Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Како да се успемо сетити наших снова након буђења

Bookmark and Share

28.04.2017. Наташа

Научно је доказано да свака особа у току спавања сања по један сан (или пак један исти сан, али у наставцима), на сваких 1-2h у току РЕМ фазе (то је фаза спавања у којој се сања, док се у другој, такозваној НОНРЕМ фази спавања не може сањати). То би практично значило да се у току ноћи може сањати укупно између 5 и 7 снова.

Како да се успемо сетити наших снова након буђења
Како да се успемо сетити наших снова након буђења

Друга потврђена чињеница јесте да се људи могу сетити само оних снова у току којих су се будили или пробудили, као и снова које су сањали 5 минута пре самог буђења. Дакле, све оне особе које кажу да никада ништа не сањају, нису у праву, већ су своје снове нејвероватније једноставно заборавиле након што су се пробудиле.

Уколико желите да се присетите онога што сте сањали, било зато што волите да тумачите симболику снова и листате сановник уз прву јутарњу кафу, или пак желите да тестирате своју способност меморије и вежбате интелектуалне функције вашег мозга, имамо неколико савета за вас:

1) Покушајте да се присетите свог сна одмах након што сте се пробудили. Као што смо већ навели, највеће шансе да ће се неко сетити онога што је сањао су отприлике од 5 до максимум10 минута након устајања, тј буђења. Ако је неки сан који сте сањали био упечатљив, или за вас имао неко посебно значење, „напрегните“ своје мисли и покушајте да се присетите што већег броја детаља из сна, а затим их повежите и склопите у једну целину.

2) Можете покушати да на неки начин сами себе пробудите у току сна. Наравно, то не значи да треба да се будите у пола ноћи да бисте записали или некоме препричали оно што сте у том тренутку сањали, али вежбањем подсвести, можете се, да тако кажемо - „пробудити у сну“ и таквог сна се сетити ујутру када устанете. Тај феномен се пореди са стањем када неки спољашњи утицаји имају способност да нам се пренесу у сан. На пример, ако вам је хладно док спавате, можете сањати да сте упали у ледену воду, или да сте боси у снегу и слично, и тај осећај ће бити толико интензиван и реалистичан да ће вас подстаћи да се пробудите и да, на пример, узмете додатно ћебе.

3) Веома је важно да запамтите да навијањем будилника или подешавањем аларма на вашем телефону, не само да нећете успети да се присетите сна, већ ће вас тај „стрес“ само узнемирити и учинити да заборавите и оне снове, или пак симболичне детаље који се понављају из ноћи у ноћ. Покушајте да се будите спонтано, и да, док се још увек разбуђујете мислите о томе да ли сте нешто сањали и ако јесте, одмах наставите да се присећате што је више могуше детаља или целина из свог сна.

4) Пре него што пођете на спавање, покушајте да себе „програмирате“ да се сетите свог сна. Можете интензивно размишљати о томе да ћете се сигурно сетити свог сна ујутру када се пробудите, и ту мисао понављати као „мантру“, било у себи или пак на глас више пута, док вам ваш мозак „не поверује“ да ће то заиста и бити тако.

5) Дечији психолози су осмислили веома креативан начин како да сазнају шта су деца одређеног узраста сањала, а то је просто цртање неких детаља или симбола на листу папира и њихово касније повезивање у причу. Тако и ви можете на кратко да се из света снова преселите у дечији свет, и да почнете да цртате или записујете по неку ситницу из свог сна које се сетите. Када направите својеврсни „дневник“, или пак нацртате свој сопствени „стрип“ од снова, не само да ће вам то помоћи да се снова сетите, већ ћете се сигурно и додатно и лепо забавити.


#   снови
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима