У Србији годишње 3.000 људи умре од дијабетеса
09.11.2011. Аutor : Stefan Radović | Izvor: JužnaSrbija
Министар здравља,Зоран Станковић, помоћница министра, др Дубравка Шарановић Рацић и председник Републичке стручне комисије за дијабетес, академик проф. др Небојша Лалић, састали су се данас са представницима удружења оболелих од дијабетеса.

Састанку су присуствовали представници Савеза друштава за борбу против шећерне болести Србије, Удружења за борбу против дијабетеса града Београда ,,Плави круг“, Савез друштава Војводине за борбу против шећерне болести и Дијабетолошки савез Србије.
На састанку је било говора о кључним проблемима са којима се суочавају особе оболеле од дијабетеса у Србији.
Једна од главних тема овог састанка било је и поновно отварање саветовалишта за дијабетес у оквиру примарне здравствене заштите, која имају непроцењив значај у превенцији, раном откривању и спречавању потенцијалних компликација ове болести.
Договорено је да се до краја 2011. године, у сарадњи са удружењима оболелих од дијабетеса донесу измене Правилника о ближим условима за обављање здравствене делатности у здравственим установама и другим облицима здравствене службе, а да се у прва два месеца наредне године направи план мреже саветовалишта.
Министар и представници удружења разговарали су о могућностима повећања броја трака за праћење нивоа глукозе у крви, које пацијенти добијају из средстава Фонда, као и о новим лековима.
Мерење нивоа шећера у крви је изузетно значајно за праћење ефикасности терапије, регулацију нивоа шећера у крви, а самим тим доприноси и побољшању квалитета живота ових пацијената.
Као један од посебних проблема, представници удружења истакли су дискриминацију на радном месту и у окружењу особа оболелих од дијабетеса.
На крају, закључено је да ће до краја године бити донете измене Правилника о ближим условима за обављање здравствене делатности у здравственим установама и другим облицима здравствене службе којим ће се регулисати отварање Саветавалишта, што ће допринети успешном решавању проблема особа оболелих од дијабетеса.
У Србији годишње 3.000 људи умре од дијабетеса. Поред 600.000 регистрованих болесника, још толико људи не зна да има шећерну болест.
-Дијабетес је као тихи убица уништава крвне судове, срце и бубреге , Објашњавају лекари.
Дијабетес у бројкама
600.000 регистрованих болесника у Србији
200.000 регистрованих дијабетичара у Војводини
40.000 регистрованих болесника у Новом Саду
3.000 дијабетичара умре у Србији сваке године
4.000 Новосађана узело учешће у акцији
Симптоми дијабетеса
Сува уста
Учестала жеђ
Учестало мокрење
Благи бол у листовима
Губитак телесне тежине
Tweet
- Новости
- Црна хроника
- Политика
- Друштво
- Економија
- Пољопривреда
- Туризам
- Култура
- Забава
- Савети
- Спорт
- Здравље
- Интервју
- Блог
- Обавештења
- Огласи
- Некретнине
- Туристичке
Најновије вести

- Обележена годишњица Битке на Кошарама
- Заплењени кокаин, марихуана, оружје и новац
- Европска акција контроле возача:
- Ниш планира нови технолошки развој
- Нови прекиди у водоснабдевању
- Осмаци од понедељка на малој матури
- Временска прогноза
- Најлепша слика једног града су деца
- Од вртића до комуналних питања
- Почињу „Филмови на путу“
- У селу код Врања основана енергетска задруга
- Планирани радови током викенда
- Видовданска академија у Нишу
- Бранки Арanђеловић нови мандат одлуком одборника
- Ухапшен због претњи жени
Најновији огласи
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Паметни Сат-Сат за Децу са локацијом-СИМ Сат-Смарт Wатцх
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Саборни храм у Нишу данас обележава крсну славу Свету Тројицу - Духове - Педесетницу
- Уз благослов и песму – хор „Бранко” на Светотројичним свечаностима у Крагујевцу
- Програм обележавања градске славе Ниша
- Црквено-играчки ансамбл НЦПД „Бранко“ обележио ФолкФест у Нишу својим наступом
- Премијер обишао канцеларију у Нишу









