Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

"Lex Specialis" Министарство здравља – КЦ Ниш

rssBookmark and Share

Ниш 03.08.2014.

Ексклузивно за портал "Јужнa Србијa Инфо" разговор са Др Зораном Радовановићем, директором Клиничког центра Ниш

"Lex Specialis" Министарство  здравља – КЦ Ниш

Да ли треба применити "Лекс Специјалис" и да ли је на помолу још један од "неспоразума", слепо прђење закона или "политика" између КЦ Ниш и ресорног министарства остаје да се види, а све то по "штету" пацијената!

Није први пут, да долази до размимоилажења у начину рада у КЦ Ниш и надлежних у Београду! Не тако давно лекарима у овој установи је забрањен прковремени рад без обзира на њихову жељу да обаве што више прегледа, "снимака" ( магнетна резонаца).

У Клиничком центру Ниш, од пре неки дан не ради ни један апарат за зрачну терапију.

Свесни смо чињенице да су листе чекања за овакве врсте прегледа предугачкеи са далеким датумима. И поред добре воље особља и управе КЦНИШ, закон је био изричит, без обзира што многи пацијенти и не "дочекају" заказани преглед.

У Клиничком центру Ниш, од пре неки дан не ради ни један апарат за зрачну терапију. Један једини исправан апарат, од укупно три, запослени су морали да искључе због присутне влаге. 
Министар здравља Др Златибор Лончар, критиковао је управу КЦ због "спорог" реаговања и лоше организације посла око поправке апарата. У управи ове здравствене установе потврђују да средстава за поправку апарата има, али да су им руке везане због процедура и Закона о јавним набавкама. 
Стављање ван рада јединог исправног апарата за зрачење у нишком Клиничком центру, који ће, из безбедносних разлога, због воде и повећане влаге до понедељка бити ван фукције, чини се да је била иницијална каписла за реакцију Министарству здравља. Министар Лончар, званично је упутио оштре критике управи КЦ због лоше организације око санирања преосталих апарата, и наредио да по хитном поступку, један од апарата буде поправљен!

Из управе Клиничког центра потврђују да имају новца за поправку, али да су им због закона о јавним набавкама руке у потпуности везане. Кажу… да месецима раније препискама траже сервис за два апарата, са свим спецификацијама и ценама, а да им као повратну рекцију шаљу каталоге са новим апаратима, као и да, због "непотпуне" документације, тендер се обара већ два пута. Поред свих проблема и одуговлачења и саосећања са пацијентима, истичу да закон мора да се поштује до краја. 

Оно, што би био излаз из овог проблема јесте "Лекс Специјалис" модел који је та иста Влада применила када се радило о јавним набавкама за поплављене у Обреновацу?

Једини апрат који је радио и који је због влаге и небезбедних услова у овом тренутку искључен, у нишком КЦ тврде да не може бити у функцији до понедељка.

Управа Клиничког центра је писменим доказима оповргла тврдње да се нису на време обратили Централама сервисера, као и да су све слали ресорном Министарству. 

Листа чекања за зрачну терапију броји тренутно око 650 пацијената, а њих 130, ће већ у понедељак, моћи да приме своју терапију, најављују из управе КЦ.

-Да би овај наш текст поткрепили чињеницама, замолили смо Проф Др Зорана Радовановића директора Клиничког ценра у Нишу да нам појасни актуелну ситуацију. ​

ЈС - Професоре Радовановићу, јавност на југу Србије и сви пацијенти који гравитирају ка КЦ Ниш узнемирени су сазнањем да у вашој установи не ради ни један апарат за зрачну терапију. Како се дошло до те ситуације ?

ЗР -...Прича са апаратима за зрачну терапију у КЦ Ниш је много "старија" од мене и Министра Лончара. Сва три апарата, један "Онкор" и два Примуса су испоручена нама пре много година, репарирана (већ коришћени апарати, па генерално сређени, па нама предати на употребу), тако да су сами апарати у старту проблем. Један Примус од монтаже на овамо, готово да није ни радио, већ су сервисери са њега скидали делове и "крпили" други Примус. Небројано пута, на жалост онколошких пацијената преостала два апарата су прекидала са радом, ми одлагали терапију пацијентима, поправљали по хитном поступку и тако све до ступања на снагу Закона о јавним набавкама. Ту креће агонија, јер смо по Закону обавезни да распишемо тендер за сервисирање опреме, где на сцену ступа "СЕРВИСНА МАФИЈА". Најеклатантнији пример је да нам се за сервис опреме произвођача Сиеменс, јавлјају две фирме. Прва је Сименс, која нам уместо потребне тендерске документације шаље каталог својих производа (значи само се апликују као учесници, да би накнадно улагали жалбе-тј основна жеља је да се тендер обори). Друга фирма шаље скоро комплетну документацију, али им недостају сертификати Сиеменса, које наравно никад неће добити... Како по Закону НЕМАМ право да контактирам понуђаче у току поступка (кршим Закон), руке су ми везане. Писао сам крајем прошле године представништву Сиеменса у Београду (са жалбом да ми објасне како је могуће да се апарати кваре на 20 секунди-нема одговора. Након тога писах у јануару ове године централи Сиеменса у Немачкој, жалећи се на непослован и некоректан однос-одговора нема). Неколико пута је све то писано, што сте видели из Вама приложене документације. Када је пре пар дана стао због продора воде у каналнице са високонапонским водовима и једини Примус, који ради, обратио сам се ресорном Министарству. Закон као што каже Предмијер Вучић, мора да се поштује, а нисам желео да једног дана кад ја и Министар нисмо на својим местима, неко ме хапси, јер сам начинио кривично дело. Министрова реакција да нам шаље сервисере у понедељак и да ће до среде апарати да прораде, је и доказ оправданости писања, јер једну тежину има директор здравствене установе, а другу, већу и значајнију Министар. 

По Закону обавезни да распишемо тендер за сервисирање опреме, где на сцену ступа "СЕРВИСНА МАФИЈА".

Кратко подсећање је и да нам је нпр фирма Дрегер, која продаје и сервисира апарате за анестезију, 2011 год, предложила и потписала отпис једног апарата на ОРЛ Клиници (због чега 3 године није радила друга ОРЛ сала), да би га поправили други и већ 2 месеца сала ради. Значи предлог је био баците ово а купите ново...

Јужна Србија Инфо - Чињеница је и да није први пут да долази до разлиичитог виђења решавања ствари између КЦНиш и "Београда" ! Не тако давно има ли сте проблем са прковременим радом запослених и мишљења законодавца ?

ЗР - ... По том питању такође долазимо до "затеченог"стања, о чему је и Министар причао, а то је мањак лекара, а проширење спектра услуга. Ако лекар и или техничар раде преко дозвољеног броја сати то је прекршај, а ако им уместо плате понудим слободне дане, људи ме просто питају, "могу ли ја са тим сободним даним да храним породицу...?" Ово се пре свега односи не на лекаре, већ на друго здравствено особље, чије су плате такве да једва крпе крај са крајем. 

Прича са апаратима за зрачну терапију у КЦ Ниш је много "старија" од мене и Министра Лончара.

Нама је прековремени рад као кући забрањен, иако је судски спор окончан у нашу корист. Решење је једноставно: пошто ми ионако радимо у две смене, није проблем да се тамо где се праве "уска грла) као што су скенер, магнет дозволи и трећа смена, рад суботом и недељом, а да Фонд обезбеди сочива и кукове и за пар месеци биће све решено. Без куповине нови апарата ( ту не мислим на апарате за зрачење), али и да се уведе ред у процедуру слања пацијената на ове дијагностичке процедуре. Никако ми није јасно да се Фонду више исплати да пацијенту, који чека више од месец дана, па уради преглед код приватника, рефундира новац пацијенту (приватник зарадио), уместо да се омогући да ако већ плаћа држава, плати својим здравственим установама и њиховим радницима. Сваки приватник треба на тршижту да покаже квалитет, па ако се неком'жури, нека иде и плати преглед.

ЈС - Каква је ситуација у осталим здравственим Центрима у Србији ?

ЗР - Пошто сам у скоро свакодневном контакту са неким од директора већих институција, сви делимо исту муку, само је проблем у томе што то неко износи јавно, а неко ћути. Ја да ћутим нећу, јер нисам професионални политичар и није ме Мајка родила као директора. Све што ћу у наредном периоду предлагати, је нешто што произилази из искуства и као такво подложно стручној полемици.

а) зашто све болнице, које имају салу и офталмолога, а не само Клинички центри, Клиничко болнички центри или ВМА не раде операције катаракте...?

б) зашто се не инсистира да свака приватна ординација мора да буде регистрована на младог, незапошљеног лекара, а не на неког ко ради у државној здравственој установи и она му служи само као регрутни центар да шаље пацијенте поподне код "себе" приватно...? На посао чека пар хиљада лекара а ја мислим да има исто толико приватних ординација. Рачуница је једноставна.

в) зашто се "институт" волонтерске специјализације врати за све који хоће да је упишу...? Па нема тог родитеља, који неће да одвоји новац и плати школарину за специјализацију, само да му дете не одлази у Немачку, Шведску итд

ЈС – Да ли у свему овоме има "политике", односно нашег субјективног осећаја да смо неравноправно запостављени у односу на север Србије?

ЗР - Понављам 100 пута изречену мисао: пацијент, који има симптоме можданог удара или инфаркт миокарда на мосту Газела у Београду има за 15-ак минута опцију: Хитна помоћ, Клинички центар, Ургентни центар, ВМА, неколико КБЦ-ова а све у радијусу од пар километара или 15 мин вожње. Клинички центар Ниш покрива између 2 и 2.5 милиона становника и проблем је пацијенту са сличним симптомима (код шлога тзв "златни сат"-кад мора да прими фибринолизу) или код инфаркта миокарда да стигне до ангио сале... Пацијент из Бабушнице, Лецеа, Медвеђе, Куршумлије итд, неће стићи до Алексинца ако га ми не збринемо. Нека Београд ради најсложеније и најтеже ствари, нпр трансплантација срца, али ће наша Кардиохирургија спасити у наредним годинама на 1000-де живота.

Очекујем да до среде оба апарата буду у функцији

ЈС - Као што је најављено очекујемо да у понедељак прва група пацијената прими зрачну терапију ?

 -  У понедељак, по речима Министра стижу сервисери за Онкор, а пошто све време избацујемо воду и сушимо каналнице Примуса, очекујем да до среде оба апарата буду у функцији и да се настави терапија код пацијената, где је прекинута али и да крене нова тура, јер као што рекох на Клиници за онкологију, одавно смо организовали рад у три смене.

ЈС - И на крају, да ли је заиста потребано у оваквим ситуацијама тражити од Владе да примењује Лекс Специјалис ?
 
ЗР -  Велике здравствене установе нису фабрике чачкалица, па ако има дрва има и њих, већ "живи" организми. То значи да ја са службама испланирам и по Закону набавим потребне лекове или медицински матерјал, али ако се у току године појави већи број пацијената, ја или остали директори немамо законски начин да у истој години отварамо нови тендер. Овде не говорим око десетинама хиљада случајева, већ о стотинама, али су то све наши грађани и мора им се обезбедити неопходна уставом загарантована медицинска заштита. Сутра, кад дођу људи из Полиције, они чврсто гледају слово Закона и зато за такве случајеве (виталне угрожености пацијента или кад као код нас блокирају тендере) мора да постоји минимум разумевања. Нека у таквим случајевима лјуди из УКП-а или СБПОК-а уместо мене спроведу набавку тј директну погодбу. Немам ништа против, већ би ми скинули терет. 

Као што је Министар и најавио спреман сам да поднесем извештај о раду у претходних 1.6 месеци и да станем на црту сваком директору. По оном шта је урађено, колико је урађено итд, па као што и рече пре пар дана Премијер Александар Вучић, да погледамо квалитет и квантитет за сваког..!... ...............
 рекао је за наш портал Др Зоран Радовановић. 

Поред толико "Лекс специјалиса", чини се да би Влада могла да учини још један уступак, а све ради оног најбитнијег, здравља нације.

Здравко Стојнић
Јужна Србија Инфо

 


#   Ниш   Београд   Клинички центар Ниш   Хитна помоћ   Јужна Србија регион   Александар Вучић   Зоран Радовановић   Јужна Србија Инфо   Златибор Лончар   Клинички центар   Здравко Стојнић   Извештај о раду   Ургентни центар   кривично дело
@avucic @tigerzoki @juznasrbija @LubrisExtra @


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима