Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Забрињавајуће: 63% студената из Ниша размишља о одласку из земље

rssBookmark and Share

14.09.2015.

Канцеларија за сарадњу са дијаспором Града Ниша и Омладински центар за демократију спровели су истраживање у виду структурисаног упитника (анкета) на узорку од 597 студената Универзитета у Нишу у периоду од 1. до 30. јуна 2015. године.

Забрињавајуће: 63% студената из Ниша размишља о одласку из земље

Забрињавајући је резултат да 63% испитаника размишља о одласку из земље.

Неки од циљева истраживања били су да се утврди колики проценат испитаних студената жели да оде у иностранство, колико њих је предузело конкретне кораке у том смеру, који су главни разлози и препреке за одлазак у иностранство.

Највећи број испитаника били су студенти Филозофског (20%), Правног (19%) и Медицинског факултета (17%). Просечан узраст испитаника је 24 године, док је највећи проценат студената који су учествовали у истраживању са четврте (54%), односно пете (30%) године студија. Још једна занимљива чињеница је да  узорак чини 36% испитаника мушког и 64% испитаника женског пола од чега 67% испитаника је из Ниша, док је 33% из осталих градова Србије.

Резултати истраживања показали су да је 97% испитаника путовало ван земље, док је 13% раније живело дуже од месец дана у иностранству.

Забрињавајући је резултат да 63% испитаника размишља о одласку из земље. Ипак само 20% је предузело конкретне кораке да напусти земљу.

Највећи број испитаника рекао је да би најрадије отишао да живи у Немачку, Сједињене Америчке Државе, Шпанију и Норвешку док су најчешћи разлози за избор ових земаља бољи животни стандард и услови живота, већа могућност за налажење посла у струци и могућност за стицањем квалитетнијег образовања. Занимљиво је то да већина испитаника сматра да би се вратила у Србију након 1-5 година боравка у иностранству, док 78% њих жели да остане у контакту са Србијом.

Што се тиче Канцеларије за сарадњу са дијаспором, испитаници сматрају да су најважнији задаци Канцеларије сарадња на пољу образовања, културе и спорта, економска сарадња, инвестиције и пословна сарадња са дијаспором као и информисање дијаспоре о дешавањима у Србији и матице о животу и раду дијаспоре.

Закључак истраживања је да већина студената сматра да би, и поред жеље да оду из земље, они ипак остали у Србији уколико би им била пружена могућност за покретање сопственог бизниса, бољи животни стандард, посао за једног брачног друга, као и већа могућност за обављање стручне праксе.

Извор: dijasporanis.

Коментара: 0


#   инвестиције   студенти   истраживање   иностранство    
@


 


[ Додај коментар ]





Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима