Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Радник Јуре: Одведу вас у собу и оставе да седите по шест сати

rssBookmark and Share

Лесковац 30.04.2016. Љиљана Буквић, Данас

Првих пола сата када дођу на посао и последњих пола сата пред одлазак кући, радници у Јуриним фабрикама не могу да иду у тоалет, а у периоду када то могу, морају за дозволу да питају пословођу. Али то ни изблиза није оно што највише смета запосленима у јужнокорејској компанији.

Фото: Ненад Ђорђевић, Фонет
Фото: Ненад Ђорђевић, Фонет

- Шиканирање је свакодневно, увек је нека тензија, стално се прети отказима, за најмању ситницу. Задржавају нас на састанцима после радног времена, увек се тражи више - прича за Данас први запослени у Јури ког смо после три дана тражења, успели да убедимо да прича за медије. Замолио нас је, иако су редакцији познати подаци о њему, да не ставимо ни иницијале јер би "већ сутра сазнали да је он".

У Јури се ради у три смене, недеље су слободне, а пауза за ручак траје пола сата. За топли оброк дневно добијају 200 динара.

- Велики проблем је то што радници који нешто погреше или не успеју да остваре норму, остају сат, два, три после радног времена. Када се то деси у другој смени која траје до 22 часа, онда ти радници, од којих неки живе и по 20, 30 километара даље, немају начин да иду кући - напомиње наш саговорник.

За сваку грешку, од неиспуњавања норме, до боловања, неких других грешака, тврди, одузима се 10 одсто од плате.

- Једноставно то је систем. Они тако раде и то није само до менаџера, већ система. На пример, један од начина кажњавања је и тај што вас одведу у канцеларију, кажу вам да седнете и сачекате. Онда се дешава да ви ту седите и по пет или шест сати, а да вам се нико и не обрати - прича он.

Већину радника у свим Јуриним фабрикама чине жене, крагујевачки огранак је пре две године доспео у јавност због незаконитих отказа које су поделили трудницама и породиљама. Ту се, како каже наш саговорник, најчешће дешава да им се прекине уговор о раду.

- Све се бележи, они уредно прате друштвене мреже и у сваком тренутку знају шта се дешава. Чим нешто начују, одмах сте под присмотром, увек је ту менаџер који вам "виси над главом". А посебна прича су боловања. Није довољно да донесете дознаке од лекара, већ траже комплетну медицинску документацију да је копирају - наводи радник Јуре.

За непослушне једна од казни, која се, како он тврди, често примењује, јесте промена радног места.

- Ако неко одлучи да се побуни против нечега, склоне га на неко друго радно место и зато је велики проблем то што ми немамо синдикат. Немамо коме да се обратимо, нема ко да нас заштити. А тешко је све ово доказати - напомиње он.

У последња три дана, на писање Данаса о шиканирању радника у Јури реаговао је министар рада Александар Вулин, који је рекао да је "неправилности" било, да је инспекција посећивала Јурине фабрике, али да није утврдила ништа од наведеног. Вулин је позвао раднике да се јаве инспекцији, али док су још запослени у фабрици, а не када оду из ње. Реаговао је и премијер Александар Вучић који је рекао како ће "разговарати са власницима Јуре да види о чему се ту ради", али и да не треба да водимо кампању против страних инвеститора.

За то време, онај штрајк у лесковачком огранку Јуре, који је био и повод за целу причу, а који су радници организовали не би ли добили слободне празничне дане, 2. и 3. мај је окончан.

Резултат штрајка је смена човека који га је организовао и одлука пословодства да се та два празнична дана ради, упркос томе што радници по Закону нису добили обавештење о томе 48 сати пре.


#   Лесковац   Јура   Александар Вучић   Александар Вулин   друштвене мреже   мобинг   Уговор о раду   радно место   топли оброк
@avucic @VulinAleksandar @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима