Јужна Србија Инфо
Ћирилица | Latinica

ACNE VULGARIS

Bookmark and Share

22.04.2014. Dr Vais центар

Acne vulgaris или бубуљице, су запалењско, андроген зависно обољење себацеалних фоликула, које обично настају у пубертету, а не ретко се може задржати и у тридесетим и у четрдесетим годинама живота.

ACNE VULGARIS

Основни фактори настанка овог стања су претерани одзив лојних жлезди на уобичајне нивое мушког полног хормона-тестостерона, што са појачаном кератинизацијом фоликула доводи до зачепљења канала лојне жлезде, те се лојне излучевине накупљају у кожи стварајући повољне услове, да се иначе нормално присутан propionibacterium acnes, појачано размножава. На овај начин изазван упални процес, на кожи се манифестује појавом комедона, папула, пустула, нодула и цисти.

У зависности од доманиације одређених облика акне називамо:acne comedonoca, acne papulosa, acne papulopustulosa ( површни облици акни) или acne nodula-cistica (дубоке проимене некада и величине лешника). Најпогођеније регије тела су управо на сва она места појачаног лучења себума, а то су: лице, груди, леђа, рамена и надлактице. Након повлачења упалног процеса и услед не лечења или не стручног лечења, врло често остају флеке, атрофични и келоидни ожиљци. Овај наизглед естетички пробле, који је врло често болан, а који као последицу може имати не само флеке и ожиљке, већ и психолошке проблеме, треба озбиљно сагледати и започети благовремено стручно лечење.

Након детаљног узимања анамнезе и трагања за узроком појаве акни (полицистични јајници, поремећај надбубрежне жлезде, хипофизе, употебе неких лекова, козметичких препарата... ) и скенерскоп прегледа (дубинско посматрање и снимања структуре коже) постављамо дијагнозу и започињемо лечење. Лечење акни у одређеним случајевима захтева сарадњу са специјалистима из области гинекологије и ендокринологије.

Терапија би требала да скрати еволуцију болести, регулише тежину и спречи компилације, да делује себостазно, комедотички, бактериостатиски, и антиинфламаторно. У првом реду користимо тропијске антибиотике, бактерициде, кортикопрепарате, оралне антибиотике или хормонске препарате. Како би смо деловали на саме узроке акни, често користимо и локалне ретиноиде (деривате витамина А), док су орални ретиноиди резервисани за теже случајеве (acne conglobata) имајући у виду њихову хепотатоксичност и тератогеност. Осим кућне терапије неопходни су и хигијенски третмани, како би смо омогућили деловање употребљене терапије. Абразија коже средствима на бази салицине, гликолне киселине, је од значајне помоћи у отклањању блокаде и зачепљених пора.

Фототерапија (црвена и плава светлост-LED), као и ласер, не само да су се показале делотворним у елиминацији акни, већ имају изузетан значај и у елиминацији њихових последица (IPL), с'обзиром да подстичу ргенеративне процесе у кожи. Мезотерапија дерматопедом тј. колаген индуксиона терапија. PRP- терапија крвном плазмом, богатом тромбоцитима и факторима раста, је терапија најновијег датума у санирању ожиљака и флека, и даје изузетне резултате већ након једног третмана. У неким случајевима, употребљавају се и дерматохируршке интервенције у виду пункције, дренаже, коагулације, инцизије, као и технике естеске хирургије.

Ласерска хирургија је већ неко време у употреби за санацију ожиљака од акни, али су у току истраживања о употреби ласера за сагоревање фоликула и лојне жлезде. Будућност лечења, се заснива на елиминацији самог узрока настанка акни, и због сумње на генску предиспозицију, чине се покушаји секвенцирања ДНК. Како су ови поступци скупи, могућност оваквог лечења акни, за сада је деценијама удаљена од нас. 


#   Dr VAIS
@


 



Будите у току

Дозволите обавештења са овог портала о актуелним збивањима