Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

ПАЖЊА: Не одговарајте на непознате позиве и поруке из иностранства

rssBookmark and Share

26.08.2013. Autor: Politika

Ако се јавите на пропуштен позив или одговорите на број који се налази у поруци може се догодити да вам телефонски рачун за следећи месец износи и више хиљада динара

ПАЖЊА: Не одговарајте на непознате позиве и поруке из иностранства

На необичне позиве упућене са непознатог броја или поруке на енглеском језику у којим вам се нуди било каква добит најбоље је не одговарати јер, највероватније је,реч о превари. Ако се јавите на пропуштен позив или одговорите на број који се налази у поруци може се догодити да вам телефонски рачун за следећи месец порасте за неколико хиљада динара. Овакве преваре су се последњих година понављале „у таласима”.Као да преваранти сачекају да се прича око врсте лоповлука „слегне” па обнове посао, што се ових дана догађа.

– Позиви долазе са непознатих бројева, аможе се закључити да су из иностранства јер почињу префиксом 0900, 0040 или 0400. Код суграђана који су нам пријављивали ову врсту чудних порука текст је био исписан на страном језику, најчешће енглеском, aли и на српском, са граматичким и правописним грешкама. На ту поруку „требало” је одговорити тако што би се позвао број назначен у поруци како би се добиле наводне информације о наследству, сређивању банковних рачуна или било какве имовинске користи – објашњава Бранко Стаменковић, посебни тужилац за високотехнолошки криминал.

Он истиче да је срећом забележено само неколико случајева да је увећан телефонски рачун оним суграђанима који га плаћају месечно.

– Јављање на пропуштени позив или на наведени број у далеком иностранству, као што су рецимо Кајманска острва, изузетно је скупо по секунди, а можете мислити колико кошта по минути. Фирме које се баве овом врстом превара обично закупе такозвани премијум телефонски сервис у некој од телефонских компанија у удаљеној земљи, али по прописима те државе. Позивом на тај број наплаћује се посебна услуга која се креће од неколико до више десетина евра. Преваранти као власници тог премијум броја новац наплате са рачуна телефонске компаније са којом су склопили уговор. Та фирма тарифира нашу телефонску компанију, а наше предузеће наплату обавља од претплатника који је позивао број – напомиње Стаменковић. Он додаје да телефонске компаније, према међународним стандардима, пружају само услугу, од „уласка” позива у земљу до крајњег корисника. И немају интерес да се баве овим пословима. Најбољи начин заштите у оваквим случајевима је опрез и здрав разум. Грађани морају да се запитају када им неко из ведра неба нуди знатну имовинску корист да ли је то уопште могуће. Ако имају некога у иностранству од родбине па их он позове онда је сасвим у реду да се јаве. Али ако их неко позове са потпуно непознатог и чудног броја онда морају добро да размисле и ја им препоручујем да се на такве поруке и позиве не јављају, јер ће готово сигурно бити оштећени – истиче Стаменковић.

Доказати да је у овим случајевима реч о превари мало је теже.

– Уколико власник броја није могао да претпостави, нити је желео да позове тај број онда се може рећи да је реч о кривичном делу преваре или рачунарске преваре. Под рачунарском преваром се подразумева таква превара у којој неко обради и искористи ваше податке, па рецимо путем телефона или СМС-а делује на ваш банковни рачун и утиче на пренос средстава. Обична превара заснива се само на умањењу имовине, у овом случају плаћању нежељеног телефонског рачуна – каже Стаменковић.

Када је реч о овој врсти преваре тужилаштво, на основу међународних уговора, може да делује и да покуша да дође до преваранта.

– Углавном се гоњење ових превараната уступа страном органу, јер је питање како се он може гонити у домаћим судовима. Без обзира на све, уколико он буде ухваћен, осуђен и добије ефективну затворску казну, обештећење нашег човека је на дугом штапу – каже Стаменковић.

Преваранти до бројева долазе преко жутих и белих страна, али и на друге начине.

– Користе базе података из фирми, а до њих долазе незаконито тако што их на црном тржишту плаћају од неколико стотина евра до неколико хиљада. Користе, додуше, и неке базе података за истраживања која нису анонимна– објашњава Стаменковић.

------------------------------------------------------------

Да вас не преваре – читајте ситна слова

Преварама су се бавили и људи у Србији. Они су унајмљивали сервисе који се издају у закуп, а онда их користили тако што су власницима телефона слали поруку да се преплате на нешто.

– Људи обично не би добро прочитали поруку или схватили о чему је реч па би потврдили приступање сервису. У почетку би им се с рачуна скидале мање, а затим и веће суме, или би им се мањи износи скидали периодично. Када би власник рачуна схватио колико мора да плати увидео би да се преплатио на неку игрицу, сервис на временску прогнозу и слично. Значи поруку треба добро прочитати, нарочито она ситна слова – каже Бранко Стаменковић.


#   Бранко Стаменковић   високотехнолошки криминал
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима