Јужна Србија Инфо

Међународни симпозијум византолога "Ниш и Византија XVIII" почиње 3. јуна

rssBookmark and Share

Ниш 31.05.2019. Јужна Србија Инфо

800 година аутокефалности Српске цркве (1219-2019): црква, политика и уметност у Византији и суседним земљама", једне су од најважнијих тема Међународног симпозијум византолога "Ниш и Византија XVIII" почиње 3. јуна у згради Универзитета у Нишу у оквиру обележавња градске славе, Светог цара Константина и царице Јелене.

Међународни симпозијум византолога  "Ниш и Византија XVIII" почиње 3. јуна

Програм

3. јун  (понедељак)

17,30 - Свечано отварање-велика сала Универзитета (конфересијер Ивана Јоцић)
уводна реч - др Миша Ракоција
благослов - Патријарх српски Господин Иринеј
поздравна реч - градоначелник Дарко Булатовић
обраћање скупу – ректор проф. др Драган Антић
отвара скуп –др Весна Бикић (Београд)
Промоција Зборника радова бр. 17 – др Анђела Гавриловић
Вокална група „Константин“
коктел 
заједничка вечера
Председава: др Игор Борозан (Београд)

18,30-18,45 – dr Haluk Çetinkaya (Istanbul)
Tomb of Manuel Comnenus I in the Pantokrator monastery and its impact on Serbian life
18,45-19,00 - др Ариадна Воронова (Москва)
«И постави кнез цркву свету»: заjедничке карактеристике архитектуре руских и српских задужбина у XIII веку
19,00-19,15 - др Игор Борозан (Београд)
Између репрезентације црквене власти и приказа актуелног: Представе митрополита Михаила у другој половини 19. века.
19,15-19,30 - dr Sándor Földvári (Debrecen)
Role of the Ukrainian Brotherhoodsin the Confessionalisation of the Serbs in the Habsburg Empire: A Historiography from Mita Kostić through Yaroslav Isaievich up to the Recent Researches
19.30-19,45 - Dr Yannis Varalis, Dr Nikos Laskaris, Dr Constantine 
Tsodoulos , Dr Constantine Dolmas (Volos, Argostoli, Trikala, Thessaloniki)
Ecclesiastical Silver in Thessaly and Serbia during the Sixteenth and Seventeenth Centuries: Convergences and Divergences
19,45-20,00 - др Весна Бикић (Београд)
Археологија најстаријих српских црквених средишта
20,00-20,15 – dr Andreas PÜLZ (Vienna)
Selected examples of early Byzantine Pilgrim flasks from Asia Minor
20,15-20,30 –др Миша Ракоција (Ниш) 
Црква Св. Јована изнад Горњег Матејевца и њена архаична триконхална основа
20,30- дискусија
Одлазак на вечеру 
4. јун (уторак)

Председава: dr Eirini Artemi (Athens)

09,15 - 09,30 – dr Eirini Artemi (Athens)
“The ontology of human personhood is its Divine image”, the anthropology of st. Justin’s Popović
09,30 - 09,45 – Theoni Boura (Athens) 
Ecclesiology according to Dumitru Staniloae
09,45 - 10,00 - Viktor Nedeski (Skopje) 
The unpublished "Syntagma" of Archbishop Gennadius of Ohrid
10,00 - 10,15 – др Милан Ђорђевић (Скоље)
Византијска философија и рационалност код Светог Николе Кавасиле   
10,15 - 10,30 – dr Lidija Kovacheva (Skopje)
The Religious Transformations in the Representations of Zeus, Perun, and St. Elijah
10,30 - 10,45 – др. Ирена Љубомировић ( Ниш) 
Религијска орјентација чланова породице Константина Великог
10,45-11,00 – пауза
Председава: dr Јасмина Шаранац Стаменковић (Ниш)

11,00 - 11,15 – ђакон др Ивица Чаировић (Београд) 
Осврт на личност Светог Саве у српској научној теолошкој периодици између два светска рата
11,15 - 11,30 – Горан М. Јанићијевић (Источно Ново Сарајево) 
Карактер и контекст приказивања лика светог Саве ван историјских граница дијацезе на примерима из Супрасла и Драгомирне
11,30 - 11,45 – др Васиљ Јововић (Никшић) 
Средњовјековни православни сакрални споменици по писању црногорске штампе 1835-1941
11,45 - 12,00 – dr Elena Gkartzonika (Ioannina) 
Τhe longue durée of translationes and remote administration in Serbian lands: Revisiting the localized conceptualization of the order of succession in power, in the conjuncture of the 13th c.
12,00 - 12,15 – др Јасмина Шаранац Стаменковић (Ниш) 
Пселове пратеће епистоле уз поклоне упућене владарима династије Дука
12,15 - 12,30 – Александра Радосављевић (Косовска Митровица)
Сусрет православног и католичког света; Деспот Ђурађ Бранковић и Јован Капистран
12,30 - 12,45 – dr Katerina Mladenovska-Ristovska (Skopje) 
“The Road Connections of Naissus with the Populated Places in the River Basin of the Axios River trough the antiquity”
Председава: dr Andreas PÜLZ (Vienna)

12,45 - 13,00 – др Дејан Тубић, Александра Димитријевић (Косовска Митровица) 
Византијска сакрална архитектура као стално присутна естетика у српском градитељству
13,00 - 13,15 – Marija Savić, Nebojša Đokić (Leposavic) 
Ostaci sakralnih objekata na prostoru Kapije Pomoravlja sagrađeni pre sticanja autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve
13,15 - 13,30 – Душан Рашковић (Беч) 
Примери налаза новца, ковања од IX до XIII века, у  Поморављу
13,30 - 13,45 – dr. Eugen Paraschiv-Grigore; dr. Ioana Paraschiv-Grigore (Bucharest) 
Representations of the virgin mary on lead seals found in Dobroudja
13.45 - 14.00 – др Миодраг Марковић
О датуму осликавања католикона манастира Пиве
14,00 -16,00 – пауза за ручак
16,00 - 16,15 – dr Vania Popova, dr Georgi Atanassov (Sofia)
The mosaic of basilica No 1 in Zaldapa / the village of Abrit in Bulgaria
16,15 -16,30 – dr Svetla Petrova (Sofia)
The Cancel Screen from the Second Building Period of the Episcopal Basilica no 4 in Parthicopolis
16,30 -16,45 – Немања Петровић (Београд)
Представе Пресвете Богородице на енколпионима и стеатитској икони: предмет личне побожности са некрополе светог Пантелејмона у Нишу
16,45 - 17,00 – dr Kalina Atanasova (Shumen) 
The insignia of the Bulgarian Tsar Konstantin Tikh (1257-1277). Analysis and Typology
17,00-17,15 – пауза
Председава: др Татјана Стародубцев (Нови Сад)

17,15 -17,30 – dr Dmytro Dymydyuk (Lviv)
Relief on the door of Msho Arakelots monastery (1134) as a source for study arms and armor of medieval Armenian warriors
17,30 - 17,45 – Угљеша Војводић (Београд) 
Достигнућа археолошких истраживања цркве Св. апостола Петра и Павла
17,45 -18,00 – др Јасмина С. Ћирић (Београд)
Плоча часне трпезе у манастиру Кастаљан на Космају
18,00 -18,15 - Vladimir Božinović and Metin Kaya (Istanbul)
Transition of Ornaments: Reflection of Islamic Art on Decoration of Byzantine Wall Paintings in Cappadocia and Architectural Sculpture in Moravan Serbia
18,15-18,30 – др Анђела Гавриловић (Београд)
„Дечанске цркве мрамор“ и његово значење
18,30-18,45 – dr Elizabeta Dimitrova, Orhideja Zorova (Skopje)
„Traces de féminité“ in Macedonian Middle Ages – art and archaeology
Председава: dr Ioannis Sisiou (Kastoria)

18,45-19,00 – Кристина Милорадовић (Београд)
Трагови старијег јерусалимског литургијског стратума у последовању српског Минхенског псалтира
19,00-19,15 – др Весна Милановић (Београд)
Слике сабора као фокусно место фресака сопоћанске припрате
19,15-19,30 – др Татјана Стародубцев (Нови Сад)
Представа службе архијереја у Богородичиној цркви на Вражјем Камену
19,30- 19,45 – dr Ioannis Sisiou (Kastoria) 
Ο κύκλος των αγίων Αναργύρων στο ναό του Θεόδωρου Λημνιώτη
19,45-20,00 – др Мирослава Костић (Београд)
Обнова српског златног доба у симболичној политици репрезентативне културе Карловачке митрополије у 18. столећу
20,15-20,30 – др Франц Цурк, Марија Цурк (Ниш)
Затечено стање и конзервација „руског крста“ из олтара велике Саборне цркве у Нишу
Дискусија, разговор са новинарима и завршетак рада
Вечера
5. јун (среда)

09,30 - пријем у Председништву Града
10,00 - 14,00 - обилазак споменика културе – Базилика мученика, Латинска црква у Горњем Матејевцу.
 Одлазак

Коментара: 0


#   Ниш   Косовска Митровица   Дарко Булатовић   Франц Цурк   Нови Сад   Драган Антић   Милан Ђорђевић   градска слава   Цар Константин и Царица Јелена   Ана Јоцић   Ниш и Византија научни скуп
@DarkoBulatovic_ @


 


[ Додај коментар ]