Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Општински службеници ће морати да буду љубазни и ефикасни

Bookmark and Share

Нови Сад 01.12.2017. РТС

Грађани су често незадовољни понашањем службеника општинских или градских управа. Највише им смета нељубазност, недовољна ефикасност, или што у електронској комункацији никада не добију одговор. Таква пракса требало би да буде прошлост.
Од данас су све општине и сви градови у обавези да имају Кодекс понашања локалних службеника и намештеника.

Општински службеници ће морати да буду љубазни и ефикасни

Иако би по Закону нова правила понашања локалних службеника требало да почну да се примењују од данас, у неким општинама и градовима то неће бити случај – још пишу свој Кодекс, а за кашњење закон није предвидео санкције.

Очекује се да га све јединице локалне самоуправе донесу до краја године.

Њиме би требало да се унапреди комуникација између самих службеника и службеника и грађана.

Марко Томашевић из Сталне конференције градова и општина каже за РТС да се кодекс односи на чување угледа локалних самоуправа, али и поштовање личности странака.

"Кључно правило је поштовање личности грађана. Значи, службеник мора да буде тачан, прецизан, јасан, љубазан, да изађе у сусрет странкама. То је нешто што сви осећамо на својој кожи и нешто најважније. Међутим, ту постоји и сет других правила која се тичу стандарда комуникације", рекао је Томашевић.

То се, како каже, односи на рокове у којима странка мора да добије одговор на своје питање путем електронске поште, или на други начин.

Томашевић објашњава да су веома важни и стандарди одевања, јер они говоре о угледу и локалне самоуправе и службеника. Ту су и правила о конзумирању хране на одређеним местима, о уредности канцеларија – што, како каже, може бити предвиђено посебним актом.

Ако локални службеници прекрше кодекс, а грађани се на то пожале, службеници би могли да буду кажњени.

"Уколико се странке учестало жале на рад неког службеника, руководилац органа ће моћи да покрене дисциплински поступак и постоји могућност за лакшу повреду дужности из радног односа. Међутим, ако се то више од два пута понови, може да дође и до теже повреде, што може да изазове чак и отказ", рекао је Томашевић.

Ипак, истиче да суштина кодекса није кажњавање, већ је циљ да службеници знају на који начин треба да се понашају према странкама, док ће грађани знати шта могу да очекују од њих.

"Треба да се створи однос поверења на основу неких правила која до сада нису била уређена у свим јединицама локалне самоуправе, а сада по новом закону све морају да донесу тај кодекс понашања", навео је Томашевић.

Не постоји јединствени кодекс понашања локалних службеника и намештеника. Свака општина и градска управа имаће своја правила, па тако оно што може бити у једној општини, у некој другој можда неће ни постојати.

Томашевић објашњава да је свака локална самоуправа субјект за себе и верује да ће свака прихватити модел кодекса који је припремила Стална конференција градова и општина – и додати нешто што сматра да је битно или специфично за ту јединицу.

Неке јединице локалне самоуправе су и пре законског рока донеле Кодекс понашања својих службеника. Међу њима је, рецимо, Нови Сад.

Оно што је важно знати је да и функционере ускоро чекају нова правила понашања. Њих ће, како је најављено, заједно писати Стална конференција градова и општина и Мисија ОЕБС-а у Србији.

Који су ефекти Кодекса понашања функционера из 2004. године, упућени кажу да није познато, јер анализе о томе нису рађене.


#   општина   Градска управа   Нови Сад   локална самоуправа   ОЕБС   дисциплински поступак   кодекс
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима