Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

Прокупачко праисторијско село "Плочник"

rssBookmark and Share

Прокупље 09.12.2013. РТС

Препокривање и заштита неолитске ковачнице, ткачнице, задруге и других реконструисаних објеката праисторијског села последња је фаза овогодишње кампање истраживања на Плочнику, локалитету који важи за колевку металургије.

Прокупачко праисторијско село "Плочник"

У току су завршни радови на пројекту "Плочник, прошлост уживо" који обухвата заштиту реконструисаних праисторијских кућа од прућа, блата и сламе. Археолози су ове године на Плочнику први пут бакар топили као у неолиту, а уз обиље керамике, њихово најзначајније откриће је бакарни прстен чија ће анализа појаснити на који начин је савладана технологија прераде бакарне руде.

На локалитету крај Прокупља пронађено је десетак праисторијских кућа, пекарска радионица, ћупови накита и много бакарних секира. Оно што недостаје плочничкој слагалици је пећ за топљење руде. На локалитету крај Прокупља пронађено је десетак праисторијских кућа, пекарска радионица, ћупови накита и много бакарних секира. Оно што недостаје плочничкој слагалици је пећ за топљење руде.

Међународна кампања ископавања под називом Развој металургије у Евроазији привукла је бројне археологе из земље и света. Такође, шта се то дешавало на овом простору пре 7.500 година пожелели су да открију и бројни туристи.

Према речима Јулке Кузмановић Цветковић, директорке Народног музеја "Топлице", метални предмети су у Лондону, где се раде врло егзактне и врло скупе анализе.

- Ми не бисмо могли да приуштимо ни те ни анализе костију и разног органског материјала да бисмо добили егзактне датуме којима бисмо тачно одредили почетак и крај последње металуршке фазе - објаснила је Јулка Кузмановић Цветковић.

Пројекат "Плочник, прошлост уживо" финансијски је подржало Министарство културуре.


#   Прокупље   Плочник   Јулка Кузмановић Цветковић
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима