Од данас промена пола о трошку државе
01.01.2012. Аutor : L.Mitrović |
Промена пола из медицинских разлога, поштовање времена пацијента у здравственој установи, као и право старије деце на приватност и увид у своју медицинску документацију од данас ће се примењивати изменом и допуном закона о здравственој заштити и задравственом осигурању.

На промену пола у Србији чека око 200 људи, а стручна група ће разматрати њихову медицинску докуметацију и давати препоруку за ту интервенцију у Министарству здравља.
Измене и допуне Закона о здравственој заштити и Закона о здравственом осигурању Скупштина Србије усвојила је 28. јула 2011. године, а ступају данас на снагу.
Промена пола у Србији се ради у Гинеколошко-акушерској клиници "Народни фронт" и у Клиничком центру Србије, а процедура одређивања који пол код особа које желе да се оперишу је преовлађујући веома је компликована и подразумева медицинске, али и психолошке припреме које трају три до четири године.
У Министарству здравља је речено да ће у наредних у две до три године бити спремно око 50 пацијената за промену пола.
Кроз измене и допуне Закона о здравственој заштити створени су услови да деца између 15 и 18 година имају право на увид у своју медицинску документацију, односно право на приватност
. "Дете које је навршило 15 година и које је способно за расуђивање, имаће право да на свој захтев изврши увид у медицинску документацију, као и право на поверљивост тих података. Међутим, приватност и поверљивост података може и мора бити нарушена у случају животне угрожености адолесцента или ако је одлучивање адолесцента противно његовом најбољем интересу, када је родитељски пристанак неопходан, а независно од природе саме болести", каже се у том пропису.
Утврђено је и посебно право пацијента о поштовању пацијентовог времена у остваривању здравствене заштите у здравственим установама и приватној пракси.
"Пацијент има право на заказивање прегледа, дијагностичких процедура, као и других медицинских мера и поступака ради очувања и унапређења здравственог стања", наводи се у тој измени закона. Од данас ће и за студенте до навршених 26 година бити обезбеђена бесплатна стоматолошка здравствена заштита о трошку државе.
Поред њих, право на стоматолошке здравствене услуге прописано је и особама које су у току живота због обољења или повреде изгубиле неку телесну или психофизичку функцију због чега нису у могућности да самостално обављају активности свакодневног живота, као и социјално угроженима.
Изменама и допунама закона о здравственом осигурању предвиђено је да се из буџета почев од 2012. године, обезбеђују средства за лечење пацијената оболелих од ретких болести. Како је речено у Министарству, средства ће бити обезбеђена за седам пацијената, а списак врсти болести начиниће републичка стручна комисија. За лечење пацијената који болују од ретких болести из буџета ће бити издвојено 130 милиона динара, и то од прихода остварених од игара на срећу.
Изменама и допунама Закона о здравственом осигурању унета је нова дефиниција повреде на раду која је усклађена са прихваћеном дефиницијом Светске здравствене организације (СЗО), према којој се повредом на раду сматра само она која је настала у самом процесу рада.
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Будући богослови већ положили пријемни
- Почела мала матура
- Обележена годишњица Битке на Кошарама
- Заплењени кокаин, марихуана, оружје и новац
- Европска акција контроле возача:
- Ниш планира нови технолошки развој
- Нови прекиди у водоснабдевању
- Осмаци од понедељка на малој матури
- Временска прогноза
- Најлепша слика једног града су деца
- Од вртића до комуналних питања
- Почињу „Филмови на путу“
- У селу код Врања основана енергетска задруга
- Планирани радови током викенда
- Видовданска академија у Нишу
Најновији огласи
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Саборни храм у Нишу данас обележава крсну славу Свету Тројицу - Духове - Педесетницу
- Уз благослов и песму – хор „Бранко” на Светотројичним свечаностима у Крагујевцу
- Програм обележавања градске славе Ниша
- Црквено-играчки ансамбл НЦПД „Бранко“ обележио ФолкФест у Нишу својим наступом
- Премијер обишао канцеларију у Нишу












