Лекови против болова смањују ризик од рака коже
31.05.2012. Izvor : Agencija TANJUG |
Особе које су узимале аспирин, ибупрофен или сличну врсту средстава против болова, нарочито у већим дозама и током дужег периода, под мањим су ризиком од рака коже, укључујући и укључујући и најопакији, меланом, утврдили су дански стручњаци из Универзитетске болнице у Архусу, у Данској.

-Нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИДС), коијима припадају наведени медикаменти, делују тако што инхибирају специфичне ензиме, који играју извесну улогу у запаљенским процесима - истиче руководилац истраживања Сигрун Алба Јоханесдотир, а преноси Ројтерс.
Неке раније студије су показале како у канцерима коже постоји повећан ниво тих ензима и како они учествују у битној фази развоја тих врста рака.
Нису сва истраживања долазила до закључка до којих је дошао дански тим. Једним великим истраживањем из 2008. године није утврђена никаква веза између коришћења НСАИДС-а и ризика од меланома.
Штавише, ова врста лекова је довођена у везу с повећаним ризиком од канцера бубрега, а познато је да они повећавају и ризик од унутрашњег крварења.
Дански тим је истраживање обавио на 18.000 особа, који су оболелил од меланома и других, мање ризичних врста рака коже између 1991. и 2009. године. У контролној групи је било десет пута више Данаца који нису боловали од рака коже.
Код оних испитаника који су аспирин и сродне лекове користили макар спорадично током више година је утврђен 13% мањи ризик од меланома и 15% мањи ризик од рака сквамозних ћелија, него код оних који уопште нису користили НСАИДС.
Није уочено да је спорадично конзумирање дотичних лекова било од утицаја на ризик од од треће врсте рака коже - канцера базалних ћелија.
Код испитаника који су чешће узимали аспирин и сродне лекове током најмање седам година, ризик од меланома је био мањи за 46%, од рака сквамозних ћелија за 36% и од рака базалних ћелија за 17%.
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- СЕРВИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ЈКП „НАИССУС“
- Временска прогноза
- ФСС у Нишу од академске 2026/27. године
- Двоструко злато за ДШК „ОСНОВАЦ“
- Уговори за подршку женском предузетништву
- Ниш постаје кључно чвориште за карго летове
- Главни прекиди у водоснабдевању
- Празник покрета и креативности
- Сергеј Давидченко у Светосавском дому
- Између идеала и забране
- Крај зидања Скадра на Бојани
- Прекиди у водоснабдевању
- Усвојено више од 1.000 примедби грађана
- Европски стони тенис у срцу Ниша:
- Богат репертоар на сцени Народног позоришта
Најновији огласи
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Трагедија у Нишу: Шесдесетшестогодишњи мушкарац страдао након пада са зграде у Улици Бранка Крсмановића
- Из ГрО СНС Ниш наводе: Већник општине Медијана затечен за воланом са 1,6 промила алкохола
- Ниш-експрес модернизује превоз: Десет нових Еуро 6 аутобуса на улицама града
- СРЕДЊОВЕКОВНИ ВЛАДАР КРОЗ ПРИЗМУ НАУКЕ: Промоција „Књиге о краљу Милутину“ у Нишу
- Први фестивал ракије „Наис ракија фест“ у Нишу












