Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Село са највише гробних места: Не желе ни мртви да се сретну

rssBookmark and Share

20.04.2013. Autor: Alo

У селу Рударе у куршумлијској општини живи око 300 становника и има близу 150 кућа. Оно по чему се препознаје ово разуђено село на путу Куршумлија - Пролом бања су породични гробови у дворишту кућа или у њивама, односно одлука да породица покојнике сахрањују где год им се прохте, пише ало.рс

Село са највише гробних места: Не желе ни мртви да се сретну

Тако у овом селу, засад има тачно 21 место са једним или више гробова. Људи се сахрањују на својим имањима због личне жеље или због воље својих најближих, али и због даљине гробља, лоших путева и неслоге међу мештанима!

- Село је брдско-планинско, има доста засеока. Некад су овде била четири гробља, али се последњих година тај број знатно повећао. Сада скоро свака породица у селу има своје засебно гробље, па се покојници сахрањују по њивама, воћњацима, ливадама, али и по двориштима испред својих кућа - каже мештанин Миливоје Павловић (67).

Он истиче да је пре две године на једном од постојећих гробља у селу саграђена и црква, да су гробна места бесплатна, али да ни то није помогло да се поједини мештани одлуче да своје сахране на том гробљу. Међуљудски односи су нарушени, па људи не желе једни са другима на исто гробље.

- Све је почело пре више година, када су се људи у селу препознавали по томе ко је имућан, а ко не, па они богати нису желели да се сахрањују са сиромашнима. Зато су направили своје гробље. Међутим, временом неслога и ко зна који разлози утицали су на то да поједини покојници пре смрти кажу да не желе да се сахране са осталима, па се сахрањују на својим имањима - причају мештани и тврде да тренд да се сахрањује где ко стигне из године у годину све више узима маха.

Надлежни у овом селу су се у више наврата обраћали општини Куршумлија, тражећи да се на неки начин овај проблем реши. Нико досад није реаговао, а сељаци и даље покопавају своје најближе на недозвољеним местима. Засад се не зна ко би могао да реши овај проблем, јер у куршумлијском комуналном предузећу кажу да они нису надлежни за сеоска гробља.

Мртвац лежи поред бунара

Овакав начин сахрањивања представља још један проблем за село, а то је да због сахрањивања на недозвољеним местима може доћи до угрожавања подземних вода, у приватним бунарима са пијаћом водом. Један од примера је Рајка Хајдаренко, која је свог супруга Душана сахранила испред породичне куће, поред бунара са пијаћом водом усред села.

Из ината сахрањен пред вратима братовљеве куће

У засеоку Равни Шорт пре неколико година десио се случај који мештани овде често препричавају. Два брата су била у завади због нерашчишћених имовинских односа. На самрти један од њих је изразио жељу да га фамилија сахрани на парцели која се налази тик уз улазна врата породичне куће другог брата. Чланови фамилије су након сахране гроб залили армираном плочом од преко 20 центиметара како би спречили ексхумацију. После судске одлуке о пребацивању посмртних остатака на гробље, било је више безуспешних покушаја да се разбије армирана плоча, али ником то није пошло за руком, да би на крају општина ангажовала стручну екипу и ровокопач из Чачка како би посмртне остатке покојника пребацили на гробље.


#   село   Миливоје Павловић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима