нису још порадили на томе, имати довољно времена да покажу своје опредељење за реализацију тих циљева", додаје Дачић.

Ако се узме у обзир висока пројекција, односно нагло повећање фертилитета, Србија би и у том случају имала милион становника мање 2060. године.

 


#   Лесковац   Србија   наталитет     демографија     Ивица Дачић   Небојша Стефановић   инвестиције   радна места
@DacicIvica @nesastefanovic @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима