Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

ACNE VULGARIS

Bookmark and Share

22.04.2014. Dr Vais centar

Acne vulgaris ili bubuljice, su zapalenjsko, androgen zavisno oboljenje sebacealnih folikula, koje obično nastaju u pubertetu, a ne retko se može zadržati i u tridesetim i u četrdesetim godinama života.

ACNE VULGARIS

Osnovni faktori nastanka ovog stanja su preterani odziv lojnih žlezdi na uobičajne nivoe muškog polnog hormona-testosterona, što sa pojačanom keratinizacijom folikula dovodi do začepljenja kanala lojne žlezde, te se lojne izlučevine nakupljaju u koži stvarajući povoljne uslove, da se inače normalno prisutan propionibacterium acnes, pojačano razmnožava. Na ovaj način izazvan upalni proces, na koži se manifestuje pojavom komedona, papula, pustula, nodula i cisti.

U zavisnosti od domaniacije određenih oblika akne nazivamo:acne comedonoca, acne papulosa, acne papulopustulosa ( površni oblici akni) ili acne nodula-cistica (duboke proimene nekada i veličine lešnika). Najpogođenije regije tela su upravo na sva ona mesta pojačanog lučenja sebuma, a to su: lice, grudi, leđa, ramena i nadlaktice. Nakon povlačenja upalnog procesa i usled ne lečenja ili ne stručnog lečenja, vrlo često ostaju fleke, atrofični i keloidni ožiljci. Ovaj naizgled estetički proble, koji je vrlo često bolan, a koji kao posledicu može imati ne samo fleke i ožiljke, već i psihološke probleme, treba ozbiljno sagledati i započeti blagovremeno stručno lečenje.

Nakon detaljnog uzimanja anamneze i traganja za uzrokom pojave akni (policistični jajnici, poremećaj nadbubrežne žlezde, hipofize, upotebe nekih lekova, kozmetičkih preparata... ) i skenerskop pregleda (dubinsko posmatranje i snimanja strukture kože) postavljamo dijagnozu i započinjemo lečenje. Lečenje akni u određenim slučajevima zahteva saradnju sa specijalistima iz oblasti ginekologije i endokrinologije.

Terapija bi trebala da skrati evoluciju bolesti, reguliše težinu i spreči kompilacije, da deluje sebostazno, komedotički, bakteriostatiski, i antiinflamatorno. U prvom redu koristimo tropijske antibiotike, baktericide, kortikopreparate, oralne antibiotike ili hormonske preparate. Kako bi smo delovali na same uzroke akni, često koristimo i lokalne retinoide (derivate vitamina A), dok su oralni retinoidi rezervisani za teže slučajeve (acne conglobata) imajući u vidu njihovu hepotatoksičnost i teratogenost. Osim kućne terapije neophodni su i higijenski tretmani, kako bi smo omogućili delovanje upotrebljene terapije. Abrazija kože sredstvima na bazi salicine, glikolne kiseline, je od značajne pomoći u otklanjanju blokade i začepljenih pora.

Fototerapija (crvena i plava svetlost-LED), kao i laser, ne samo da su se pokazale delotvornim u eliminaciji akni, već imaju izuzetan značaj i u eliminaciji njihovih posledica (IPL), s'obzirom da podstiču rgenerativne procese u koži. Mezoterapija dermatopedom tj. kolagen induksiona terapija. PRP- terapija krvnom plazmom, bogatom trombocitima i faktorima rasta, je terapija najnovijeg datuma u saniranju ožiljaka i fleka, i daje izuzetne rezultate već nakon jednog tretmana. U nekim slučajevima, upotrebljavaju se i dermatohirurške intervencije u vidu punkcije, drenaže, koagulacije, incizije, kao i tehnike esteske hirurgije.

Laserska hirurgija je već neko vreme u upotrebi za sanaciju ožiljaka od akni, ali su u toku istraživanja o upotrebi lasera za sagorevanje folikula i lojne žlezde. Budućnost lečenja, se zasniva na eliminaciji samog uzroka nastanka akni, i zbog sumnje na gensku predispoziciju, čine se pokušaji sekvenciranja DNK. Kako su ovi postupci skupi, mogućnost ovakvog lečenja akni, za sada je decenijama udaljena od nas. 


#   Dr VAIS
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima