Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Нишке снаје и зетови све чешће из иностранства

rssBookmark and Share

05.07.2015. Бета, Јужна Србија Инфо

Статистика нишке Управе за грађанска стања показала је се у последњој деценији број склопљених бракова усталио на 1.500 годишње, али да се значајно повећао број бракова склопљених између наших и страних држављана.

Нишке снаје и зетови све чешће из иностранства

"Захваљујући савременим средствима комуникације и друштвеним мрежама попут Фејсбука или Скајпа,  све већи број Нишлија и Нишлијки своје супружнике проналази ван граница наше земље", рекла је за агенцију Бета Љиљана Грујић која ради као матичар у нишкој Управи за грађанска стања 25 година.

Грујић је додала да Управа не води посебну евиденцију о браковима склопљеним између наших и страних држављана, али је нагласила да је повећање њиховог броја евидентно.

"Раније су нишке снаје и зетови били углавном из Русије, Грчке и Бугарске. Сада их има буквално  из свих делова света – из Шведске, Канаде, Америке, Финске, Аустралије...", изјавила је  Грујић.

Према њеним речима, сензацију више не представљају ни бракови склопљени између Нишлија и Албанки.

"Оне имају свог преводиоца при суду и све се то сада рутински завршава", каже Грујић.

Како објашњава Грујић, ударни месеци за венчања су мај, септембар и октобар.

Тих месеци матичари у Нишу раде и прековремено како би изашли у сусрет свим младенцима.

Иако се склапање брака ван Куће за венчање и општине посебно наплаћује, Грујић је нагласила да да има доста и оних који судбоносно "да" желе да кажу у ресторану у коме праве свадбено весеље или на месту које је за њих посебно значајно.

"Имали смо младу из Шведске и младожењу из Финске који су били фасцинирани нишком Тврђавом и изашли смо им у сусрет да тамо склопе брак. Један од најнеобичнијих захтева био је захтев  да венчање буде на стени у Сићевачкој клисиру и то зато јер су се младенци тамо упознали", навела је Грујић.

За све ово време колико ради као матичар Грујић није имала ни један случај да су младенци рекли "не" на венчању.

"Дешава се да се посвађају и да не дођу на венчање. Сала за венчање буде спремна, чекамо их, али њих нема. Тек када се после неког времена појаве да закажу ново венчање кажу нам да су одустали од претходног јер су се посвађали", рекла је она.

Према њеним речима, болна тема и веома чест узрок свађе међу младенцима је промена презимена.

Као и пре више деценија,  младожење су и сада за то да млада узме њихово презиме, док је све већи број млада против промене презимена.

"Када таква свађа крене приликом заказивања венчања, веома често се настави и код куће и заврши на жалост, раскидом везе", рекла је Грујић.

У првих шест месеци ове године у Нишу било 634 венчања.


#   брак   друштвене мреже   грађани   странци    
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима