Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Угашена фирма, трпе радници, а због њих и ђаци

rssBookmark and Share

Лесковац 11.04.2014. И. Митић, Новости

Угрожен рад Школе за образовање деце са сметњама у развоју „11. октобар“. Запослени у бившем „Тренкараду“ још иду на посао и чекају заостале зараде

Радници и даље долазе на непостојећа радна места у фирми која не постоји од октобра прошле године
Радници и даље долазе на непостојећа радна места у фирми која не постоји од октобра прошле године

Иако је предузеће чију је основну делатност чинила производња регистарских таблица за возила и саобраћајне сигнализације угашено још у октобру прошле године, 16 радника „Тренкарада“ сваког дана поштује радну обавезу и долази на непостојећа радна места. Ова фирма некада је функционисала у оквиру Школе за основно и средње образовање деце са сметњама у развоју „11. октобар“, али тамо нити постоје радна места на која би мајстори били прераспоређени, нити просветари имају новац за отпремнине, а спорна је и исплата зарада за претходне четири године. С обзиром на то да је рачун у блокади, проблеми радника „Тренкарада“ угрожавају и нормално функционисање образовне установе...

- Узалуд смо се обраћали свима: од локалне самоуправе, преко инспекције, до министарства. У школи нам је понуђено да се одрекнемо отпремнина и раскинемо уговор о раду, да бисмо код Националне службе за запошљавање остварили право на накнаду, што је петоро колега прихватило зарад пуког преживљавања - каже један од радника „Тренкарада“, којих је накада било и 45, а сада само 16, међу којима и шест инвалида.

У међувремену, одлагање решавања проблема, сваког месеца, повећава обавезе школе за 800.000 динара, а укупни дугови премашују износ од 30 милиона - без судских трошкова и камата.

АПСУРД
Директор Анђелковић тврди да школа, ипак, добро функционише - захваљујући ангажовању на неколико пројеката за које су обезбедили донације. Опремљен је простор за припремни предшколски програм, кабинети за корективне вежбе и реедукацију, а у Средњој школи се - дуже од две деценије - обучавају бравари, лимари и металофарбари, који практичну обуку и данас обављају у халама предузећа „Тренкарад“.

- Менаџмент и наставно особље, на све начине, покушавају да омогуће нормалан рад. Тражимо помоћ спонзора и донатора, одричемо се дела сопствених зарада да бисмо купили средства за хигијену и одржавање дворишта, само да се финансијски проблеми не одразе на ученике... Једини излаз из ове ситуације је продаја непокретности и грађевинског земљишта „Тренкарада“, за шта је школи и локалној самоуправи потребна сагласност Дирекције за имовину Републике Србије, а такав захтев већ нам је одбијен због непотпуне документације - истиче директор школе Владимир Анђелковић, уверен да је потребан договор са радницима, како би им потраживања била исплаћена после поменуте продаје.


МУКЕ ПО ЗАКОНУ

Проблеми су започели када су, због нових прописа, школа и предузеће које је она основала добили један ПИБ, па су њихове финансијске обавезе почеле да се мешају. „Тренкарад“ је, у међувремену, остао и без доминантног извора прихода, јер предузеће није учествовало на тендеру за израду нових регистарских ознака... На крају, план да се 16 преосталих радника „Тренкарада“, уз помоћ локалне самоуправе, прераспореди на рад у овдашњим јавним предузећима осујетио је Закон о забрани запошљавања у јавном сектору.

 


#   Лесковац   образовање   радна места   Уговор о раду   школски програм
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима